Sari la conținut
Forum Roportal
ovidiulaurian

RAM !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o placa de baza Asus P5GD1 cu 4 sloturi pt. RAM si in prezent am 2 placute de 512 Mb DDR 400 PC3200 puse in dual chanel si as vrea sa le inlocuiesc cu 2 de 1Gb tot DDR 400 PC 3200. In manualul de la placa de baza zice ca nu suporta decat memorii non ECC unbuffered si imi da o lista cu producatorii acceptati de Asus (QVL). Am cautat peste tot dar nu gasesc marca de RAM de 1Gb care este specificata acolo si care merge in dual chanel. Daca pun acelasi tip de memorii RAM adica DDR 400 PC3200 unbuffered nonECC dar de alta firma nu va merge ? Please help !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. De ce sa le inlocuiesti cand poti sa le pui pe toate 4?... Daca nu merg ramai cu cele vechi.

2. Eu zic ca de cele mai multe ori merge, dar fara sa incerci nu prea ai de unde sa stii. Deci succes si daca cineva ti-ar explica mai in amanunt... eventual in cunostinta de cauza... eu n-am avut de-a face cu asa ceva pana acum... mai asteapta...

3. Partea proasta sta undeva la mijloc: daca le cumperi si nu merg, ce faci cu ele, cine ti le cumpara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai vreau sa mearga in dual chanel, acum vor fi 2 de 512 si 2 de 1 Gb, vor merge toate 4 in dual chanel ?

It works in theory... but... who knows...?

Dar 3 GB non-dual-channel eu zic ca merita fata de 2 GB dual-channel. Oricum nu prea conteaza mai ales daca folosesti XP.

Go then for the very first choice of yours...

Eu cred ca s-ar potrivi cele de 1 GB, desi sunt slabe sanse sa nu fie acceptate. Daca as fi in locul tau, as risca. Dar retine, faci asta pe riscul tau, sau poti renunta acum. It's up to you. Si ar mai fi un aspect: daca iti iei memorii s-ar putea sa ai probleme si cu alte chestii (adica, failure la te miri ce)... sau poti sa iei una sau 2 de 2 GB, sau eu stiu... Totusi, odata ce ai inceput sa modifici nu o sa te mai opresti, iti spun io. Succes! Poate iti mai raspunde si altcineva... Poti sa intrebi si prin magazine.

Editat de ragaiat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
It works in theory... but... who knows...?

Dar 3 GB non-dual-channel eu zic ca merita fata de 2 GB dual-channel. Oricum nu prea conteaza mai ales daca folosesti XP.

Go then for the very first choice of yours...

Eu cred ca s-ar potrivi cele de 1 GB, desi sunt slabe sanse sa nu fie acceptate. Daca as fi in locul tau, as risca. Dar retine, faci asta pe riscul tau, sau poti renunta acum. It's up to you. Si ar mai fi un aspect: daca iti iei memorii s-ar putea sa ai probleme si cu alte chestii (adica, failure la te miri ce)... sau poti sa iei una sau 2 de 2 GB, sau eu stiu... Totusi, odata ce ai inceput sa modifici nu o sa te mai opresti, iti spun io. Succes! Poate iti mai raspunde si altcineva... Poti sa intrebi si prin magazine.

Ok, a mers cu 2 de 1Gb si 2 de 512 Mb toate 4 in dual chanel ! Acum am 3 Gb de RAM !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×