Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Analiza Existentiala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu ce? Nici nu am inteles pe deplin analiza tranzactionala si trecem la cea existentiala.

 

Cu ce se mananca?

 

De pe site-ul societatii:

ANALIZA EXISTENŢIALĂ & LOGOTERAPIE defineşte o orientare psihoterapeutică ale cărei baze au fost puse
Editat de Cavalerul_Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, pentru ca ma atrage foarte mult, nu am luat contact direct cu analiza existentiala pura, ca sa spun asa. O cunosc mai mult din ce am citit si din abordari eclectice, care se foloseau de anumite concepte din analiza existentiala, cum ar fi anxietatea existentiala, impas existential, conceptia despre organizarea "lumii" (lume privata, ideala, publica).

Am mai facut recomandarea asta, pe un alt topic (sper sa nu fiu enervanta), "Calaul Dragostei", de Irvin Yalom (a scris si "Plansul lui Nietzsche"). Merita citite ambele carti, si cred ca-ti vor placea. A mai scos una recent, despre psioterapia de grup. Cam scumputa. :spiteful:

Tipul e existentialist, pune la baza tuturor problemelor si dificultatilor cu care ne intalnim urmatoarele temeri si angoase: teama de moartea inevitabila, asumarea libertatii ca expresie a acceptarii responsabilitatilor, teama de singuratate, acceptarea faptului ca viata, in sine, nu are un sens anume (noi suntem cei care il cladim pe parcurs). In cartea sa prezinta 10 cazuri de psihoterapie, foarte foarte interesanet. Cartea in sine este valoroasa din mai multe puncte de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mai facut recomandarea asta, pe un alt topic (sper sa nu fiu enervanta), "Calaul Dragostei", de Irvin Yalom (a scris si "Plansul lui Nietzsche"). Merita citite ambele carti, si cred ca-ti vor placea. A mai scos una recent, despre psioterapia de grup. Cam scumputa. :spiteful:

Multam frumos, am sa caut :brunette:

Editat de Cavalerul_Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jedi, exista un blog despre cartile lui Yalom, un search pe Google te-ar ajuta sa-l gasesti.

 

"Plansul lui Nietzsche" se gaseste si in format electronic. :spiteful: Google it too!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am experienta cu analiza existentiala, dar sa vedem ce este ea:

 

Analiza existentiala sau psihoterapia existentiala se bazeaza pe credinta ca fiintele umane sunt singure in lume. Singuratatea duce la sentimente de lipsa de sens si pot fi depasite prin crearea propriului sens si a propriilor valori.

 

Avem puterea de a crea pentru ca avem libertatea de a alege. Facand propriile noastre alegeri ne asumam responsabilitatea pentru rezultatele alegerilor noastre si nu ne putem invinovati decat pe noi insine daca rezultatul scontat nu este cel dorit.

 

Psihoterapeutul ajuta clientul sa descopere anxietatile, sentimentul singuratatii si lipsa de sens, si sa gaseasca noi modalitati de a se descurca cu anxietatea, de a face alegeri mai bine si de a parasi psihoterapia ca individ sanatos.

 

Psihoterapia existentiala se centreaza pe dezvoltarea constiintei de sine, privind in profunzime care sunt problemele noastre legate de anxietate, lipsa de sens in viata si moartea. Putem face alegeri libere in momentul prezent, fara a fi influentati de conditionarea si aspectele din trecut.

 

Incercarea existentialistilor este de a converti lipsa de sens in sens si de a da persoanei curajul de a face propriile alegeri sanatoase astfel incat sa ajunga la starea de bine. Psihoterapeutii existentialisti au propria lor viziune particulara asupra naturii umane, disfunctiilor psihologice, starii de bine si tehnicilor psihoterapeutice.

 

Psihoterapia existentialista se bazeaza pe teoria filozofiei existentialiste, a carei principali promotori au fost Sartre si Heidegger.

 

Teoria psihoterapiei existentiale se bazeaza pe presupunerea ca exista patru lumi distincte: lumea fizica, lumea sociala, lumea psihologica si lumea spirituala.

 

sursa: http://www.psihoterapia.eu/index.php?optio...4&Itemid=55

 

 

Poate va fi util si de folos sa se afle despre analiza existentiala a depresiei:

http://www.laengle.info/downloads/Depresiei%202004-Bern.pdf

 

 

Informatii despre cine a creat-o si pentru ce mai poate fi folosita:

 

Analiza existentiala isi are originea in opera a patru psihiatri: Karl Jaspers in Germania, (1951, 1964), Ludwig Binswanger (1946, 1963), Medard Boss (1957, 1962, 1979) in Elvetia, si Victor Frankl in Austria.

 

Analiza existentiala a devenit in ultimii ani o modalitate semnificativa de psihoterapie. Exista deja abordari existentiale pentru terapia de cuplu, pentru terapia tulburarilor comportamentale si pentru psihoterapia de grup.

 

mai multe pe http://www.psihoterapie.net/intrebari/moda...istentiala.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×