Sari la conținut
Forum Roportal
Namaste

'' Voia Domnului ? ''

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragi prieteni,

 

In primul rand tin sa multumesc tuturor:

 

Celor care au scris, incepand de la Mosii Craciuni, continund cu cei care nici macar nu citesc textul dar subscriu, celor care''doresc de la mine o contributie personala'', dar si celor care au citi.

 

Paradoxul este ca toata lumea are dreptate, din punctul lui de vedere.

 

Aleg sa ma exprim prin citate deoarece:

 

Au avantajul ca se transmit integral fara deformarea informatiei, interesul meu este ca citatul sa ajunga nedeformat, pentru acei care sunt interesati sa-la receptioneze cu maximum de profit.

 

Pentru ca, pana la urma, este un mesaj, iar in fiecare mesaj este un dar.Iar acest dar, esti Tu!

 

Aceasta este un alt unghi de vedere si pe parcursul temelor pe care aleg sa le propun, functie de intrebari, o sa raspund.

 

Namaste

 

Iata un mesaj binenteles ''citat'' care da de gandit.

 

Adevar va spun Eu voua: Oamenii au folosit sintagma, ''Voia Domnului'', ca o scuza pentru a justifica cele mai barbare comportamente pe care vi le puteti imagina, cele mai nedrepte comportamente pe care le-ati putea inventa, cele mai nedumnezeiesti comportamente pe care le-ati putea impune unor oameni neavizati si nevinovati.

 

Ati folosit acest comportament ca sa obtineti ce vreti voi, nu ce vrea Dumnezeu.

 

Va spun ca trebuie sa parasiti Vechile Voastre Idei despre ''calea lui Dumnezeu'',si sa intrati intr-o Noua Experienta a Divinitatii, daca vreti vreodata sa vedeti pacea pe Pamant.

 

Ati spus ca interesele voastre si interesele lui Dumnezeu nu sunt aceleasi - si acest lucru este evident.

Totusi, am venit acum sa va spun ca, interesele lui Dumnezeu si interesele umane nu sunt divergente,ci identice.

 

Faptul ca voi nu le vedeti ca fiind una, este ceea ce produce probleme.

 

Atat timp cat insistati ca trebuie sa serviti mai degraba interesele lui Dumnezeu, decat interesele umane, va oferiti permisiunea de a defini interesele lui Dumnezeu asa cum vreti. Si o faceti - functie de propiile voastre credinte despre Dumnezeu si despre ce vrea si asteapta Dumnezeu.

 

Interesele omenirii nu pot fi definite gresit cu atata usurinta, deorece interese

omenirii sunt evidente.

 

Cel mai mare interes al omenirii este Viata.

 

Acesta este si cel mai mare interes al lui Dumnezeu - dar voi pretindeti altceva.

 

Va imaginati ca Dumnezeu are un interes mai maret decat viata umana si aceasta este ceea ce permite sa o irositi fara teama de consecinte.

 

Umanizmul pur nu v-ar permite niciodata sa distrugeti viata cu cea mai mare evlavie.

 

Doar religia organizata ar putea justifica o asemenea parodie.

 

- Acesta este o acuzatie serioasa.

 

Acuzatia se afla in mintea ta.

Ea face parte din mentalitatea ta Vinovat / Nevinovat si corect / gresit.

N-am facut decat o observatie.

Observatia nu este o judecata si afirmatia nu este o acuzatie.

 

O afirmatie e doar atat - o relatare a modului ''cum stau lucrurile''in cazul oricarei situatii; judecata este ''si ce daca?''

Voi adaugati ''si ce daca?''oricarui set de fapte.

 

Nimic nu are vreun inteles, inafara intelesului pe care il dati voi.

 

Voi sunteti cei care decideti daca acest ''cum stau lucrurile'' este ''bun''sau ''rau'',

''corect''sau ''gresit'',''in regula''sau ''neregula''si luati decizia, evalund daca

acest ''cum stau lucrurile''functioneaza sau nu, in functie de ce alegeti voi sa fiti,sa

faceti sau sa aveti.

 

Procesul de a fii martor, de a evalua si a alegeal oamenilor a functionat intotdeauna

astfel si este circular.

 

Sunteti martori, evaluati si alegeti, apoi sunteti martorii rezultatelor alegerii voastre, le evaluati si alegeti. din nou, apoi sunteti din nou martori, evaluti si alegeti. inca o data, intr-un ciclu continu.

 

Prin accest proces,decideti Cine Sunteti Voi Cu Adevarat.

 

Luarea si reluarea constanta a accestei decizii este ceea ce voi numiti evolutie.

 

Motivul pentru care sufletul vine in corp este de a evolua.

 

Adica, de a deveni o versiune din ce in ce mai grandioasa a lui insusi.

 

Acesta este scopul vostru pe Pamant si al vietii de pretutindeni.

 

Aplicarea acestui proces la acea parte din viata voastra numita religie a fost greu pentru voi, din cauza atasamentului emotional profund pe care il aveti fata de credintele voastre.

 

Aveti atasamentului emotional profund fata de toate credintele voastre - dar in mod special extrem de greu de lasat la o parte credintele voastre despre religie.

 

Prin urmare evolutia religiilor voastre a ramas mult in urma evolutiei stiintelor, tehnologiilor si psihologiilor voastre - a intalegerii fiecarui aspect al vietii.

 

Ati facut lucrurile care le-ati facut unul altuia in numele religiei, pentru ca multe dintre religiile voastre organizate de astazi - toate bine intentionate si majoritatea ancorate in principii spirituale solide - sunt pur si simplu incomplecte ca intelegere.

 

Religiei nu i sa-a permis sa se dezvolte. Intr-adevar, nu o lasati sa se dezvolte.

 

Voi sustineti ca orice perspectiva noua care contrazice sau modifica ce e vechi e o blasfemie si o erezie.

 

Voi sustineti ca nu sunt posibile Noi Revelatii.

 

Pozitia voastra e ca tot ce era de spus sa-a spus deja, tot ce era de stiut se stie deja, tot ce era de inteles sa-a inteles deja.

 

Lupta disperata pentru a pastra in viata specia voastra - pentru a-i opri pe membri ei sa se ucida intre ei si sa distruga toate formele de viata - nu se va sfarsi si poate duce chiar la sfarsitul vostru, daca nu sunteti in stare sa faceti o afirmatie simpla:

 

Exista ceva ce nu inteleg despre Dumnezeu si depre Viata, intelegere care va schimba totul.

 

 

Va continua....

 

Daca nu tu, atunci cine?

Daca nu acum, atunci cand?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragi prieteni,

 

In primul rand tin sa multumesc tuturor:

 

Celor care au scris, incepand de la Mosii Craciuni, continund cu cei care nici macar nu citesc textul dar subscriu, celor care''doresc de la mine o contributie personala'', dar si celor care au citi.

 

Paradoxul este ca toata lumea are dreptate, din punctul lui de vedere.

 

Aleg sa ma exprim prin citate deoarece:

 

Au avantajul ca se transmit integral fara deformarea informatiei, interesul meu este ca citatul sa ajunga nedeformat, pentru acei care sunt interesati sa-la receptioneze cu maximum de profit.

 

Pentru ca, pana la urma, este un mesaj, iar in fiecare mesaj este un dar.Iar acest dar, esti Tu!

 

Aceasta este un alt unghi de vedere si pe parcursul temelor pe care aleg sa le propun, functie de intrebari, o sa raspund.

 

Namaste

 

Iata un mesaj binenteles ''citat'' care da de gandit.

 

Adevar va spun Eu voua: Oamenii au folosit sintagma, ''Voia Domnului'', ca o scuza pentru a justifica cele mai barbare comportamente pe care vi le puteti imagina, cele mai nedrepte comportamente pe care le-ati putea inventa, cele mai nedumnezeiesti comportamente pe care le-ati putea impune unor oameni neavizati si nevinovati.

 

Ati folosit acest comportament ca sa obtineti ce vreti voi, nu ce vrea Dumnezeu.

 

Va spun ca trebuie sa parasiti Vechile Voastre Idei despre ''calea lui Dumnezeu'',si sa intrati intr-o Noua Experienta a Divinitatii, daca vreti vreodata sa vedeti pacea pe Pamant.

 

Ati spus ca interesele voastre si interesele lui Dumnezeu nu sunt aceleasi - si acest lucru este evident.

Totusi, am venit acum sa va spun ca, interesele lui Dumnezeu si interesele umane nu sunt divergente,ci identice.

 

Faptul ca voi nu le vedeti ca fiind una, este ceea ce produce probleme.

 

Atat timp cat insistati ca trebuie sa serviti mai degraba interesele lui Dumnezeu, decat interesele umane, va oferiti permisiunea de a defini interesele lui Dumnezeu asa cum vreti. Si o faceti - functie de propiile voastre credinte despre Dumnezeu si despre ce vrea si asteapta Dumnezeu.

 

Interesele omenirii nu pot fi definite gresit cu atata usurinta, deorece interese

omenirii sunt evidente.

 

Cel mai mare interes al omenirii este Viata.

 

Acesta este si cel mai mare interes al lui Dumnezeu - dar voi pretindeti altceva.

 

Va imaginati ca Dumnezeu are un interes mai maret decat viata umana si aceasta este ceea ce permite sa o irositi fara teama de consecinte.

 

Umanizmul pur nu v-ar permite niciodata sa distrugeti viata cu cea mai mare evlavie.

 

Doar religia organizata ar putea justifica o asemenea parodie.

 

- Acesta este o acuzatie serioasa.

 

Acuzatia se afla in mintea ta.

Ea face parte din mentalitatea ta Vinovat / Nevinovat si corect / gresit.

N-am facut decat o observatie.

Observatia nu este o judecata si afirmatia nu este o acuzatie.

 

O afirmatie e doar atat - o relatare a modului ''cum stau lucrurile''in cazul oricarei situatii; judecata este ''si ce daca?''

Voi adaugati ''si ce daca?''oricarui set de fapte.

 

Nimic nu are vreun inteles, inafara intelesului pe care il dati voi.

 

Voi sunteti cei care decideti daca acest ''cum stau lucrurile'' este ''bun''sau ''rau'',

''corect''sau ''gresit'',''in regula''sau ''neregula''si luati decizia, evalund daca

acest ''cum stau lucrurile''functioneaza sau nu, in functie de ce alegeti voi sa fiti,sa

faceti sau sa aveti.

 

Procesul de a fii martor, de a evalua si a alegeal oamenilor a functionat intotdeauna

astfel si este circular.

 

Sunteti martori, evaluati si alegeti, apoi sunteti martorii rezultatelor alegerii voastre, le evaluati si alegeti. din nou, apoi sunteti din nou martori, evaluti si alegeti. inca o data, intr-un ciclu continu.

 

Prin accest proces,decideti Cine Sunteti Voi Cu Adevarat.

 

Luarea si reluarea constanta a accestei decizii este ceea ce voi numiti evolutie.

 

Motivul pentru care sufletul vine in corp este de a evolua.

 

Adica, de a deveni o versiune din ce in ce mai grandioasa a lui insusi.

 

Acesta este scopul vostru pe Pamant si al vietii de pretutindeni.

 

Aplicarea acestui proces la acea parte din viata voastra numita religie a fost greu pentru voi, din cauza atasamentului emotional profund pe care il aveti fata de credintele voastre.

 

Aveti atasamentului emotional profund fata de toate credintele voastre - dar in mod special extrem de greu de lasat la o parte credintele voastre despre religie.

 

Prin urmare evolutia religiilor voastre a ramas mult in urma evolutiei stiintelor, tehnologiilor si psihologiilor voastre - a intalegerii fiecarui aspect al vietii.

 

Ati facut lucrurile care le-ati facut unul altuia in numele religiei, pentru ca multe dintre religiile voastre organizate de astazi - toate bine intentionate si majoritatea ancorate in principii spirituale solide - sunt pur si simplu incomplecte ca intelegere.

 

Religiei nu i sa-a permis sa se dezvolte. Intr-adevar, nu o lasati sa se dezvolte.

 

Voi sustineti ca orice perspectiva noua care contrazice sau modifica ce e vechi e o blasfemie si o erezie.

 

Voi sustineti ca nu sunt posibile Noi Revelatii.

 

Pozitia voastra e ca tot ce era de spus sa-a spus deja, tot ce era de stiut se stie deja, tot ce era de inteles sa-a inteles deja.

 

Lupta disperata pentru a pastra in viata specia voastra - pentru a-i opri pe membri ei sa se ucida intre ei si sa distruga toate formele de viata - nu se va sfarsi si poate duce chiar la sfarsitul vostru, daca nu sunteti in stare sa faceti o afirmatie simpla:

cam compliat si nu prea inteleg ce vrei sa zici ce credinta esti? :spiteful:
Exista ceva ce nu inteleg despre Dumnezeu si depre Viata, intelegere care va schimba totul.

 

 

Va continua....

 

 

QUOTE

Daca nu tu, atunci cine?

Daca nu acum, atunci cand?

trebuie sa te duci neaparat la un preot sa te sfatuisca :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de aceeasi parere, cred ca posturi mai scurte si mai simple ar face mai bine, in sensul ca am intelege mesajul tau care de altfel mi se pare interesant , am zarit eu cam ce vrei sa spui dar...nu la-am inteles nici eu de-antregulea:"> :spiteful: :-

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va spun ca trebuie sa parasiti Vechile Voastre Idei despre ''calea lui Dumnezeu'',si sa intrati intr-o Noua Experienta a Divinitatii, daca vreti vreodata sa vedeti pacea pe Pamant.

[snapbacca]64847[/snapbacca]

 

mi-am gasit echilibrul in credinta mea - de ce sa o schimb? cine esti tu sa te cred mai mult decat pe preotul meu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine esti tu sa te cred mai mult decat pe preotul meu?

[snapbacca]64856[/snapbacca]

Cine e preotul tau ca sa-la crezi mai mult decat pe MINE ???

Nu asa se pune intrebarea.Intrebarea e:Ce a facut preotul tau ca sa-la crezi ??? ( ti la-a aratat pe Dumnezeu ? [ nu avea cum, ca Dumnezeu e fiinta spirituala,nu materiala ], ti-a stabilit o legatura de 1 Mb/sa cu serveru' lu' Dumnezeu ? [ nici asta nu cred ca nu aveau aia cum sa stabileasca retele wireless - doar la ZAPP :De ] )

Ti-a aratat doar niste texte din biblie ( cu "b" mic,ca ptr mine nu reprezinta decat o carte cu coperti negreu care ocupa mult loc in biblioteca ) si, Voila ! ai gasit calea catre Dumnezeu.... sau nu... ???

Daca vrei scriu si eu o carte si creez propriu zeu, m-ai crede pe mine ??? ( E intrebare retorica,nu te obosi sa raspunzi )

mi-am gasit echilibrul in credinta mea - de ce sa o schimb?

Aici ai cat de cat dreptate.Te simti bine crezand in Dumnezeu....dar nu te chinui sa gandesti mai mult, sa cercetezi daca el exista....

Crede si nu cerceta...o sa ajungem la primitivism cu ideea asta !

Editat de N1CKH0LAS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce a facut preotul tau ca sa-la crezi ?
Am vazut la preotul meu un exemplu de viata care m-a convins.

 

ti-a stabilit o legatura ... cu ... Dumnezeu ?

Asta face la fiecare liturghie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut la preotul meu un exemplu de viata care m-a convins.

[snapbacca]64875[/snapbacca]

Citeste post-urile mele si vezi ca aprox 80% sunt forate din argumente + exemple !Da exemplul ala de viata si daca vad ca e logic iti dau dreptate.

ti-a stabilit o legatura ... cu ... Dumnezeu ?
Asta face la fiecare liturghie!

Ocaay,sa-mi lasi si mie linca-ul pe messenger... sau e parolat domeniul Lui ??? :-

Sau vorbiti pe un chat client ? :(

pe.sa. Daca tot continui fara argumente o sa ma simt nevoit sa mai scriu inca un "roman" pe forum ( desi ma plictisesc si stiu ca unii useri nu suporta postarile luni - si au partial dreptate ! ) prin care sa combat existenta lui Dumnezeu si,implicit, faptul ca " the priest is bullsitting !" :spiteful:

Editat de N1CKH0LAS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da exemplul ala de viata si daca vad ca e logic iti dau dreptate.
eu nu iti impun tie sa accepti convingerile mele - de aceea tu ai nevoie de argumentari, eu nu

 

sa-mi lasi si mie linca-ul pe messenger... 

il vei primi cand vei fi pregatit

 

o sa ma simt nevoit sa mai scriu inca un "roman" pe forum ( desi ma plictisesc si stiu ca unii useri nu suporta postarile luni - si au partial dreptate ! ) prin care sa combat existenta lui Dumnezeu si,implicit, faptul ca " the priest is bullsitting !" 

esti liber sa te exprimi

in plus, este bine sa vorbesti despre Dumnezeu, daca simti nevoia sa vorbesti despre Dumnezeu, chiar daca vrei sa aduci argumente impotriva lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu iti impun tie sa accepti convingerile mele - de aceea tu ai nevoie de argumentari, eu nu

[snapbacca]64908[/snapbacca]

Nici n-am de gand sa le accept.Dar nu asta e ideea.Te-am intrebat de ce-la crezi mai mult pe preot decat pe mine, mi-ai raspuns

Am vazut la preotul meu un exemplu de viata care m-a convins.
si te-am intrebat ce exemplu de viata ai vazut...si n-ai raspuns... De aici si pana a-mi impune convigerile tale e o mare distanta. Daca nu vrei sa raspunzi, nu e nici o problema,scrie pe forum si nu mai insist. Oricum, e ultimul post pe tema asta, ca deja ma plictisesc sa citesc aceleasi replici,fara argumente. Crezi in Dumnezeul tau si fa cum spune El...sau fa ce vrei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici n-am de gand sa le accept.Dar nu asta e ideea.Te-am intrebat de ce-la crezi mai mult pe preot decat pe mine, mi-ai raspuns  si te-am intrebat ce exemplu de viata ai vazut...si n-ai raspuns... De aici si pana a-mi impune convigerile tale e o mare distanta. Daca nu vrei sa raspunzi, nu e nici o problema,scrie pe forum si nu mai insist. Oricum, e ultimul post pe tema asta, ca deja ma plictisesc sa citesc aceleasi replici,fara argumente. Crezi in Dumnezeul tau si fa cum spune El...sau fa ce vrei...

[snapbacca]64915[/snapbacca]

Cred ca ai fi cu adevarat si mai sigur pe tine daca ai reusi sa convingi pe cineva ca ceea ce zici tu este partea cea mai aproapiata de adevar. Tu crezi "intr-un Dumnezeu", nu in cel din Biblie, asta nu te face mai putin credincios decat un crestin . Fiecare cu slabiciunile lui, cu toate ca am impresia uneori ca fix aparentele slabiciuni sunt lucrurile care fac oamenii sa aibe personalitatea lor si deci ii face mai puternici. slabiciuni in sensul trairilor interioare pe care cu greu le dezvaluie deoarece altii la-ar crede nebun.

In alta (dez)ordine de idei, faptul ca tu esti gata sa aduci argumente nu arata decat ca si tu ai fost la fel de preocupat de credinta ca orice alt credincios. :spiteful: Si pentru ca ai demonstratia ca nu exista Dumnezeu, presupun ca exista si reducerea la absurd ca el exista .Oricat de multe argumente ai - stii ca nu poti fi atat de sigur pe ceea ce spui, se observa lesne ca ramane de discutat. Ca ceva-ceva tot este. :-

Poate te vei simti tu mai bine personal, vorba lui Dan, lucrurile exista in masura in care crezi tu in ele, iar asta nu te va face decat sa duci o viata "bine explicata", nu neaparat adevarata. :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×