Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Necronomicon

Postări Recomandate

Necronomicon este una dintre cele mai misterioase din literatura oculta. Se spune ca numai simpla sa posesesie

schimba viata celui ce o citeste,sau cititorul poate inebuni cum s-a intamplat dealtfel cu cei care au citit-o..

Se spune ca a fost scrisa in Damasc in 730 de Abdul Alhazred, in 7 volume,cunoscuta ca si Al Azif sau The Book of the Mad Arab ... si are 900 pagini .Lovecraft face referire la ea, de fapt ... nu se stie cum sta treaba cu existenta acestei carti.Despre autorul cartii nu se stie mai nimic ,decat ca era un om educat ,care a calatorit mult si care si-a petrecut viata mai mult singur in salbaticiile Arabiei. Manuscrisul original al cartii se crede ca nu mai exista.Lovecarft

sustine ca s-ar fi facut o traducere latina a manuscrisului de un preot dominican in timpul lui Torquemada si ca acesta ar fi luat manuscrisul original. Atunci era sinucidere curata sa traduci manuscrisul ,dar cartea a fost fascinanta pentru preotul dominican incat a fost acuzat de erezie si ars pe rug ,dar nu inainte de a reusi sa trimita o copie abatelui Trithemius .

Scrisoarea insotitoare continea o interpretare detaliata si blasfemiatoare a anumitor pasaje din Cartea Genezei. Toate copiile traducerii lui au fost confiscate si arse impreuna cu el, desi exista suspiciunea inevitabila ca macar o copie a reusit sa ramana in Vatican.

Alhazred pare sa fi avut acces la multe resurse acum pierdute si sa fi folosit o magie dubioasa pentru a revedea trecutul.El credea ca multe specii in afara de oameni au trait pe Pamant si ca multe cunostinte au fost transmise umanitatii in intalniri cu fiinte de

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Manuscrisul se zice ca te pune in contact cu puterile care nu apartin lumii noastre...Cartea e veche din Antichitate,

facand aluzie la o societate secreta din Mesopotamia. Aceasta societate avea cheile cunoasterii ,facand aluzie la o lume dinainte de potop despre care nu stim nimic. Societatea avea magicieni care invocau lumea abisurilor.

Necronomicon vorbeste de entitati care au trait inainte ca omul sa apara pe Terra. Cartea evoca entitati puternice apartinand unei lumi care a precedat-o pe a noastra, exista deci un abis metafizic intre aceste entitati si lumea noastra. Or manuscrisul Necronomicon permite, prin anumite procedee de invocare, de a crea o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Necronomicon este una dintre cele mai misterioase din literatura oculta.

necronomicon nu exista decat in imaginatia unora, n-a fost niciodata o carte reala.

 

Lovecraft face referire la ea, de fapt ...

H.P. Lovecraft a inventat-o! 8)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
necronomicon nu exista decat in imaginatia unora, n-a fost niciodata o carte reala.

 

 

H.P. Lovecraft a inventat-o! 8)

 

pe ce iti bazezi afirmatiile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar pe spusele lui Lovecraft. E suficient sa intri pe wikipedia sa citesti, Vali, doar ca tie nu iti place sa descoperi ca asa zise lucruri reale sunt doar minciuni umflate de unii de dragul senzationalului. Du-te pe wikipedia la Necronomicon, si vezi si citatul din Lovecraft.

 

In caz ca ai sa eviti sa o faci pentru a-ti mentine iluzia, aduc eu citatul:

Now about the

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar pe spusele lui Lovecraft. E suficient sa intri pe wikipedia sa citesti, Vali, doar ca tie nu iti place sa descoperi ca asa zise lucruri reale sunt doar minciuni umflate de unii de dragul senzationalului. Du-te pe wikipedia la Necronomicon, si vezi si citatul din Lovecraft.

 

In caz ca ai sa eviti sa o faci pentru a-ti mentine iluzia, aduc eu citatul:

Now about the

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum serios ...... voi chiar credeti ca totul se da de a gata ? doar cei initiati si evoluati stiu exact ce si cum . fiecare are treapta sa . niciodata nu va exista un adevar aprobat de oricine pentru ca nu ar mai avea un sens in a trai . Scopul omului e sa cerceteze vesnic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
doar cei initiati si evoluati stiu exact ce si cum

Asa le place lor sa creada, ca stiu ei 'exact' ce si cum.

Mai grav e ca si altora li se pare ca 'aia' stiu 'exact' ce si cum. Ca de exemplu tie.

 

Nu stie nici Dracu'. Literalmente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa le place lor sa creada, ca stiu ei 'exact' ce si cum.

Mai grav e ca si altora li se pare ca 'aia' stiu 'exact' ce si cum. Ca de exemplu tie.

 

Nu stie nici Dracu'. Literalmente.

 

Kontro am zis eu ca stiu ceva? omul e intr o continua cautare 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×