Sari la conținut
Forum Roportal
Sasha P.

As dori cateva informatii despre Sankt Petersburg.

Postări Recomandate

Buna! Peste cateva saptamani trebuie sa plec in Rusia, la S.P. si as dori cateva informatii despre acest oras, dat fiind ca nu am mai fost pana acum. De exemplu, am gasit pe un site ceva despre transportul de la aeroport ( ceva legat de preturi). Daca a fost cineva, imi poate da si mie mai multe detalii (obiectivele turistice, preturi, restaurante, etc.)? Multumesc! http://www.roportal.ro/discutii/style_emot...lt/flowers1.gif

 

 

nu as putea sa iti dau cine stie ce detalii , nu am fost acolo, dar mi-as dori sa ajung. un prieten de-al meu a fost acolo, la muzeul ermitaj, mi-a spus ca e colosal. stiu ca SP e denumit venetia nordului, noaptea se instaleaza mai tarziu decat in zonele noastre( prin luna mai parca,noaptea e un amurg continuu) ,datorita latitudinii nordice la care se afla, si acest fapt cica da o frumusete aparte unei seri la sankt petersburg.

mai stiu ca are vreo cateva sute de porduri peste Neva, raul ce strabate orasul. sper sa iti dea mai multe detalii cei ce au avut norocul sa viziteze acest oras

Editat de wanderley

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Peste cateva saptamani trebuie sa plec in Rusia, la S.P. si as dori cateva informatii despre acest oras, dat fiind ca nu am mai fost pana acum. De exemplu, am gasit pe un site ceva despre transportul de la aeroport ( ceva legat de preturi). Daca a fost cineva, imi poate da si mie mai multe detalii (obiectivele turistice, preturi, restaurante, etc.)? Multumesc! http://www.roportal.ro/discutii/style_emot...lt/flowers1.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu as putea sa iti dau cine stie ce detalii , nu am fost acolo, dar mi-as dori sa ajung. un prieten de-al meu a fost acolo, la muzeul ermitaj, mi-a spus ca e colosal. stiu ca SP e denumit venetia nordului, noaptea se instaleaza mai tarziu decat in zonele noastre( prin luna mai parca,noaptea e un amurg continuu) ,datorita latitudinii nordice la care se afla, si acest fapt cica da o frumusete aparte unei seri la sankt petersburg.

mai stiu ca are vreo cateva sute de porduri peste Neva, raul ce strabate orasul. sper sa iti dea mai multe detalii cei ce au avut norocul sa viziteze acest oras

 

Multumesc! Si, da, sunt celebre "noptile albe din Sankt Petersburg". Sincer, de-abia astept sa vad cum este. Nu e ceva ce vezi oriunde si oricand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc! Si, da, sunt celebre "noptile albe din Sankt Petersburg". Sincer, de-abia astept sa vad cum este. Nu e ceva ce vezi oriunde si oricand.

 

 

asteptam poze :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! Peste cateva saptamani trebuie sa plec in Rusia, la S.P. si as dori cateva informatii despre acest oras, dat fiind ca nu am mai fost pana acum. De exemplu, am gasit pe un site ceva despre transportul de la aeroport ( ceva legat de preturi). Daca a fost cineva, imi poate da si mie mai multe detalii (obiectivele turistice, preturi, restaurante, etc.)? Multumesc! http://www.roportal.ro/discutii/style_emot...lt/flowers1.gif

 

e un oras ok.

dar murdar.

hermitajul se merita vazut, dar nu numai.

dupa ce termini cu orasul, te sfatuiesc sa pleci spre izhora, si s-o iei la st

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult Marlboro! Mi-ai dat niste informatii foarte, foarte utile. Si o sa le ascult.:pardon: In privinta limbii, am niste probleme grave, pentru ca nu stiu decat cateva cuvinte in rusa, care cu siguranta nu imi vor folosi prea mult si limba mea de baza este engleza. Si m-am gandit la ce ai spus si tu: ca nu sunt prea dornici nici sa vorbeasca engleza si nici sa poarte conversatii cu cei care vorbesc engleza, si nu rusa. Dar macar stiu cum sa spun in rusa ca nu stiu sa vorbesc rusa. :jester:

Ma asteptam sa "vad" noptile albe, dar daca nu se poate, c'est la vie! Altadata, daca va mai fi vreuna. Si sper sa mai fie!

Chestia cu podurile este chiar haioasa. Nu pot sa ma vad stand la piciorul unui rau si asteptand dimineata sa se lase podurile!

Cat despre obiectivele turistice, nu stiu cat timp voi sa avea sa vizitez, dar ma bucur ca am o lista din care pot sa aleg. Si nu cred ca voi putea intr-o singura saptamana sa vizitez tot Hermitaj-ul, avand in vedere ca este gigantic.

In ciuda tuturor "defectelor" S.P., sper sa fie o excursie de vis...Si sper sa nu se amane. Inca o data, multumesc!

 

P.S.: Ma asteptam sa fiu nevoita sa platesc de 5 ori mai mult ca rusii. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea (nu e neaparat sa fie si cea corecta) :cheer: , S-P este unul dintre cele mai minunate orase din lume. Crede-ma, nu-ti ajung nici 3 saptamani ca sa vezi tot ce e de vazut acolo

Este relativ tanar ( 1703) fiind intemeiat de Petru cel Mare , dar a apucat sa-si schimbe numele de cateva ori: Peterburf, Petrograd, Leningrad....pt ca aici s-a scris istoria Imperiului Rus

este cel mai nordic mare oras al lumii 60 gr lat si 30 long....ca si populatie - pe locul 4 in Europa, dupa Londra, Moscova si Paris. Raul Neva, care-l strabate...nu este de fapt chiar un rau...ci mai mult o stramtoare intre lacul Ladoga si Marea Baltica.....in delta lui intran inca 4 lacuri si se mai revarsa inca 3 rauri! Un astfel de sistem acvatic este unic in lume si mai exista decat la Marile Lacuri in America de Nord....S-P e campionul Europei dupa nr de poduri...pe locul 2 la canale de navigatie si insule(dupa Venetia)....impreuna cu suburbiile are 64 de rauri, 48 de canale...170 de km de chei, 800 de poduri, 100 de insule! :cheer: :jester: .....metroul cel mai adanc din lume ( 80 m adancime) ...din cauza solul.ui mlastinos....este capitala tramvaielor ( inscris in Guiness Book - lungimea totala a sinelor de tramvai = 6oo km) Tot centrul orasului ( de o frumusete incredibila!) este inclus in patrimoniul mondial UNESCO......peste 200 de muzee . Numai Ermitajul are in jur de 3 mln de exponate ( printre care Rafael , da Vinci , Tizian....etc)....

Din suburbii de vizitat : Tzarskoie Selo ( or, Puskin) : palatul Ekaterinei si parcul, palatul lui Alexandru si parcul

Pavlovsc : palatul lui Pavel cu parcul

Peterhoff: Palatul Mare, palatul Marli, palatul Monplaisir, palatul Ermitaj, Marea Grota....palatul Gatcina ...etc

Oranienbaum: Marele palat, Palatul lui Petru

Va trebui sa vezi minunatele biserici si soboruri unde s-a folosit o cantitate impresionanta de aur si pietre pretioase si semipretioase.

Este pur si simplu incredibil cum , in timpul razboiului, acest oras, pe atunci perponderent de intelectuali, centrul cultural al rusiei,a supravietuit datorita locuitorilor lui care nu au vrut cu nici un chip sa-l cedeze nemtilor...aproape 3 ani au fost blocati intr-un inel de foc..Marea Blocada...fare sa poate fi aprovizionati cu alimente, bombardati...cu ierni de 45 grade....a supravietuit in jur de 30 la suta din popuatie....si totusi a renascut si si-a pastrat comorile. II admir .

Asa ca.....iti va fi greu sa te hotarasti, unde sa mergi....pt ca nu ai cum sa vezi tot ce e de vazut! :pardon:

 

.

 

.

post-113843-1221164702_thumb.jpg

post-113843-1221164710_thumb.jpg

post-113843-1221164718_thumb.jpg

post-113843-1221164733_thumb.jpg

post-113843-1221164741_thumb.jpg

post-113843-1221164749_thumb.jpg

post-113843-1221164757_thumb.jpg

post-113843-1221164769_thumb.jpg

post-113843-1221164826_thumb.jpg

post-113843-1221164832_thumb.jpg

post-113843-1221164840_thumb.jpg

post-113843-1221164862_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar macar stiu cum sa spun in rusa ca nu stiu sa vorbesc rusa. :cheer:

 

Nu spune. Nu ajuta. Rusul e grobian, iar rusul din Piter e si mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut in poze, este minunat, doar ca nu iti poti forma o parere numai din ele. Are destul de multe trasaturi negative, majoritatea din cauza rusilor. Dar recunosc ca este un oras fabulos, care s-a pastrat exemplar, in ciuda tuturor greutatilor. Si uimeste necontenit prin tot ce il constituie, in special prin istorie, dar si prin infatisare. Pacat ca e locuit, nu? :pardon:

Multumesc pentru fotografii si pentru indicatii, imi vor fi de folos, cu siguranta!

Nu merg intr-o excursie organizata, ci plec pe cont propriu cu inca o persoana, ceea ce este in dezavantajul meu. Daca as fi fost cu un grup, cred ca as fi avut un program bine planificat si beneficiam de o atentie pozitiva oarecum sporita. :cheer:

Dar cred ca e bine si asa.:jester:

Va multumesc inca o data!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×