Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am citit tot ce ati scris despre alunite...si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare :beee: . am mers la dermatolog deoarece aveam 2 alunite care ma jenau, una pe ceafa iar cealalta in partea dreapta a gatului.. dermatolog mi-a spus k e momentul potrivit pt a fii extrase si m-a trimis la chirurgie si m-a operat prin metoda clasica cu bisturiul...ceea ce ma in grijoreaza este k nu mi s-a facut o biopsie inainte dar mi s-a spus k acestea au fost trimise dupa la biopsie dar nu mi s-a spus care sunt riscurile, daca pot aparea probleme sau cand sa revin dupa rezultat desi eu voi merge pt k sunt foarte ingrijorata. as dori sa ma lamuriti daca pot aparea complicatii si de ce fel si in cat timp se vindeca rana de dupa operatie...multumesc frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit tot ce ati scris despre alunite...si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare :bye: . am mers la dermatolog deoarece aveam 2 alunite care ma jenau, una pe ceafa iar cealalta in partea dreapta a gatului.. dermatolog mi-a spus k e momentul potrivit pt a fii extrase si m-a trimis la chirurgie si m-a operat prin metoda clasica cu bisturiul...ceea ce ma in grijoreaza este k nu mi s-a facut o biopsie inainte dar mi s-a spus k acestea au fost trimise dupa la biopsie dar nu mi s-a spus care sunt riscurile, daca pot aparea probleme sau cand sa revin dupa rezultat desi eu voi merge pt k sunt foarte ingrijorata. as dori sa ma lamuriti daca pot aparea complicatii si de ce fel si in cat timp se vindeca rana de dupa operatie...multumesc frumos

Eu mi-am scos alunite multe,tot prin bisturiu(nu am vrut cu laserul),si nu au fost trimise la analiza.Ca nu aveam de ce,erau ok,numai ca ma enervau pe mine.Doctorii vad imediat daca ceva nu e in regula,dar nu a fost cazul.Sati linistita,nu te criza,sa nu-ti atragi vreo boala numai din frica.

Esti sanatoasa si atat. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua ...sunt noua pe forum...din cauza unui "accident". Acum 3 zile mi-am rupt o alunita (pe care din cate imi amintesc am mai agresat-o o data acum cam 19 ani). ma manca pielea in jurul ei si adormita m-am scarpinat . s-a rupt - nu total e de fapt desprinsa. a sangerat , am pus baneocin praf la indicatiile farmacistei si astazi urmeaza sa merg la policlinica sa vad ce imi spune doctorita dermatolog. ce as fi vrut eu sa stiu, este - pentru ca sunt foarte speriata de alunite si cancere - am tenul f deschis, ochii albastri, de 1-2 ani fac o alergie urata de la soare cu pete mari ca bubele de paianjen, cu mancarimi, si anul acesta chiar am exagerat cu statul la soare doar doar ma bronzez si eu macar un pic, in familia mea pe linie materna cam toate femeile au murit de cancer in diferite zone - si revenind .doream sa stiu ce se intampla , ma voi duce la medic , am inteles ca imi va da sa fac o biopsie? unde o fac? in ce consta? exista riscul sa patesc ceva ..ma refer la deces in urma declansarii vreunui cancer de piele?

daca ma puteti ajuta cu un sfat o idee..sunt terminata de vineri de cand mi s-a intamplat ..mi-e tare tare frica

va multumesc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit tot ce ati scris despre alunite...si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare :o: . am mers la dermatolog deoarece aveam 2 alunite care ma jenau, una pe ceafa iar cealalta in partea dreapta a gatului.. dermatolog mi-a spus k e momentul potrivit pt a fii extrase si m-a trimis la chirurgie si m-a operat prin metoda clasica cu bisturiul...ceea ce ma in grijoreaza este k nu mi s-a facut o biopsie inainte dar mi s-a spus k acestea au fost trimise dupa la biopsie dar nu mi s-a spus care sunt riscurile, daca pot aparea probleme sau cand sa revin dupa rezultat desi eu voi merge pt k sunt foarte ingrijorata. as dori sa ma lamuriti daca pot aparea complicatii si de ce fel si in cat timp se vindeca rana de dupa operatie...multumesc frumos

 

 

Biopsia alunitelor este excizionala, adica se inlatura toata alunita cu putina piele in jur. Rezultatul e gata de obicei in 21 zile dupa operatie, iar rana se vindeca variabil, de la om la om, de obicei in 10-14 zile, uneori mai putin, alteori mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum nu m-a interesat asa tare.dar in ultima perioada mi-am dat seama ca am totusi prea multe alunite...nu sunt iesite in afara nu nimic..doar ca am foarte multe.acum incep sa ma tem ,nu stiu de ce..

cine imi poate recomanda un doctor bun in iasi?

va multumesc

Atasez si cateva poze.

post-194067-1229339071_thumb.jpg

post-194067-1229339081_thumb.jpg

post-194067-1229339090_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×