Sari la conținut
Forum Roportal
Sasha P.

As dori cateva informatii despre Sankt Petersburg.

Postări Recomandate

sunt celebre "noptile albe din Sankt Petersburg" Nu e ceva ce vezi oriunde si oricand.

 

Peste tot pe acea raza de la Polul Nord in jos sint nopti luminoase pana si la Toronto, Canada. Eu acolo aveam probleme sa dorm si neamurile nici perdele nu aveau la etaj ca asa e la moda! Credeam ca sint numai 7:00 PM si era deja 10 trecut ... am intarziat de la un party:stars: De aceea in Alaska cresc niste verze uriase ca una ajunge pentru toata iarna :yahoo: ca e multa soare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste tot pe acea raza de la Polul Nord in jos sint nopti luminoase pana si la Toronto, Canada. Eu acolo aveam probleme sa dorm si neamurile nici perdele nu aveau la etaj ca asa e la moda! Credeam ca sint numai 7:00 PM si era deja 10 trecut ... am intarziat de la un party:stars: De aceea in Alaska cresc niste verze uriase ca una ajunge pentru toata iarna :yahoo:/> ca e multa soare.

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da,preturile sunt exagerate ,ca in toata Rusia .

Au pietele de vechituri unde poti gasi obiecte antice ,sau mai putin antice , dar interesante.

 

 

 

preturile sunt acceptabile. in petersburg sunt ca in bucuresti iar in restul rusiei sunt chiar foarte ieftine. un cola la 2,5 L costa 2 lei si un pachet de tigari 4 lei, desi majoritatea sunt asemanatoare sau mai mici ca in romania. astea sunt cele mai scumpe orase, moscova si petersburg, putin si ekaterinburg

si zicea cineva ca este un oras murdar, nimic mai fals. este un oras foarte curat si frumos. cel mai frumos in care am fost vreodata

Din ce am vazut in poze, este minunat, doar ca nu iti poti forma o parere numai din ele. Are destul de multe trasaturi negative, majoritatea din cauza rusilor. Dar recunosc ca este un oras fabulos, care s-a pastrat exemplar, in ciuda tuturor greutatilor. Si uimeste necontenit prin tot ce il constituie, in special prin istorie, dar si prin infatisare. Pacat ca e locuit, nu? grin.gif

 

 

mai terminati cu xenofobismele. rusii sunt oameni ca toti oamenii. nu mai asculta chiar toate prostiile. este un oras sigur, oamenii nu se leaga de tine, nu-ti fac probleme. astea sunt stereotipuri

Eu am foat inainte de '89 de mai multe ori ,apoi dupa 89 doiar de 2 ori(in 1993 cand a fost o saracie lucie ,o foamete crunta ,apoi in 1998 cand am ramas surprinsa ce am vazut,o evolutie si dezvoltare incredibila ) dar orasul a avut intotdeauna eleganta ,maretie si mai ales frumusete .

 da, asta asa e. rusia era o tara saraca in 90'. acum e in rand cu tarile occidentale. in cativa ani ajunge pe locul 2 dupa gemania si economia se dezvolta extrem de mult, are un ritm mai mare decat oricare alta tara vest europana. de-ar face si romania ceva...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SPb:

Петербург, Россия:

IMG_0467.JPG

IMG_0645.JPG

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×