Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Ce este norocul?

Postări Recomandate

Ce este norocul? Este un atribut, o sansa,un avantaj? Il avem din nastere sau nu, poate il castigam pe parcurs in timp, il pierdem fara sa stim...e greu de spus...

Norocul e acela care da o sansa vietii noastre,poate daca n-am avea putin noroc nu am reusi in atingerea unor teluri.oricat de profesionisti am fi.In viata santem pusi de multe ori sa alegem ,putem considera ca ne facem norocul cu mana noastra prin deciziile pe care le luam?De multe ori se considera ca norocul este al celor curajosi

in conditiile in care acestia aleg variantele cu o probabilitate scazuta de realizare. Dar de multe ori se spun momentele cand o persoana a avut noroc ,si foarte rar cand o persoana a vut ghinion...Credinta in aceste notiuni noroc/ghinion poate afecta evaluarea realitatii,datorita sa-zi zic, autosugestiei? Adik daca crezi ca esti ghinionist

te vei concentra pe evenimente nefaste si atunci ghinionul devine "self-fulfilling prophecy".

Pareri? :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ceva ce-si face omul cu ...mintea!

Norocul sigur si-l face omul cu mintea dar mai este norocul michiduta, mic si nesemnificativ, submineaza moralul dar este intru-totul neserios si scamator...nu trebuie sa il astepti, ca pierzi norocul sigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ceea ce unii au si altii se lupta sa-l gaseasca...daca-l vor gasi vreodata ,dar cred ca daca esti increzator si optimist, viata iti ofera numai sanse :stars: .

Editat de talida2006t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

“Norocul este ceea ce se intampla cand pregatirea se

Editat de diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^^^ Mi-ai luat vorba din gura.

 

Seneca...daca nu-l scoteam din apa se-nneca dreacu de tot !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×