Sari la conținut
Forum Roportal
cocky12

Recodificare CAEN

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut tuturor,

 

Am si eu o intrebare: daca vreau sa recodific un CAEN pentru o S.R.L., trebuie sa modific si toate celelalte acte? Din cate stiu eu, Registrul Comertului face asta gratuit acum, dar iti modifica numai certificatul de inregistrare. Acum vine intrebarea mea: e vreo problema legala daca pe certificatul de inregistrare este trecut noul cod, iar pe actele firmei (act constitutiv, hotarare AGA, etc.) este codul vechi? Cat timp pot sta asa cu actele?

 

Daca nu se poate, trebuie sa actualizez actul constitutiv, hotararea, etc. As vrea sa ma ocup chiar eu de problema asta la un S.R.L. Cum procedez? Actele trebuie pastrate chiar in forma in care au fost facute (adica aceleasi formulari, etc.). Mentionez ca pana acum s-a ocupat un avocat, dar as vrea de acum inainte sa ma ocup eu.

 

Astept un raspuns de la voi. Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce a facut avocatul dar sa soliciti extrasul de registru, cauta formular pe siteul ONRC

 

actele de recodificare se pot solicita prin posta si nu dureaza mult timp emiterea lor. astfel castigi tu timp.

 

Reg. Com. iti elibereaza Certificat Constatator.

 

procedura normala de modificare acte firma e necesar de urmat doar daca doresti sa MODIFICI obiectele de activitate(nu e cazul recodificarii) sau daca e vorba de alte modificari gen asociatii firmei, sediul etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut tuturor,

 

Am si eu o intrebare: daca vreau sa recodific un CAEN pentru o S.R.L., trebuie sa modific si toate celelalte acte? Din cate stiu eu, Registrul Comertului face asta gratuit acum, dar iti modifica numai certificatul de inregistrare. Acum vine intrebarea mea: e vreo problema legala daca pe certificatul de inregistrare este trecut noul cod, iar pe actele firmei (act constitutiv, hotarare AGA, etc.) este codul vechi? Cat timp pot sta asa cu actele?

 

Daca nu se poate, trebuie sa actualizez actul constitutiv, hotararea, etc. As vrea sa ma ocup chiar eu de problema asta la un S.R.L. Cum procedez? Actele trebuie pastrate chiar in forma in care au fost facute (adica aceleasi formulari, etc.). Mentionez ca pana acum s-a ocupat un avocat, dar as vrea de acum inainte sa ma ocup eu.

 

Astept un raspuns de la voi. Va multumesc!

din cate stiu eu se cam modifica toate actele ... nu ai un avocat care se ocupa de problema asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut tuturor,

 

Am si eu o intrebare: daca vreau sa recodific un CAEN pentru o S.R.L., trebuie sa modific si toate celelalte acte? Din cate stiu eu, Registrul Comertului face asta gratuit acum, dar iti modifica numai certificatul de inregistrare. Acum vine intrebarea mea: e vreo problema legala daca pe certificatul de inregistrare este trecut noul cod, iar pe actele firmei (act constitutiv, hotarare AGA, etc.) este codul vechi? Cat timp pot sta asa cu actele?

 

Daca nu se poate, trebuie sa actualizez actul constitutiv, hotararea, etc. As vrea sa ma ocup chiar eu de problema asta la un S.R.L. Cum procedez? Actele trebuie pastrate chiar in forma in care au fost facute (adica aceleasi formulari, etc.). Mentionez ca pana acum s-a ocupat un avocat, dar as vrea de acum inainte sa ma ocup eu.

 

Astept un raspuns de la voi. Va multumesc!

iti modifica doar certificatul de inregistrare fiscala...

trebuie sa mergi si la circa financiara sa-ti modifice inregistrarea fiscala din Rxxxxxx in ROxxxxxx

angajezi un avocat si le face el...este de umblat si stat la cozi

eu asa am facut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti modifica doar certificatul de inregistrare fiscala...

trebuie sa mergi si la circa financiara sa-ti modifice inregistrarea fiscala din Rxxxxxx in ROxxxxxx

angajezi un avocat si le face el...este de umblat si stat la cozi

eu asa am facut...

Iar o iei pe aratura? :doh:

Ba da dragule. Trebuie modificate toate actele .

Orice schimbare indiferent ce vizeaza ea trebuie facuta prin act aditional autentificat la notar. Si care v-a face parte integranta din statut si celelalte acte.

Nu exista exceptii privitor la modificarea actelor. Si intrucat cif-ul tau este eliberat in urma depuneri actelor societati se poate considera ca trebuiesc modificate toate.

Acum eu iti spun ce zice legea. Interpretarea ei poate sa difere de la persoana la persoana.

Dar cel mai simplu mergi la Registru si intreaba, ei te pot lamuri cel mai bine.

Dar parerea mea este ca actele trebuiesc sa fie modificate pentru a fi in concordanta toate.

Si eu inteleg ca orice modificare, inseamna orice modificare, fie ea si minora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata! Va multumesc tuturor. Nu trebuie modificate toate actele, mai ales CIF-ul. Ala ramane pentru totdeauna asa. E codul unic de inregistrare. Pentru recodificare trebuie sa depun doar cerere si certificatul de inregistrare in original. Atat. Cat despre celelalte acte, chiar daca sunt in neconcordanta cu noul certificat (cu obiect recodificat), pot face un act constitutiv si o hotarare AGA actualizate, asa pentru mine, nu trebuie neaparat sa le public si in Monitorul Oficial.

 

Cel putin deocamdata, legea nu prevede nicio amenda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gata! Va multumesc tuturor. Nu trebuie modificate toate actele, mai ales CIF-ul. Ala ramane pentru totdeauna asa. E codul unic de inregistrare. Pentru recodificare trebuie sa depun doar cerere si certificatul de inregistrare in original. Atat. Cat despre celelalte acte, chiar daca sunt in neconcordanta cu noul certificat (cu obiect recodificat), pot face un act constitutiv si o hotarare AGA actualizate, asa pentru mine, nu trebuie neaparat sa le public si in Monitorul Oficial.

 

Cel putin deocamdata, legea nu prevede nicio amenda.

Adevarat ca nu prevede amenda. Dar ai grija ca tu v-a trebui sa faci un act aditional la actul constitutiv lucru ce trebuie sa il publici in Monitorul Oficial.

Oricum, decizia iti apartine. Multumim de informatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gata! Va multumesc tuturor. Nu trebuie modificate toate actele, mai ales CIF-ul. Ala ramane pentru totdeauna asa. E codul unic de inregistrare. Pentru recodificare trebuie sa depun doar cerere si certificatul de inregistrare in original. Atat. Cat despre celelalte acte, chiar daca sunt in neconcordanta cu noul certificat (cu obiect recodificat), pot face un act constitutiv si o hotarare AGA actualizate, asa pentru mine, nu trebuie neaparat sa le public si in Monitorul Oficial.

 

Cel putin deocamdata, legea nu prevede nicio amenda.

 

Eu ti-am spus de la bun inceput, numai colegii mei au avut obiectii :crazy:

 

insa ti-am sugerat sa soliciti extrasul de registru si argumentez :

HG 322/2008; Art. 6. - (1) Certificatele constatatoare emise potrivit Legii nr. 359/2004 privind simplificarea formalităţilor la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×