Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Necronomicon

Postări Recomandate

ai citit ce scrie in wiki? de curiozitate...

 

astept si sursa aia... 8)

ce a postat enki

ai acu foto am pus-o la misto ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca citezi Wikipedia, nu inseamna ca citezi o sursa autorizata. Oricine poate pune acolo, chiar si tu, si eu si cine vrea.

Cu existenta cartii nu se stie cum sta treaba dar poate a trecut de la Alhazred,Wormius ,Torquemada,Trithemius, Dee, Crowleysi final ,Lovecraft. Unde poate fi gasit Necronomiconul?Cine stie? Se suspecteaza ca Crowley a avut un rol in aceasta si ca l-a cunoscut pe Theodor Reuss, conducatorul Ordo Templi Orientis din Germania .REuss apoi demisioneaza si la conducere e Crowley.IarCrowley va fi mult timp in legatura cu un grup masonic german .Cateva copii ale manuscrisului au disparut prin anii 30 ,se banuieste ca cineva din guvernul german ar fi intervenit ,interesat fiind de literatura oculta ,luand toate copiile si prin orice mijloace. Traducerea lui Dee a disparut de la Bodleianiar editia Wormius a Necronomiconului a fost stearsa din catalog si pastrata intr-o camera sub pamant intr-o mina convertita din Wales - unde au fost pastrate si Bijuteriile Coroanei in timpul celui de al doilea razboi mondial.Locatia prezenta a copiilor dupa Necronomicon este necunoscuta, dar exista o poveste despre o colectie de documente magice si alcatuita in timpul razboului in aria muntoasa Osterhorn de langa Salzburg - aceasta poveste ar putea fi legata de zvonul recurent cum ca exista o copie legata cu pielea victimele unui lagar de concentrare.

Sant legende multe in jurul cartii, poate nu exista poate sant fabulatii ale lui Dee si Crowley sau chiar Lovecraft care au facut o poveste...

Caile Domnului sant de nepatruns, ale Diavolului la fel.... 8)

SCuze am scris repede din lipsa de timp ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea si Dark_light: sa vad o sursa care vorbeste despre necronomicon mai veche de 1900. degeaba fluturi pe aici posibile trasee ale cartii demne de Indiana Jones, daca nu oferi si dovezi pentru asta. Sa vad si eu scriere medievala care il leaga pe torqemada de necronomicon. Iar faptul ca tu citezi sau te inspiri din tot felul de siteuri mai obscure sau mai "luminate" despre ocultism, nu inseamna ca tu ai folosi o sursa autorizata. Macar wikipedia iti pune la dispozitie o bibliografie intreaga, sa te convingi si singur ca e adevarat sau nu, cu linkuri la zeci sau sute de alte siteuri. Poti face acelasi lucru, sustinand cu argumente verificabile existenta acestei carti?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca citezi Wikipedia, nu inseamna ca citezi o sursa autorizata.

oricum...e o sursa. cine afirma ca Necronomiconul e mai mult decat inventia lui Lovecraft ce surse ofera? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu v-am zis de crowley si omu e autentic nu sf-ist .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
necronomicon nu exista decat in imaginatia unora, n-a fost niciodata o carte reala.

 

 

H.P. Lovecraft a inventat-o! :)

 

 

 

Hmm...sa zic...sa nu zic.....te cam contrazici....

Ori n-a fost niciodata o carte reala ori Lovecraft a inventat-o :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm...sa zic...sa nu zic.....te cam contrazici....

Ori n-a fost niciodata o carte reala ori Lovecraft a inventat-o :P

mda, la asa "dilema" nu pot decat sa presupun ca faci parte din clubul celor care cred ca tot ce zboara se mananca. :stars:

 

si daca tot trebuie sa-ti fac o mica schita, fie: Necronomicon nu a existat niciodata ca si carte reala. Lovecraft a inventat atat titlul cat si autorul si istoria din jurul cartii. Presupusul subiect al imaginarei carti este un produs al minunatei minti a unuia ditre cei mai buni scriitori de literatura fantastica de la inceputul secolului 20.

acuma, sincer, daca nici din asta nu intelegi nimic...

 

 

eu v-am zis de crowley si omu e autentic nu sf-ist .

autentic sau nu, daca ar fi zis ceva de Necronomicon inaintea lui Lovecraft, mi-as fi pus niste semne de intrebare. dar asa... stii cum e, dupa razboi multi viteji se-arata.

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda, la asa "dilema" nu pot decat sa presupun ca faci parte din clubul celor care cred ca tot ce zboara se mananca. :stars:

 

si daca tot trebuie sa-ti fac o mica schita, fie: Necronomicon nu a existat niciodata ca si carte reala. Lovecraft a inventat atat titlul cat si autorul si istoria din jurul cartii. Presupusul subiect al imaginarei carti este un produs al minunatei minti a unuia ditre cei mai buni scriitori de literatura fantastica de la inceputul secolului 20.

acuma, sincer, daca nici din asta nu intelegi nimic...

 

 

 

autentic sau nu, daca ar fi zis ceva de Necronomicon inaintea lui Lovecraft, mi-as fi pus niste semne de intrebare. dar asa... stii cum e, dupa razboi multi viteji se-arata.

 

pai fa si tu analogie cand a scris love cartile si cand a declarat ca sunt fake . crowley nu avea nevoie sa se dea grande ca a citit o carte care nu exista . asa ca amicul love are probleme grave , am mai zis intre ei doi crowley are prioritate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×