Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Preston

Iubire...dorinta...indragostire...sexualitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu m-am simtit nici-un moment orfana ... si nu voi cauta sa inteleg sau sa iti dau dreptate ... departe de mine dorinta de a-mi gasi parinte adoptiv, iar tu nu esti in masura sa experimentezi statutul de parinte si autoritate la nivelul de parinte-copil.

Un sfat de la o persoana care nu are nimic de-a face cu psihologia, cand vei simtii nevoia sa te infiezi gandeste-te de doua ori mai inainte de a o face .

Iti multumesc .

 

A considera ceea ce e sau nu e in masura o anumita persoana sa faca, constituie o dovada de paranoia din partea ta. Intr-adevar, nu ai nimic de a face cu psihologia altfel nu emiteai asemenea considerari. Oamenii constata nu emit considerente personale.

 

Si da, te simti orfana. Altfel nu ai cauta model in spatele spuselor altcuiva. Si mai vrei ceva, vrei sa ti se faca analiza pe gratis. Asa e? Ai unele neclaritati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A considera ceea ce e sau nu e in masura o anumita persoana sa faca, constituie o dovada de paranoia din partea ta. Intr-adevar, nu ai nimic de a face cu psihologia altfel nu emiteai asemenea considerari. Oamenii constata nu emit considerente personale.

 

Si da, te simti orfana. Altfel nu ai cauta model in spatele spuselor altcuiva. Si mai vrei ceva, vrei sa ti se faca analiza pe gratis. Asa e? Ai unele neclaritati.

 

De la tine ? Nu multumesc . Ar fi pacat sa irosesti timp pretios pe mine ... iar banii mei sunt prea putini pentru a onora indeajuns de mult capacitatea dumneavoastra . Am unele neclaritati... dar prefer sa raman cu ele .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in rezumat, iubirea e actiune, a veni in intampinarea nevoilor celuilalt, nu a dorintelor lui, cand e vorba de dictatori atunci vii in intampinarea dorintelor lor in calitate de sclav - supraadaptarea, servilismul. De aceea numai o persoana inteligenta poate iubi,una mai putin inteligenta va fi mai mult sclav; asadar iubirea nu e nici simtire, nici dorinta, e un anumit tip de actiune; putem vorbi de simtire si dorinta la indragostire, sexualitate; alea sunt altceva - to be continued....)

 

Eu cred ca e mai degraba o combinatie de simtire cu actiune.Daca e doar actiune,fara simtire,e iubire?...ca sa vii in intampinarea nevoilor celuilalt,trebuie sa le simti si sa le procesezi corespunzator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce am in permanenta sentimentul in urma lecturarii a ceea ce scrii ca de fapt doar citezi, fara a experimenta ceea ce inseamna viata ?

Eu ştiu ce

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la tine ? Nu multumesc . Ar fi pacat sa irosesti timp pretios pe mine ... iar banii mei sunt prea putini pentru a onora indeajuns de mult capacitatea dumneavoastra . Am unele neclaritati... dar prefer sa raman cu ele .

 

Bun, deci nu esti de acord cu mine ca persoana sau nu esti de acord nici cu citatele date de mine (pentru ca le-am dat eu)? :spiteful:

 

Nu trebuie sa imi raspunzi...

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iubirea e actiune, a veni in intampinarea nevoilor celuilalt, nu a dorintelor lui

 

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am sustinut ca nu are dreptate, dar era prea mult daca spunea acelasi lucru pe care l-ai spus tu ? Am auzit de analiza tranzactionala si sunt convinsa ca poate face mult bine celor ce au nevoie, dar in momentul in care nu ai capacitatea de a te cobora la nivelul celor ce pun o intrebare simpla, imi pare rau daca primesti raspunsurile pe care nu le doresti .

 

Intrebarile tale aveau un interes ascuns. Vad ca ti-a scapat acel interes.

 

Maat, de fapt tu ai nevoie de consolarea Diavolului: "Ai văzut? Şi tu eşti ca noi!". Consolarea Satanei e descrisa in cartea Daniel. :spiteful:

 

Da, si eu sunt ca si tine, esti multumita?

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun, deci nu esti de acord cu mine ca persoana sau nu esti de acord nici cu citatele date de mine (pentru ca le-am dat eu)? :spiteful:

 

Nu trebuie sa imi raspunzi...

 

Culmea este ca citatele tale sunt chiar valoroase, numai ca eu ti-am cerut o parere personala, moment in care ai inceput sa-mi faci analiza gratis . Este pacat ca la tot pasul sa simti nevoia de a-ti desfiinta interlocutorul si de a-i pune un diagnostic .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Culmea este ca citatele tale sunt chiar valoroase, numai ca eu ti-am cerut o parere personala

Nu mai poate avea o părere personală, atunci c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×