Sari la conținut
Forum Roportal
dobromir

cu cine traiesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut

Am nevoie de opinii, voi ce ati face in locul meu. de multe luni ma cert mereu cu sotia mea pe niste subiecte care ma deranjeaza.

Povestea e urmatoarea:

Cand am cunoscut-o pe sotia mea mi sa parut o femeie serioasa, care nu umbla dupa aventuri, aveam gusturi muzicale asemanatoare, nici ei si nici mie nu ne plac manelele, locurile in care ieseam placeau amandorura, pe scurt aveam aceleasi gusturi si comunicam f bine. Intr-o zi a venit si mi-a spus ca a sunat-o un fost prieten de care se despartise de circa 2 ani. Faza ma surprins f tare. Am intrebat-o de ce a sunat-o. Tot ce stiam despre trecutul ei relational era ca avusese o relatie de cinci ani cu un tip, dar nu au locuit impreuna niciodata, se vedeau pe la el, mai ieseau uneori in oras. Dupa ce s-au despartit a avut o relatie cu un coleg de munca cu care a locuit intr-o garsoniera, relatie ce a durat aproape un an, apoi el a plecat in strainatate, iar ea nu a vrut sa plece cu el. A mai intalnit apoi 2 barbati, dar ca nu a iesit nimic. mi s-a parut ciudat ca primul prieten o suna si mai ales ca am inteles ca a mai sunat-o si cand a fost si cu cel cu care a locuit in garsoniera. Ciudat era ca n-o suna des asa cum fac barbatii cand sunt intradevar indragostiti si de asemenea era ciudat si ca cel de-al doilea nu a fost deranjat cand a mai sunat-o cand era cu el. Ea a spus ca fac mare tam tam si ca mi-a spus ca sa stiu. mie insa nu imi plac astfel de situatii si i-am spus ca mai intai sa lamureasca ce e de lamurit intre ei. mi s-a spus ca totul era lamurit din punctul ei de vedere, asa ca l-am sunat pe tip si i-am spus sa nu o mai sune ca nu e ok. Intr-un final s-a ajuns la casatorie. Relatia noastra sexuala era f buna, nu stiu ce i-a placut ei la mine insa mie imi placea ca se implica si dorea aceste lucruri. Vizavi de sex oral mi s-a parut ok sa nu fie ceva cerut de mine si nici nu am facut treaba asta pt ca nu ma da pe spate. i-am spus ca nu imi displace dar nici nu apare o problema daca nu e pt ca nu ma omor sa fie. ea mi-a spus ca nu a facut si nici nu o sa faca asa ceva. ne-am casatorit iar la scurt timp a ramas insarcinata dintr-un accident si am hotarat ca nu suntem inca pregatiti pentru asta. s-a recurs la avort, mi-a spus ca nu mai trecuse prin asa ceva lucru care m-a mirat deoarece se parea ca nu cunoaste multe lucruri despre contraceptie si metoda calendarului implicari niste riscuri care ar fi aparut in relatiile anterioare. mi-am facut griji pt ca era prima data, in sensul sa nu aibe traume psihologice, am fost cu ea si alaturi de ea, am cautat o clinica f buna si asta a fost. apoi am aflat niste lucruri care m-au dat peste cap, chestiuni confirmate si de ea in cele din urma. Primul prieten fusese casatorit si a aflat dupa primii 2-3 ani ai relatiei cu el dar i-a fost greu sa se rupa si a sperat crezand minciunile lui ca v-a divorta. Povestea dintre ei s-a incheiat urat. pentru mine a fost clar ca tipul a vrut de la ea mai mult o relatie sexuala si din aceasta cauza m-am gandit ca era greu de crezut ca nu ii ceruse sa faca sex oral sau anal. cu el facuse pt ca ii ceruse, dar spune ea ca aceste lucruri le-a facut pt ca nu vroia sa il piarda si abia spre sf relatiei cu el. Al doilea prieten fusese un turc care venise in romania sa lucreze si care era insurat. a intrat in relatie cu el ca sa il uite pe primul. evident prt mine acelasi soi de relatie urmarea si acesta. ea nu avea mari sperante de la relatia aceasta pt ca stia ca e limitata de timp( era vb de viza)

in ceea ce priveste sexul a incercat, desi nu i s-a cerut, sa vada daca poate face sex oral cu el dar nu a putut si nu a mai incercat. insa porcul a fortat-o la finalul relatiei sa intretina sex anal. apoi a plecat. Din discutiile ei cu o prietena pe mess a reiesit ca dupa plecatea aceluia e plangea ca ala nu o mai suna. Explicatia: pt ca vroia sa vada daca pt ala a fost una oarecare sau daca a insemnat cevapt el. Acum eu sunt intrigat de toate astea, nu mi se pare ca este o femeie care sa nu calce vreodata stramb, nu mi se pare ca a intrat in relatia cu mine decat din considerentul ca vroia sa se aseze la casa ei si cei dinainte oricum nu aveau cum sa o ia de sotie. dar asta mi se pare aiurea. ea imi spune ca pe mine ma iubeste f mult. ma deranjeaza jocul pe care la facut vizavi de sex pt ca a facut pe nestiutoarea si mi-a spus ca nu vria sa faca cu mine ceva ce nu ii placea. m-a deranjat ca in casa noastra a aparut la un moment dat un lucru ramas de la turc, nu stiu ce sa cred vizavi de muzica care ii place ei. nu stiu de fapt cum este ea.mi se pare ca a jucat un rol si nu este asa cum pare, nu mai am incredere in ceea ce imi spune nici in viata de zi cu zi si nici in pat. as fi vrut sa divortez insa o iubesc si mi-e greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa ... si care e problema ?

 

treaba ei ce facea inainte de casatorie. Te-a inselat de cand v-ati casatorit ??

pana la urma nu am de unde sa stiu ce face acum poate ca ma inseala poate ca nu, poate ca ma va insela sau poate nu. problema e ca nu mai am incredere in ea atunci cand imi spune ceva, nu inteleg de ce m-a mintit

nu inteleg de ce m-a mintit si cand mi-a spus ca nu a mai avut nici un avort cand de fapt mai avusese. e vb ca nu pot sa stiu clar cine e si cum gandeste

 

Dar tu pe ce considerente te-ai casatorit cu ea ?

imi placea felul in care comunicam, imi placea ca era pasionala, isi dorea ceva serios asa cum imi doream si eu. mentalitatile ei imi placeau. insa acum se pune problema daca erau intradevar mentalitatile ei sau daca erau doar inventate. una e sa spui ca nu iti plac manelele si alta e sa afli ca aduce in casa un cd cu muzica turceasca. din punctul meu de vedere se cam aseamana genurile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi placea felul in care comunicam, imi placea ca era pasionala, isi dorea ceva serios asa cum imi doream si eu. mentalitatile ei imi placeau. insa acum se pune problema daca erau intradevar mentalitatile ei sau daca erau doar inventate. una e sa spui ca nu iti plac manelele si alta e sa afli ca aduce in casa un cd cu muzica turceasca. din punctul meu de vedere se cam aseamana genurile

 

Tu in acest moment te indoiesti de ea . Cu ce crezi ca va ajuta lucrul acesta sa mergeti mai departe ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu in acest moment te indoiesti de ea . Cu ce crezi ca va ajuta lucrul acesta sa mergeti mai departe ?

nu. nu ajuta cu nimic. e o problema asta care nu face posibila o relatie fericita. pe de alta parte ma gandesc ca daca ignor aceste chestiuni e posibil sa fiu dezamagit ulterior cand poate sunt implicati si copii. si ca sa fiu sincer nu sunt sigur nici de considerentele pt care a intrat ea in relatie. mi-e teama sa nu ma trezesc si cu vreo situatie de genul mama bruneta, tata brunet, copil blond. pana la urma ce a vrut sa ascunda cu minciunile ei? pe de alta parte e posibil sa ma insel si sa nu aibe intentii rele in relatia asta

Editat de dobromir

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnle, pt paranoia, exista tratament.

Lasa femeia in pace.

o vreme m-am gandit ca intradevar poate exagerez si sunt paranoic asa cum spui. paranoia se manifesta prin idei fixe, lipsa de logica, susceptibilitate. insa nu stiu daca am idei fixe. nu stiu daca imi lipseste logica. cat despre susceptibilitate inseamna ca toti avem paranoia pt ca oricine atunci cand este mintit se intreaba care-i adevarul. nu o tin cu forta in relatia asta si nici ea pe mine. dar e destul de aiurea sa iti dai seama ca unele lucruri pe care ti le-a spus au fost niste minciuni un ex: doar cu tine am am facut asta in pat cand adevarul e altul. sunt paranoic daca acum nu mai pot sa o cred cand imi spune ca doar cu mine se simte bine sau ceva de genul asta? si apoi sa nu uitam ca exista destule casatori pe care atat barbatii cat si femeile le fac din cu totul alte considerente decat dragostea.

am citit ce a scris fluturel dar asta nu inseamna ca e normal ca atunci cand esti mintit in familie sa iti zici ca nu-i nimic, e ceva normal. si apoi exista o farama de dreptate cand am fost intrebat ca ce conteaza cea facut inainte. intradevar nu conteaza intr-o masura f mare. ceea ce ma deranjeaza pe mine e ca au exista minciuni intre noi doi si ele se refereu la ce traiam noi. pe de alta parte cred ca nici ei nu i-ar fi convenit sa afle ulterior ca eu sa zicem as avea o datorie la banca de 400 milioane.

Editat de dobromir

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(...) pana la urma ce a vrut sa ascunda cu minciunile ei? pe de alta parte e posibil sa ma insel si sa nu aibe intentii rele in relatia asta

De ce nu o intrebi pe ea? Ce mai astepti? Ce crezi ca rezolvi daca te consumi tu aiurea, iti pui intrebari la care numa ea poate sa-ti raspunda? Pai ofera-i sansa se se justifice... nu-ti mai da cu presupusu` ca nu e sanatos.

De cat timp sunteti casatoriti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu. nu ajuta cu nimic. e o problema asta care nu face posibila o relatie fericita. pe de alta parte ma gandesc ca daca ignor aceste chestiuni e posibil sa fiu dezamagit ulterior cand poate sunt implicati si copii. si ca sa fiu sincer nu sunt sigur nici de considerentele pt care a intrat ea in relatie. mi-e teama sa nu ma trezesc si cu vreo situatie de genul mama bruneta, tata brunet, copil blond. pana la urma ce a vrut sa ascunda cu minciunile ei? pe de alta parte e posibil sa ma insel si sa nu aibe intentii rele in relatia asta

 

Opreste-te o clipa si citeste cu atentie ce ti-a scris Fluturel ... da el mult din cap, dar stie ce spune ... cateodata .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×