Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

Istoria evreilor in Antichitate (V.T.)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu pot scrie ce vreau ca sant multi-national dupa cate stiu

Da pune in evidenta istoria ca sant curios

Du-te si citeste regulamentul sa vad daca vei fi de aceeasi parere. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da pune in evidenta istoria ca sant curios

Nu pot acuma , trebuie sa recitesc sursele ..sa-mi recitesc postarile, ca nici macar nu mai stiu pe unde am ramas

cand o sa am timp o sa fac si asta

Editat de s_s_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prima chestiune care trebuie lamurita este noutatea adusa de Vechiul Testament in ceea ce priveste gandirea religioasa.

 

Unde neiba l-ai gasit pe acest "AL. Diaconescu" ? Adica inainte nu era gindire religioasa? Smecherul asta e un neobrazat. A auzit el de TALMUD? De Maleahi?, ultimul profet De Ezra si Nehemia? Omul nu a studiat suficient si trebuie instruit.

 

IN V.T. descoperim -in locul traditionalului "prezent etern" al sarbatorilor religioase- un timp istoric, care se scurge inexorabil din viitor inspre trecut. .evenimentele deobandesc astfel unicitate, ele nu mai sunt nici exemplare si nici repetabile, ca in mit, ci devin "fapte istorice" .

 

Vad ca smecherul se forteaza sa faca descopriri. Bre doamna! In religia iudaica totul merge inainte si doar o minte incuiata nu intelege asta.

 

 

Prin efortul profetilor aceste intamplari au fost interpretate ca reprezentand vointa lui Dumnezeu, care fie il pedepseste , fie ca-l rasplateste pe "poporul ales". In aceasta viziune istoria devine campul de manifestare al vointei divine, o permanenta epifanie a lui Dumnezeu. Ideea a fost preluata si amplificata de istoriografia crestina.

 

Sursa: AL. Diaconescu

 

va urma... :)

 

Cred ca Diaconescului astuia i-a cazut un surubel.

 

"VA URMA"? Nu merita.

 

 

Eu pot scrie ce vreau ca sant multi-national dupa cate stiu

Da pune in evidenta istoria ca sant curios

 

Unde dai si unde plezneste :o:

 

PS: multi-national sunt si eu.

 

ce sa faci daca evreii aveau spiritul misionar atat de dezvoltat :lol:

 

YHWE a stiut cui sa dea sarcini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot acuma , trebuie sa recitesc sursele ..sa-mi recitesc postarile, ca nici macar nu mai stiu pe unde am ramas

cand o sa am timp o sa fac si asta

 

Daca sursa matale e AL. Diaconescu - atunci lasa-te pagubasa.

 

 

Dealtfel evreii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde neiba l-ai gasit pe acest "AL. Diaconescu" ? Adica inainte nu era gindire religioasa? Smecherul asta e un neobrazat. A auzit el de TALMUD? De Maleahi?, ultimul profet De Ezra si Nehemia? Omul nu a studiat suficient si trebuie instruit.

 

 

 

Vad ca smecherul se forteaza sa faca descopriri. Bre doamna! In religia iudaica totul merge inainte si doar o minte incuiata nu intelege asta.

 

 

 

 

Cred ca Diaconescului astuia i-a cazut un surubel.

 

"VA URMA"? Nu merita.

Alexandru Diaconescu este doctor in istorie, cu multe publicatii. Cand o sa ajungi la nivelul lui sa ma anunti si pe mine, desi nu pot spera ca o sa prind acea zi . Uite aici este CV-ul dansului, ca sa te poti convinge singur cine este acest Diaconescu http://hiphi.ubbcluj.ro/personal/alexandru...conescu/cv.html

 

 

Tu ai o grava problema de perceptie . Nu am spus ca inainte nu exista gandire religioasa, ma refeream la inovatia adusa de Vechiul Testament in gandirea religioasa . Este scris cat se poate de clar, negru pe alb. :lol:

Las-o mai moale cu jignirile, mai ales la adresa persoanelor cu care nu ai avut nici o tangenta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alexandru Diaconescu este doctor in istorie, cu multe publicatii. Cand o sa ajungi la nivelul lui sa ma anunti si pe mine, desi nu pot spera ca o sa prind acea zi . Uite aici este CV-ul dansului, ca sa te poti convinge singur cine este acest Diaconescu http://hiphi.ubbcluj.ro/personal/alexandru...conescu/cv.html

 

O fi

Alexandru Diaconescu doctor in istorie, cu multe publicatii, insa gindire analitica, IOC.

 

Tu ai o grava problema de perceptie . Nu am spus ca inainte nu exista gandire religioasa, ma refeream la inovatia adusa de Vechiul Testament in gandirea religioasa .

 

SCUZE

Noul Testament a falsificat si denaturat gandirea religioasa din Tanach.

Editat de Cristinick
offtopic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. De cand sa-ti spui parerea despre scrierile unei persoane se considera jignire? :cheer:

 

2. De avertismente are cine se ocupa, s_s_s.

 

3. Inteligenta fiecaruia este atat cat este si nu are sens sa o vad cantarita, ben_gal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te obliga nimeni sa citesti si sa postezi aici, daca timpul tau e asa de pretios si acestea sunt povesti prostesti

 

Si iar ma faci sa ma repet. Termina cu jingirile

Astept si comentarii coerente si pertinente din partea ta, dar se pare ca nu esti capabil de asa ceva

 

Chiar m-am gindit ca ai sa scrii asta.

Singura cale e sa rogi politia forumului sa stearga toate postarile din acest biet topic.

 

comentarii coerente si pertinente ?

Aici sunt jigniri directionate spre Tanach si nu din rea vointa, ci din necunoasterea materiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar m-am gindit ca ai sa scrii asta.

Singura cale e sa rogi politia forumului sa stearga toate postarile din acest biet topic.

 

comentarii coerente si pertinente ?

Aici sunt jigniri directionate spre Tanach si nu din rea vointa, ci din necunoasterea materiei.

ce jigniri, da-mi un exemplu concret , sa ma lamuresc si eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×