Sari la conținut
Forum Roportal
lulutzik

Despre post

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Binenteles ca pe cel care tine postul . Ascultarea de porunci este primordiala :crazy:

 

 

eu aş zice că dacă EL a fost at

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca El ar fi atat de destept si profund ca ar sti sigur sa nu sorteze oamenii pe categorii, din moment ce stie ce se afla in sufletul fiecaruia, si intelege limitarile tuturor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dacă peste o oră vine sfârşitul lumii, mult trâmbiţat anul ăsta, pe cine credeţi că va primi Cel de sus în grădina raiului: pe drept credinciosul ţinător de post sau pe mâncătorul de dulce cu suflet milos?

Nici pe unul nici pe altul. Biletul la poarta raiului, nu se castiga nici prin plata unei placinte, si nici prin ne/mancarea ei; el se primeste.sper ca nu-i prea teologic. :pardon:

 

Binenteles ca pe cel care tine postul . Ascultarea de porunci este primordiala :crazy:

PS.Dar nu tin minte ca "postitul" sa se mentioneze in Biblie ; unde esti hans sa ma ajuti cu "Sola Scriptura"?

Dragul meu prieten VEMANS, ti-e tare dor de mine, nu-i asa? Si mie... ;)

Dar nu, nu ai dreptate in cazul postului. Nu e o moneda cu care sa platesti aprobarea divinitatii biblice.

 

cred că a doua categorie câştigă bilet pt grădina raiului chiar dacă nu ţine post de mâncare, nu merge duminical la biserică, nu recită Ave Maria, nu poartă batic în trei colţuri, nu-şi face cruce când trece prin dreptul Catedralei mântuirii neamului sau nu afişează în exterior orice altă regulă arbitrară impusă de obiceiurile unei religii oarecare

Crezi degeaba. Biletul, nu se castiga; se primeste gratis. Daca ai suficienta intelegere sa pricepi ca nu ai cum/cu ce sa il platesti in schimb Celui ce ti-l da.

Toate cele amintite de tine sunt inutile in cazul "admiterii" in Rai. E ca si cum, un elev s-ar pregati doar din Sport, si examenul nu ar fi de "Fuga de la ore", ci de Matematica. :D

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans, cred că te-ai legat prea tare de sensul strict al cuvintelor "a primi" şi "a c

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans, cred că te-ai legat prea tare de sensul strict al cuvintelor "a primi" şi "a c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hans...cu siguranta tu nu vei primi acel bilet si stii de ce?...esti rau....da rau...nu-ti iubesti aproapele si nici creaturile ca mine...nu ai capul plecat...cat despre post...chiar si vegetalele se hranesc cu ramasite....hai sa le zic dulci, suculente...asa ca...lasa=l pe popa si priveste pacatosul din tine...trebuie sa te straduiesti mai mult... :roll:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hans...cu siguranta tu nu vei primi acel bilet si stii de ce ?

 

 

Daca nici hans nu primeste beletul, noi, ceilalti, ce sansa mai avem? :cry:

Eu am inteles ca mi-am ratat cariera cand am facut marsavia de a citi Cornilescu. De King James si Gala Galaction nici nu mai pomenesc, mi-e teama de adevarurile spuse de hans gura de aur :cry:

Editat de Aseneth
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hans...cu siguranta tu nu vei primi acel bilet si stii de ce?...esti rau....da rau...nu-ti iubesti aproapele si nici creaturile ca mine...nu ai capul plecat...cat despre post...

Intotdeauna ridic o geana la cel care ma critica/judeca. Buruiano, :D, ia spune-mi: esti cumva taxatoarea care da bilete de intrare? :D

 

...asa ca...lasa=l pe popa

L-as lasa, da' nu ma lasa el pe mine. :lol:

 

Eu am inteles ca mi-am ratat cariera cand am facut marsavia de a citi Cornilescu.

Daca vrei sa ma verifici cu privire la adevarul spus de mine :D vis a vis de traducerea Cornilescu, du-te si intreaba-ti duhovnicul. Adica, pe popa. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca omul e sincer, da; va recunoaste ca nu poate sa se ridice la nivelul cerut de Dumnezeu. Am sa-ti dau doar cateva exemple de mari oameni - la nivelul carora noi nici nu putem sa visam a ne ridica - care si-au vazut micimea:Iov, Isaiah,Ieremiah, Daniel, Ezekiel.

De fapt, asta e si esenta Noului Legamant: Dumnezeu il ajuta pe om sa se ridice, caci singur nu poate. Lucru dovedit de Legamantul cel vechi prin mijlocirea lui Moise, cand omul s-a grabit sa spuna:"vom face tot ce a spus Domnul!". Si doar o zi mai incolo a si facut. Intocmai pe dos. :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×