Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ati simtit vreodata ca va placut atat de mult o carte, incat ati recitit-o dupa ceva vreme? Va place sa recititi unele carti (citite mai demult), sau va place sa descoperiti mereu altele mai bune?

 

Ce carti ati recitit?

Editat de copil-in-anonimat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Magicianul de Fowles l-am recitit de trei ori (deci l-am citit de patru ori :P )

da, ca sa raspund la intebarea ta, recitesc multe din cartile mele de suflet, pentru ca mai mereu surprind cate o idee noua, pe care la o prima citire nu am sesizat-o. motive sunt destule, ca si motivele care ne fac sa citim carti noi, de autori necunoscuti pana atunci. cui nu ii place sa descopere, chiar daca redescoperitul este si el fascinant?

de exemplu, am redescoperit-o pe Isabel Allende, "Zorro" nu se inscrie pe aceeasi linie cu celelalte carti ale ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Magicianul e o carte pe care mi-am propus sa o recitesc...si Colectionarul. Si Rosu si Negru...

Dar inca nu ma lasa inima sa ma apuc sa recitesc ceva fiindca mai am atatea alte carti pe care nu am apucat sa le citesc.

Mai la batranete, asa, ma apuc de recitit :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce carti ati recitit?

 

Vraciu de Tadeusz Dołęga-Mostowicz (nu stiu de cate ori l-am recitit, dar l-am recitit de destule ori in liceu si-n facultate)

Quo Vadis de Henryk Sienkiewicz (la fel, nu stiu de cate ori am recitit cartea asta)

Insula Misterioasa de Jules Verne (aceiasi soarta)

 

Astea trei au fost scapate de sub control in liceu. :lol2:

 

In rest Mizerabili lui Hugo cred ca am citit-o de 2 ori cap coada si pe pasaje a mai fost recitita inca de vre-o doua-trei ori

in rest:

 

Cei trei muschetari a lui Dumas.

Al cincilea munte al lui Coelho

Prima trilogie a lui Orson Scott Card cu Ender (Jocul, Vorbitor si Xenocidul)

Seria Fundatiei de Asimov cred ca am citit-o de 2-3 ori.

Vre-o doua SFF-uri de Abraham Merritt iar au tot fost recitite de mai multe ori (Corabia zeitiei Istar si Rataciti in Miraj)

O colectie de povestiri scurte de Robert Silverberg iar au fost recitite. Doua dintre ele "Sa vezi omul invizibil" si parca "Lebada Alba" (sper sa nu confund) au fost recitite "fara numar" :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vraciu de Tadeusz Dołęga-Mostowicz (nu stiu de cate ori l-am recitit, dar l-am recitit de destule ori in liceu si-n facultate)

Quo Vadis de Henryk Sienkiewicz (la fel, nu stiu de cate ori am recitit cartea asta)

Insula Misterioasa de Jules Verne (aceiasi soarta)

[ *** ]

O colectie de povestiri scurte de Robert Silverberg iar au fost recitite. Doua dintre ele "Sa vezi omul invizibil" si parca "Lebada Alba" (sper sa nu confund) au fost recitite "fara numar" :lol2:

uau :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma apuc de recitit Cronicile Wardstone (Ucenicul Vraciului , Blestemul Vraciului , Secretul Vraciului / Batalia Vraciului ) de Joseph Delaney ... nu stiu de ce dar cand aud melodiile de la System of a down cum ar fi : BYOB , Attack , Chop Suey , Soldier Side , Psycho s.a. imi aduc aminte de aceste carti .. Pentru cei ce nu le-au citit , cititi-le . :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cel mai iubit dintre pamanteni", "Patul lui Procust", "Maitreyi" (de vreo 4 ori), "Nunta in cer", "Memoriile" lui Eliade, "Ce mult te-am iubit" (Zaharia Stancu).. cam astea mi le amintesc acum. In general am o fixatie si daca o carte mi-a placut foarte mult, o recitesc dupa 3-4 luni, sa ma conving ca aveam dreptate :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am recitit Quo Vadis....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×