Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Preston

Relatia dintre parinti si copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Despre cum sa ne manifestam noi sentimentele, daca nu exista topic, putem deschide unul.

Intrebare:

 

Sentimentele copilului pentru mama oricum exista, si sunt mai puternice decat cele pentru tata. O mama obsedata de a fi omagiata pe 8 martie (de ce nu de ziua ei de nastere sa zicem) sau cu alte ocazii, e o mama care vrea confirmare pentru ceea ce e de la sine inteles dintr-un singur motiv, acela ca nu isi iubeste copilul in mod neconditionat, ci pentru sine, ca mama Iliescu.

 

Nu-l aduci pe copil pe lume pt a avea un mic servitor pe care sa il cresti ca pe un cersetor pentru a deveni un print (printul fiind de fapt parintele, iar copilul cersetorul).

 

Toti copiii isi iubesc parintii dar nu toti parintii isi iubesc copiii.

 

Prin urmare acest topic e un non sens. Nu are obiect real de discutie.

 

Daca uram "La multi ani, iubita mama!" aici, asta ar presupune ca mama si citeste, dar , in realitate, mamicile multor useri nu stiu de existenta acestor conturi. O cam facem pentru a ne mangaia orgoliul sau a avea o postare in plus?

 

O facem pentru ca mai traiesc printre noi monstrii epocii de aur

 

"La multi ani iubite conducator!" - in 20 de ani e firesc sa nu fi crapat toti, mai e nevoie de inca 30-40 de ani.

 

Cum credeti voi ca dispar generatiile de spalati pe creier? Prin moarte fizica. Caci morti spirituali sunt deja. Noi in 1989 eram in faza Corea de Nord. Asemenea sechele psihice in masa trec greu, in cateva generatii.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi aduce aminte de o matusa obsedata cu 8 Martie care se plangea la toate rudele cand noi, copiii, uitam vreodata sa-i uram la multi ani si sa-i ducem cadouri cu ocazia aia. Era teroare psihica. Poate d-aia acum am ajuns cu totii sa o ignoram cu anii, nici un telefon nu mai primeste. Ii mai trimitem cate o felicitare si atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O mama obsedata de a fi omagiata pe 8 martie (de ce nu de ziua ei de nastere sa zicem) sau cu alte ocazii, e o mama care vrea confirmare pentru ceea ce e de la sine inteles dintr-un singur motiv, acela ca nu isi iubeste copilul in mod neconditionat, ci pentru sine, ca mama Iliescu.

 

Am impresia ca tu o cunosti pe mama. :P

Da' nu o cheama Iliescu. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta imi aduce aminte de o matusa obsedata cu 8 Martie care se plangea la toate rudele cand noi, copiii, uitam vreodata sa-i uram la multi ani si sa-i ducem cadouri cu ocazia aia. Era teroare psihica. Poate d-aia acum am ajuns cu totii sa o ignoram cu anii, nici un telefon nu mai primeste. Ii mai trimitem cate o felicitare si atat.

 

E vorba de "iubirea posesiva" care nu e iubire, e posesie. Cu timpul degenereaza in cultul personalitatii. Cel posedat trebuie sa-l proslaveasca pe posesor, asa cum faceam noi cu ceasca si leana inainte de 1989. In concluzie, posesivii pierd tot. Asa fac barbatii cu femeile si femeile cu copiii. E un lant al posesiei. Barbatul (tulburat psihic) poseda femeia, femeia poseda copilul si copilul ajunge posedat de ticuri sau chinuie animalele.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am impresia ca tu o cunosti pe mama.

Si pe-a mea :gum: Daca veneam la ea cu un cadou nesemnificativ, era sfarsitul lumii, atata merita ea?!?!?! Ii scapa din vedere infimul amanunt ca noi nu aveam surse de venit si nici ea nu ne dadea nici un ban.

 

In alta ordine de idei, Cleric, esti previzibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,mah...m-am gindit ...si la ma-ta! :secret:

Cit despre tac'tu...te cred ca a avut erectii;d'asta scuipi venin p'aci ca sa te razbuni ca ai fost scuipat timp de noua luni. :gum:

 

Dar cum de vrei tu sa iti elogiezi mama care te-a scuipat in Ferentari intre tigani?

 

Ferentariul a fost dintotdeauna zona tiganimii. Ferentariul deja e asociat numai cu notiunea de tiganime. Asa a fost si acum 30 de ani. Bucurestenii de pe forum pot confirma.

 

Ar trebui sa iti scuipi mama, nu sa o elogiezi. Si sa lasi tiganimea in pace daca tot te-ai tiganit si tu.

 

In alta ordine de idei, Cleric, esti previzibil.

 

Mai, eu nu am nimic cu parintii OK. Sunt si din acestia, chiar si in Romania. Copiii lor vor schimba lent si sigur tara asta. Foarte lent pt ca sunt foarte putini. E bine ca sunt. Asta e esentialul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu asteptam cu interes replica ta la topicul asta, asta vroiam sa zic :secret: Si a venit mai repede decat am estimat eu :gum:

Esti sigur ca nu pleaca din Romania copiii aia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clericule... permite-mi, te rog, o intrebare personala. Nu stiu daca ai spus sau nu, dar nu am retinut....tu esti parinte, ai copii? Fii amabil si raspunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

multumesc pentru raspuns :gum:

 

in multe situatii sunt si acum copil...cred ca si tie ti se intampla... :secret:

Editat de Somesh

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Clericule... permite-mi, te rog, o intrebare personala. Nu stiu daca ai spus sau nu, dar nu am retinut....tu esti parinte, ai copii? Fii amabil si raspunde.

 

Nu am inca, dar am fost copil. Tu ai fost copil? Sunt unii care uita ca au fost copii si se identifica mai tarziu doar cu parintele. Incapacitatea de a gandi din perspectiva celuilalt odata ce apartii altei categorii de varsta sau altui sex, e o problema de inteligenta emotionala. Dobandita sau de structura. Nu mai conteaza, se manifesta la fel. Dar daca e dobandita, se poate remedia.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×