Sari la conținut
Forum Roportal
Ramonyk

Noduli mamari

Postări Recomandate

Exista pareri si pareri legate de nodulii la san...din pacate si medicii au pareri diferite, chiar contradictorii uneori.Eu tocmai trebuie sa ma hotarasc ce fac, si chiar nu stiu!

Majoritatea pacientelor apeleaza imediat la cutit, iar sanul e foarte sensibil, si chiar daca dupa operatie se constata ca nodulul nu a fost malign, taietura e acolo si in timp poate fi chiar ea cauza altor probleme.Asa am auzit...Alti doctori in schimb prescriu tratamente interminabile si fara vreun efect...deci ce e mai bine?

Eu anul trecut m-am operat la sanul drept la Spitalul Oncologic din Cluj-Napoca, la indicatiile mai multor doctori.Rezultatele au iesit bine, a fost un nodul benign datorat probabil unei dereglari hormonale sau stresului.Dupa 3 luni de la operatie am fost la control, iar doctorul a descoperita la palpare un nodul foarte mic in celalalt san.Mi-a prescris un tratament cu Mastoprofen gel, vitamina A si E, pentru o perioada de 3 luni.Cum era de asteptat, nici un rezultat, ba mai mult, nodulul descoperit deja s-a marit si a mai aparut inca unul.Am fost acum vreo 2 luni la control din nou, sau eventual la operatie, doctorul a zis ca trebuie neaparat operat (fara sa imi faca vreun eco sau ceva), dar ca sunt prea mari nodulii si va fi operatia mai grea (eu am sanii mici, iar nodulii sunt deja destul de mari).Mi-a zis sa continui cu acelasi tratament, macar sa se micsoreze cat de putin nodulii, si in octombrie ma asteapta la operatie.Tratamentul din nou nu-si face nici un efect, iau vitaminele regulat si ma ung cu gelul, am mai luat si tot felul de produse naturiste...si nimic.Mi-am facut si doua ecografii la doctori diferiti, si ambii au zis sa merg sa ma operez, ca nu e de glumit, ca poate fi doar unul dintre noduli malign.Eu am incredere in doctorul de la Cluj, e foarte bun, dar totusi nu stiu ce sa fac...operatia in sine e destul de usoara, dar dupa iarasi dureri, miscat cu grija, lipsit de la faculta, scos fire, pansat, etc.Si daca iarasi se constata ca sunt si nodulii acestia benigni, si puteam sta linistita...of.Eu am 21 ani si din ce m-am mai informat, la varsta asta sunt de cele mai multe ori noduli benigni.Si nu stiu ce sa fac!Iar octombrie se apropie cu pasi repezi:(.

Poate mai scrieti alte cazuri similare sau alte pareri.Mi-ar fi de mare, mare ajutor.Multumesc anticipat!

O zi cat mai buna si sanatate.

Editat de Ramonyk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×