Sari la conținut
Forum Roportal
smartul

C.I.G / management / marketing

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor , cu respect scriu aceste randuri .

 

Se apropie facultatea si eu nu m-am inscris sunt inca nedumerit nu stiu ce ramura sa aleg dintre :

 

- contabilitate si informatica de gestiune (C.I.G)

- management

- marketing

 

Tinand cond ca doresc sa fac la spiru haret cu plata , va cer sfat pe care sa o aleg . Eu nu am habar cu ce se "mananca" niciuna din ele.

 

Astept sfatul vostru in functie de :

 

(cat de grea este in comparatie cu celelalte doua / daca este de viitor / daca este mai bine platita decat celelalte doua )

 

 

 

 

astept raspunsurile voastre ,

 

Multumesc !

 

cu respect , IONUT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marketing!

 

Management!

 

 

Iar contabilitate si informatica de gestiune, banuiesc ca stii ce inseamna! Multe cifre.

 

Depinde numai si numai de tine, de inclinatiile tale, de ce iti place mai mult.

Eu asa alege managementul pentru ca mi-a placut mereu sa organizez, sa administrez etc La vanzari nu m-am priceput niciodata, iar cifrele nu imi plac deloc. Asadar, nu putem alege noi pentru tine. :huggles:

Citeste mai multe informatii despre fiecare domeniu in parte si te vei decide. Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astept raspunsurile voastre ,

 

Multumesc !

 

cu respect , IONUT

 

Acum nu mi-o lua in nume de rau, dar toate trei sunt grele. Niciuna nu e piece of cake. Daca vrei ceva usor, inscrie-te la limbi straine, la filosofie sau sport.

Dintre cele 3...marketingul este cel mai ok [din punctul meu de vedere]. Managementul si CIG sunt mai greute.

Dar daca habar n-ai cu ce se mananca si nici nu-ti place, nu da la niciuna. O sa-ti fie al naibii de greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mangement: ar fii misto sa ai unde face practica ca sa iti pui in aplicare cunostintele dobandite. altfel e un pic cam irelevant. sa nu crezi ca o sa dobandesti in facultate calitati de manager, astea le dezvolti prin practica(ceva ce in romania nu se intampla)

 

marketing:mie personal mi se pare f interesant si e de viitor. te sfatuiesc sa citesti o carte de marketing inainte de a alege aceasta specializare si sa vezi exact care parte din marketing te intereseaza mai mult

 

conta: aici trebuie sa ai nervi de otel ca sa inveti bazele contabilitatii . dupa ce ai trecut de asta, devine mai usor. odata ce ai prins logica si felul in care functioneaza conturile, devine joaca de copil (asta am remarcat eu la colegele mele care au terminat liceul economic)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am absolvit un liceu economic , unde contabilitatea si economia au fost joaca de copii ... Dar deja in facultate , contabilitatea devine mult mai grea si mai nasoala . Nu mai e joaca de copil . Eu am ales MMI . In special Marketingul mi-a placut mereu . Am facut in liceu putin. Si la MMI faci conta , dar doar bazele . Romania a auzit de cuvantul marketer cu mult dupa ce aceasta meserie exista deja in alte tari din Eu . Multi m-au intrebat ce e asta , la ce imi va folosi. Pai , nu stiu , pentru ca am plecat din tara , dar nu voi regreta niciodata alegerea facuta .

Eu iti recomand Marketing . Automat faci si management .

 

mangement: sa nu crezi ca o sa dobandesti in facultate calitati de manager, astea le dezvolti prin practica(ceva ce in romania nu se intampla)

 

De acord .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×