Sari la conținut
Forum Roportal
Joker2988

PROBLEMA CU PC-ul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

SAL ALL

 

 

Am si eu un calc de cam 6 ani si imi mergea perfect pana acum 3 zile cand a inceput sa ma dea afara din jocuri cu grafica ridicata am o placa video de la winfast leadteak 5500 fx tot de 6 ani :think: si cand ii mai dau drumu face bip.. bip,bip,bip si nimik nu merge il inchid sil deschid si mai face figuri in sensu ramane blocat in pagina de start de la bios ii dau un restart si merge dupa aia precizez ca am placa de baza noua de la inceputul anului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SAL ALL

 

 

Am si eu un calc de cam 6 ani si imi mergea perfect pana acum 3 zile cand a inceput sa ma dea afara din jocuri cu grafica ridicata am o placa video de la winfast leadteak 5500 fx tot de 6 ani :think: si cand ii mai dau drumu face bip.. bip,bip,bip si nimik nu merge il inchid sil deschid si mai face figuri in sensu ramane blocat in pagina de start de la bios ii dau un restart si merge dupa aia precizez ca am placa de baza noua de la inceputul anului.

 

Cauze pot fi mai multe.

1. Esti sigur ca placa de baza e ok? Sa nu aiba condensatori umflati sau din care se scurge o pasta,sa nu aiba urme de arsuri pe ea,etc

2. Ai avut parte de socuri de tensiune de cand ai placa de baza, Ex:in urma unui traznet sa ti se opreasca PC-ul ?

3. Toate componentele sunt montate corect, Ex: memorie RAM bagata in slot doar pe jumatate ?

4. Verifica memoria RAM , da-i un MemTest.

5. Daca memoria RAM e ok incearca sa testezi PC-ul cu alta placa de baza , daca poti, sa vezi daca face la fel.

6. Daca ai placa video onboard , scoate placa video , si foloseste-o pe cea onboard sa vezi daca mai face la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×