Sari la conținut
Forum Roportal
lulutzik

Despre post

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

postul este cea mai veche porunca data omului de Dumnezeu.Caci in rai s-a dat aceasta porunca, atunci cand a zis Dumnezeu lui Adam:"Din toti pomii din rai poti sa mananci, iar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci, in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit(Fac.2,16-17)"

Cred ca esti putin confuza, versetul asta n-are nici o treaba cu postul. Semnificatia lui este mult mai profunda, si are treaba cu cunoasterea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
paisie areopagitul aka papadie rablagitu' este Ioan care a scris Apocalipsa? Mai, sa fie.......

pai, mai, eu vb de Ioan.de ce aduci in discuitepersoane fara nici un rost?

 

Cred ca esti putin confuza, versetul asta n-are nici o treaba cu postul. Semnificatia lui este mult mai profunda, si are treaba cu cunoasterea.

si are treaba si cu postul...mergi la biserica si intereseaza-te...

 

Dumnezeu nu gândeşte ca tine, că ne-am fi dus pe apa sâmbetei de multă vreme.

esti total pe dinafara...tu nu ai inteles nimic din ce am zis eu....acum, na, fiecare cu convingerile lui.....imi place totusi ca ai simtul umorului...tu crezi ca eu ma refeream ca eschimosii fac dragoste cu morsele...sau ca focile ar trebui sa posteasca?esti derutat si derutant...dar esti totusi hazliu..serios...mi-ai inseninat ziua, ca si asa eram posomorata de tot

Editat de Amarena
editat citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si are treaba si cu postul...mergi la biserica si intereseaza-te...

aaa, tu de la biserica ai aflat? :) Si ii crezi pe popi pe cuvant, in loc sa rationezi cu propriul tau cap?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ideea era ca Domnul a instituit postul pentru ca noi sa Ii aratam Lui ca pentru El ne putem infrana de la anumite lucruri...atunci Domnul s-a referit la acel pom...in prezent avem postul instituit de Biserica...Prin cuvantul<<post>>noi intelegem o infranare de la toate mancarurile-iar in caz de boala, numai de la unele-, precum si de la toate bauturile, de la toate lucrurile lumesti, de la toate dorintele rele, pentru ca sa poata face crestinul rugaciunea lui mai cu usurinta si sa impace pe Dumnezeu, inca si pentru ca sa omoare poftele trupesti si sa castige harul lui Dumnezeu.Postul este o fapta de virtute, cu lucrare de infranare a poftelor trupului si de intarire a vointei, o forma de pocainta, deci un mijloc de mantuire.Dar in acelasi timp este si un act de cult, adica o fapta de cinstire a lui Dumnezeu, pentru ca este o jertfa-o renuntare de buna voie de la ceva care ne este ingaduit - izvorata din iubirea si din respectul pe care le avem fata de Dumnezeu.

 

 

adica tu la Facerea 2, 16-17 nu gasesti acest verset?

TU de care post vorbestii din ceea ce postezi reiese Ramadanul si nici de cum postul crestin ??????????

am o intrebare CUM TII DEFAPT POST ce e interzis si ce e permis #????????PTR cunoscatori daca se poate si Ramadanul asi fii curioasa sa vad diferentele .multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare foarte greu de tinut postul,insa nu imposibil...momentan am reusit sa ma abtin de la mancare ,cu toate ca zilnic tanjesc dupa mancarea care vad ca o mananca cei din jurul meu...Acum ramane mai greu cu partea a 2-a a postului(faptele)...daca ma uit dupa fiecare fata de pe strada cam degeaba tin postu de mancare...si cam asa fac :D...zilnic simpt nevoia sa dau cu pumnul in ceva sau cineva...dar reusesc sa ma abtin...zilnic simpt nevoia sa ma laud si nu reusesc sa ma abtin...gandurile imi sunt murdare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

4 Iată, postiţi ca să vă ciorovăiţi şi să vă certaţi, ca să bateţi răutăcios cu pumnul; nu postiţi cum cere ziua aceea, ca să vi se audă strigătul sus.

5 Oare aceasta este postul plăcut Mie: să-şi chinuiască omul sufletul o zi? Să-şi plece capul ca un pipirig, şi să se culce pe sac şi cenuşă? Acesta numeşti tu post şi zi plăcută Domnului?

6 Iată postul plăcut Mie: dezleagă lanţurile răutăţii, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi, şi rupe orice fel de jug;

7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu stiam in intregime cum se posteste...stiam doar ceva vag...insa acum am citit vre-o 5 articole despre post si am invatat ... acum ramane spovedania...acolo mi-e greu sa marturisesc unele pacate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,nu stiam in intregime cum se posteste...stiam doar ceva vag...insa acum am citit vre-o 5 articole despre post si am invatat ... acum ramane spovedania...acolo mi-e greu sa marturisesc unele pacate...

.......................................

Este o mare greseala sa te spovedesti cuiva,afara de cel, fata de care ai gresit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×