Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

Istoria evreilor in Antichitate (V.T.)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce bazaconii sunt astea cu matrialhaliut? La Evrei a fost intotdeauna onoare si simpatie la femeile evreice insa nu a fost niciodata o era matrialhala.

eu nu faceam referire la poporul evreu. ziceam de orasele sumeriene.

plus ca la ce zicea lucia mai sus, trecerea de la matriarhat la patriarhat a tinut de schimbarea prin care au trecut oamenii, in momentul in care au devenit vanatori-cultivatori era clar ca s-a instalat patriarhatul. si in perioada matriarhala nu oamenii nu erau monoteisti cum zici tu. de obicei existau un cult feminin principal, dar exista si un cult masculin, in genere reprezentat prin bucranii, tauri etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Autentice pot fi si apocrifele.

Probabil te-ai referit daca este canonic?

In principiu nu este, asta e Biblia iudaic oficiala :

http://sacred-texts.com/bib/tan/index.htm

Dar la ei nu este ca la noi, Biblia si restul lumii

Pe langa Tanach, mai au si Talmudul, si foaaarte foarte multe scrieri rabinice care sunt considerate si ele sfinte.

Editat de Sherlock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 08.09.2008 la 17:42, s_s_s a spus:

 

 

 

Prima chestiune care trebuie lamurita este noutatea adusa de Vechiul Testament in ceea ce priveste gandirea religioasa.Exista o legatura cu civilizatia egipteana , prin reforma lui Echnaton s-a impus , cu aproape 5 secole inainte de Moise , o prima forma de monoteism si psalmul 104 din Biblie nu este decat o traducere a imnului compus de faraonul eretic pentru proslavirea lui Aton, discul solar, ridicat de el la rangul de zeu suprem.Prin urmare exista o legatura directa intre reforma religioasa egipteana si monoteismul iudaic., care face ca doctrina mosaica sa nu ne apara astazi ca strict originala. Chiar si dimensiunea morala , caracteristica textului biblic, este precedata de pasajele cu valente etice din Cartea Mortilor.

 

 

Sursa: AL. Diaconescu

 

va urma... :

Nu  Akenaton a    fost     primul    monoteist  ci    el    doar   a     preluat religia pe   care   a   vrut   s-o    impuna   cu   forta    armelor    poporului   egiptean

Cultul    zeului   Aton exista inainte   de   nasterea    sa:astfel Amenhotep    vizirul lui   Amenophis3 tatal   lui    Akenaton    a    lasat   cu     limba    de    moarte    sa    nu    fie     introdus    cultul     zeului    Aton.

Exista  de  asemenea   o     corabie   regala  Gloria    lui   Aton   inainte  de   Akenaton. La  Zarw in    tinutul   Goshen  (regiune      locuita    majoritar   de    evrei) exista   deja     un  templu dedicat    lui   

Aton

S Freud     un     exeget    al     acestei    domnii afirma ca Aton   este forma egiptenizata    a    lui  Adonay.

Tinarul   Akenaton    a   cunoscut religia   monoteista    mai     degraba    prin    intermediul   mamei    sale  regina  Tye evreica    la     origine si    s-a    folosit    de    ea   in    lupta   cu    puternici    preoti   ai zeului Amon.

PS Imnul  lui Aton este  un     plagiat dupa   Imnul    zeului egiptean  Amon:vezi    Ovidiu   Dramba

Editat de Canaris2
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua, pentru a afla despre istorie, am citit câteva cărți, am văzut documentare și voirfilms , dar cele care m-au ajutat cel mai mult a fost să contactez comunitatea evreiască și mi-au spus istoria lor, este bine să am puncte de vedere diferite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×