Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Ne nastem singuri, murim singuri........

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iisus ne spune" Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!" totusi fiecare avem o datorie fata de propria persoana.

 

Cat de mult iubim aproapele atunci cand esti in fata unei alegeri intre tine si aproapele tau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Grea intrebare......... :lol2: cred ca se poate rezuma la pe cine consideram noi ca aproapele nostru? eu zic ca ajuti si te sacrifici mai mult pentru o persoana pe care o cunosti decat pentru cineva necunoscut................da e o problema grea.trebuie gandita ca sa ajungi la un raspuns mai sofisticat :lol2::lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nust ce ti-a spus tie Iisus, dar eu nu prea am tangente cu el...

Cred ca idealul ar fi sa ajuti pe cei din jur, sa te ajuti si pe tine,dar in masura in care sa nu fii egoist !

Referitor la alegerea dintre tine si aproapele tau. De ex: Daca ar trebui sa aleg cine pierde 5 mil. lei, intre mine si un politician care fura de la mine cu nesimtire, normal ca as alege sa piarda el. Dar daca ar trebui sa aleg intre mine si cel mai bun prieten, si as stii ca eu am posibilitatea sa recuperez prin munca acei bani, si el nu, normal ca as alege sa pierd eu. Depinde de situatie, doar nu vrei sa ajuti orice idiot,doar ca sa faci ce a zis Iisus...

 

Btw: Iisus nu exista, e doar in conceptia unora. Sustin doar existenta unui Dumnezeu, dar in nici un caz cel pe care il sustin credinciosii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat de mult iubim aproapele atunci cand esti in fata unei alegeri intre tine si aproapele tau?

[snapbacca]64324[/snapbacca]

 

ca intrebare teoretica, aceasta nu are raspuns

 

in practica, observi ca uneori apar motive sa ajuti pe apropele, alteori apar motive sa te ajuti pe tine insuti, depinde de imprejurare (si nici Dumenzeu nu cere de la tine mai mult decat poti da)

 

important este sa faci o alegere cu care constiinta ta sa fie impacata (nu doar sa te pacalesti pe tine insuti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori imi ajut prietenii in ideea ca am si eu nevoie de ei...asta e urat din partea mea... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omul eu cred ca e nascut sa fie egoist,pun pariu ca daca ai fi sarac lipit si ai mai avea un colt de paine i lai da unui caine sa nu moara el de foame deci cel mai mult cred ca depinde de situtie :lol2:

Editat de steal_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iisus ne spune" Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!" totusi fiecare avem o datorie fata de propria persoana.

 

Cat de mult iubim aproapele atunci cand esti in fata unei alegeri intre tine si aproapele tau?

[snapbacca]64324[/snapbacca]

 

ca sa poti iubi cu adevarat pe cineva,trebuie intai sa te iubesti pe tine!

astept sagetile aruncate impotriva celor spuse... :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca sa poti iubi cu adevarat pe cineva,trebuie intai sa te iubesti pe tine!

astept sagetile aruncate impotriva celor spuse... :oca:

[snapbacca]64602[/snapbacca]

Absolut de acord! Altfel nu ai putea sa-ti "iubesti aproapele ca pe tine insuti" :lol2:

Si nu cred ca"a te iubi pe tine insuti" inseamna egoism. :De (sfat: sagetile trimise se vor frange, asa ca nu le risipiti pe fundul meu :Pe )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda,e bine uneori sa avem aliati,nu-i asa? :De

[snapbacca]64627[/snapbacca]

Pai mie mi se pare logic ce ai scris tu anterior. Si stiu ca am dreptate in ceea ce am scris. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×