Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Necronomicon

Postări Recomandate

Nu este vorba de sustinerea cartii sau nu. Necronomicon este o carte fictionala a lui Lovercraft,dar eu nu vorbesc de cartea asta,ci de cea din sec al-VII-lea. Si cand va aud cu Wikipedia.... :D Oricine poate scrie acolo,iar voi o luati ca litera de lege.Este o carte controversata atat si in loc sa aduceti o contributie o tot dati in altele.

Ii dam cu wikipedia pentru ca pe nici un site serios de stiinta nu gasesti referiri la Necronomicon.

S-au transmis din antichitate multe carti mistice (Cartea egipteana a mortilor, Evangheliile apocrife, Cartea lui Hermes Trismegistul, etc).

Mai mult, chiar daca aceste surse s-au pierdut, tot au supravietuit referinte ale lor in alte manuscrise din acea perioada care s-au pastrat, in efigii, ceramica, inscriptii, basoreliefuri. Astfel se stie sigur ca au existat misterele eleusine, oracolul de la Delfi, misterele lui Dionisos, cultul cavalerului trac, cultul druizilor, etc.

Despre Necronomicon, nimic pina la Lovecraft.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre Necronomicon, nimic pina la Lovecraft.

Am impresia ca voi cautati un nume si nu o carte (text) veche... Numele Necronomicon este inventat de Lovecraft si este atribuit unei "carti" vechi.

Editat de Black velvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca numai simpla sa posesesie schimba viata celui ce o citeste,sau cititorul poate inebuni cum s-a intamplat dealtfel cu cei care au citit-o..

Nu ti se va schimba in nici un fel viata pentru ca detii Necronomicon sau Al Azif daca vrei.. Si cu siguranta nici nu vei inebuni, cel putin eu nu am innebunit :spiteful: desi trebuie sa recunosc ca nu am avut rabdarea sa o citesc pana la capat :focus: Nu are importanta daca a fost scrisa sau doar copiata de Lovecraft, este doar o carte.. In ocultism, in magie, ritualurile ti le faci singur, nu le iei din carti, cel mult te inspiri din ele si iei doar ce ti se potriveste :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×