Sari la conținut
Forum Roportal
ragaiat

CPU vs. CPU

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut.

Voi incepe prin a introduce datele problemei. Vad ca din ce in ce mai des se folosesc procesoare ~ @ 1,8-2,0 GHz X2, de tip DualCore, Core2Duo, X64, etc. Mai vad diferente clare de pret la procesoarele AMD si Intel, astfel: AMD Turion64 X2 la 2 GHz mai ieftin decat DualCore Intel la 1,6GHz si nu-mi explice ce... Ca fapt divers, cam acelasi lucru se intampla si la placile video cu chipset ATI vs. nVidia, dar acolo m-am lamurit eu singur.

Intrebarea 1: Un CPU cu doua nuclee e mai rapid decat unul cu un nucleu la aceeasi frecventa? Care e solutia de compromis (sunt si foarte scumpe)?

Intrebarea 2: De ce sunt Intelurile mai scumpe decat AMD la aceeasi frecventa?

Intrebarea 3: Intel X2 @1,86 GHz sau Turion64 X2 @2 GHz?

Intrebarea 3: Conteaza chiar asa de mult cache-ul procesorului? Ce rol are? Daca undeva scrie "DualCore x2 @1,6 GHz, 1 MB cache", eu inteleg 2X1=2MB cache (ca sunt 2 nuclee) sau 1 MB cache overall?

 

Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.

Voi incepe prin a introduce datele problemei. Vad ca din ce in ce mai des se folosesc procesoare ~ @ 1,8-2,0 GHz X2, de tip DualCore, Core2Duo, X64, etc. Mai vad diferente clare de pret la procesoarele AMD si Intel, astfel: AMD Turion64 X2 la 2 GHz mai ieftin decat DualCore Intel la 1,6GHz si nu-mi explice ce... Ca fapt divers, cam acelasi lucru se intampla si la placile video cu chipset ATI vs. nVidia, dar acolo m-am lamurit eu singur.

Intrebarea 1: Un CPU cu doua nuclee e mai rapid decat unul cu un nucleu la aceeasi frecventa? Care e solutia de compromis (sunt si foarte scumpe)?

Intrebarea 2: De ce sunt Intelurile mai scumpe decat AMD la aceeasi frecventa?

Intrebarea 3: Intel X2 @1,86 GHz sau Turion64 X2 @2 GHz?

Intrebarea 3: Conteaza chiar asa de mult cache-ul procesorului? Ce rol are? Daca undeva scrie "DualCore x2 @1,6 GHz, 1 MB cache", eu inteleg 2X1=2MB cache (ca sunt 2 nuclee) sau 1 MB cache overall?

 

Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

1. Depinde . Un procesor dual-core e mai eficient in multitasking decat unul single-core , dar se pare ca un procesor sigle-core este totusi mai rapid (cu putin) decat unul dual-core daca nu e folosit in multitasking. Oricum de obicei fiecare utilizator ruleaza mai multe aplicatii in acelasi timp , din ce in ce mai multe cu timpul , asa ca e normal ca in general un dual-core sa fie mai eficient.

2. Din mai multe motive:

-sunt mai fiabile

-au mai putine probleme cu incalzirea excesiva decat cele de la AMD

-de obicei omologul uni procesor AMD de la Intel are cache-ul mai mare

-sa nu uitam marketing-ul ... banii din sponsorizari trebuie sa vina de undeva,pana la urma platesti si 'brand-ul'...etc

3. Comparatii intre procesoare (si chiar mai mult) gasesti AICI

4. Conteaza cache-ul. Cu cat e mai mare cu atat e mai bine. In cache se memoreaza instructiunile mai des folosite pt a fi accesate mai rapid. Cache-ul poate fi de level 1 sau 2 ...L1 si L2. E de preferat ca cel de level 1 (L1) sa fie mai mare.

 

Sper ca te-am lamurit cat de cat. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am auzit si eu de pe la IT-isti - regula simpla zice ca AMD e egal ca performanta cu un INTEL aflat mai jos cu o treapta "de viteza"

 

 

Sper ca te ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conteaza cache-ul. Cu cat e mai mare cu atat e mai bine. In cache se memoreaza instructiunile mai des folosite pt a fi accesate mai rapid. Cache-ul poate fi de level 1 sau 2 ...L1 si L2. E de preferat ca cel de level 1 (L1) sa fie mai mare.

 

Sper ca te-am lamurit cat de cat. :o:

Da... te referi la ceea ce se numeste "registru" in programare/limbaj de asamblare, cand spui cache, nu? Da...m-am lamurit cat de cat... multumesc.

 

AMD e egal ca performanta cu un INTEL aflat mai jos cu o treapta "de viteza"

Asta da laconic... pe scurt, dar la obiect! Cel mai bine spus, multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4. Conteaza cache-ul. Cu cat e mai mare cu atat e mai bine. In cache se memoreaza instructiunile mai des folosite pt a fi accesate mai rapid. Cache-ul poate fi de level 1 sau 2 ...L1 si L2. E de preferat ca cel de level 1 (L1) sa fie mai mare.

 

Da, conteaza. Insa cresterea de performanta nu este liniara cu marimea memoriei cache, mai degraba logaritmica. Diferenta intre 256KB si 512KB este semnificativa, dar de la 1-2MB in sus devine nesemnificativa.

 

Daca nu vrei sa ai surprize neplacute e indicat sa folosesti procesoare intel. Uite aici un topic mai vechi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, conteaza. Insa cresterea de performanta nu este liniara cu marimea memoriei cache, mai degraba logaritmica. Diferenta intre 256KB si 512KB este semnificativa, dar de la 1-2MB in sus devine nesemnificativa.

 

Daca nu vrei sa ai surprize neplacute e indicat sa folosesti procesoare intel. Uite aici un topic mai vechi.

Aha... si ca lucru orientativ... un exemplu practic de CPU Intel la ora actuala cat de cat, nici ultimul jaf, nici ultimul racnet, da cineva? De preferat, unul din asta, "dualcor" :o: ? Cu cache cat ziceti voi... acceptabil. Ma refer la nume, nu neaparat la link.

Editat de ragaiat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha... si ca lucru orientativ... un exemplu practic de CPU Intel la ora actuala cat de cat, nici ultimul jaf, nici ultimul racnet, da cineva? De preferat, unul din asta, "dualcor" :o: ? Cu cache cat ziceti voi... acceptabil. Ma refer la nume, nu neaparat la link.

Eu am un E6750 :

-core 2 duo

-frecventa 2,6 Ghz

-FSB 1333

-Cache L2 4096

L-am cumparat in decembrie anul trecut si sunt foarte multumit de el. La raport calitate pret era (si inca mai e) laudat de reviste de specialitate si de utilizatori. :good:

Poti sa dai clic aici pentru detalii. :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am un E6750 :

-core 2 duo

-frecventa 2,6 Ghz

-FSB 1333

-Cache L2 4096

L-am cumparat in decembrie anul trecut si sunt foarte multumit de el. La raport calitate pret era (si inca mai e) laudat de reviste de specialitate si de utilizatori. :o:

Poti sa dai clic aici pentru detalii. :blink:

:D

Multam, dar mai am o nelamurire: la ce te referi cand spui FSB 1333? Ce inseamna asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:

Multam, dar mai am o nelamurire: la ce te referi cand spui FSB 1333? Ce inseamna asta?

FSB - front side bus . Este bine sa fie cat mai mare pt ca transferul de date sa fie mai mare.

Pt a scoate cat mai mult posibil de la PC-ul tau e recomandat ca Bus-ul sa fie la fel la Placa de baza , Procesor si RAM.

Ex. : degeaba procul are 1333Mhz daca memoria ta RAM are doar 800Mhz pt ca transferul de date intre cele doua componente se va face la 800Mhz , la fel si placa de baza trebuie sa suporte acelasi Bus ca si procesorul si memoria RAM !

Detalii despre FSB gasesti aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FSB - front side bus . Este bine sa fie cat mai mare pt ca transferul de date sa fie mai mare.

Pt a scoate cat mai mult posibil de la PC-ul tau e recomandat ca Bus-ul sa fie la fel la Placa de baza , Procesor si RAM.

Ex. : degeaba procul are 1333Mhz daca memoria ta RAM are doar 800Mhz pt ca transferul de date intre cele doua componente se va face la 800Mhz , la fel si placa de baza trebuie sa suporte acelasi Bus ca si procesorul si memoria RAM !

Detalii despre FSB gasesti aici.

I got it now... multumesc pentru toate informatiile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×