Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Cunoastere vs Atractie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am gandit sa deschid acest topic din dorinta de a afla si alte puncte de vedere. Orice parere este binevenita.Ma adresez in special celor a caror casnicie dureaza de foarte multi ani si sunt fericiti, sau celor implicati in relatii de durata, ca sa spun asa. Ma intereseaza care este "secretul" vostru in mentinerea unei relatii de iubire/prietenie o mare perioada de timp. Care este secretul durabilitatii, longevitatii unei relatii? Iubirea este factorul esential? Cu siguranta, mi se va raspunde. Dar pentru unii dintre noi iubirea izvoraste dintr-o mare sete de cunoastere a partenerului, iar pentru altii dintr-o incredibila atractia fizica, din nevoia de a fi cat mai aproape de celalalt, fizic. Unii spun ca ce i-a determinat sa ramana langa partener ani intregi este faptul ca "arata incredibil, sexul e extraordinar, ma atrage pe zi ce trece din ce in ce mai mult, nu ma plictisesc niciodata ". Altii vorbesc despre o imbinare perfecta a gandurilor,ideilor, visurilor, despre o comunicare perfecta. Acestia vorbesc cu partenerul ca si cum ar vorbi cu ei insisi. Poate ca multi dintre voi veti zice ca este necesara o imbinare intre cei doi factori. Nu contest acest lucru, insa cu siguranta putini dintre noi obtinem echilibrul, si inevitabil, balanta se inclina, mai devreme sau mai tarziu, catre unul din factorii Atractie sau Cunoastere. As vrea sa fiu mai clara (simt ca nu spun exact ce vreau dar nu stiu sa explic), insa o sa mai scriu pe parcurs, in functie de raspunsurile voastre.

 

In ce masura este importanta pentru voi cunoasterea celuilalt? Dar atractia fizica, chimia, nevoia de a fi prezent continuu,neincetat, langa celalalt? Care dintre cele doua ar putea starni probleme dupa un anume timp? De exemplu, cunosti un om cu care din punct de vedere al ideilor te intelegi perfect, dar sexual, nu e tocmai ce iti doreai. Poti face totul sa mearga , cunoscandu-l in profunzime? Eu cred ca da. Eu tind sa cred ca atunci cand il cunosti pe cel de langa tine, poti obtine totul, te poti sincroniza intru totul. Exista totusi un "dar". Dar daca ceea ce cunosti nu se potriveste sablonului tau din punct de vedere al atractiei? Adica...poate tu iti doresti sa fii sarutat intr-un anume fel, iar partenerul nu o va face niciodata,pentru ca are alt stil. Poti obtine prin cunoastere o modelare a acestor aspecte? Sau felul in care ne comportam, felul in care ne-am creat anumite deprinderi sunt lucruri care nu pot fi schimbate, pentru ca asta ar insemna sa o luam de la zero, si este practic imposibil? Pe de alta parte, cunosti un om care fizic te atrage ca un magnet. Te atinge asa cum nimeni niciodata nu a mai facut-o, este ceea ce iti doreai dintotdeauna, etc. Este sablonul tau din acest punct de vedere. (din punct de vedere fizic,evident). Dar comunicarea nu este excelenta si simti ca nu te intelege asa cum vrei . Ii spui lucruri pe care le asculta dar nu crede in ele asa cum crezi tu, de exemplu.

 

Cred ca am scris destul, si nu sunt sigura ca m-am facut clara pentru toata lumea. Dar ca de obicei, am convingerea ca se vor gasi cateva persoane care imi pot povesti din experienta lor. Sunt foarte interesata de raspunsurile voastre.

Editat de lupoaica*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai scris, nu gluma.... totusi unde vrei sa ajungi? ahh da! la secretul in mentinerea unei relatii. cred ca fiecare relatie e unica si nu exista reteta ideala. atata timp cat iubesti si acel cineva te iubeste inapoi, totul vine de la sine :o: :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai scris, nu gluma.... totusi unde vrei sa ajungi? ahh da! la secretul in mentinerea unei relatii. cred ca fiecare relatie e unica si nu exista reteta ideala. atata timp cat iubesti si acel cineva te iubeste inapoi, totul vine de la sine 8) :lol:

Evident ca nu exista un secret-sablon, daca vrei, nu ma refeream exclusiv la asta, ci la ce conteaza mai mult pentru fiecare.. in sensul ca dupa o vreme, te gandesti ce anume te-a facut sa ramai in relatia asta, adica realizezi ce anume te-a fascinat mai tare... De-asta am adus in discutie Atractia si Cunoasterea.

Mersi oricum pentru raspuns,chiar daca nu ai inteles exact ideea.

 

atata timp cat iubesti si acel cineva te iubeste inapoi, totul vine de la sine :imao: :o:

Asta-i un cliseu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca fiecare relatie e unica si nu exista reteta ideala. atata timp cat iubesti si acel cineva te iubeste inapoi, totul vine de la sine

 

Da, dar ea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O combinatie proportionala intre amandoua daca se poate.

Tocmai ce spuneam ca asta nu prea se poate,vorba aia,unii nu cantaresc corect 2 kile de piersici, d-apai doi factori asa importanti cum sunt Atractia si Cunoasterea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anumite lucruri trebuie...vorba topic-ului, cunoscute mai detaliat !

M-ai inteles perfect. M-a emotionat postul tau.

 

Detaliati-le lupinilor, dar nu ne intereseaza cum o sa faceti voi bibilica cu sos... sau fara sos! :lol:

Nu era vorba despre detalii legate de noi, pacat ca nu ai inteles. Am cerut mai multe pareri, Lilico, si cum omul nu poate vorbi decat din propria experienta (pe care altii nu o au)...

Editat de lupoaica*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci presupun ca Atractia variaza in funtie de Cunoastere. Cu cat cunosti un om mai bine cu atat mai atras sau mai putin atras vei fi de el.

Sunt de acord. Important e sa varieze atractia in functie de ceva, nu invers... Atunci ar fi chiar grav. Este corect ce ai spus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai postati cu aliniate si doar ideile principale.

 

 

Anumite lucruri trebuie...vorba topic-ului, cunoscute mai detaliat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×