Sari la conținut
Forum Roportal
strumphyy

Clinicile mari de stomatologie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma intrebam ce parere aveti despre marile clinici de stomatologie din Bucuresti, si nu numai. Le-ati trecut pragul? Ati fost multumiti? Reprezinta acestea o garantie a calitatii pentru client?

Eu cred ca si la acestea, ca si la orice cabinet, depinde foarte mult de medicul la care mergi. Intr-adevar la Dentestet de exemplu, gasesti conditii mai bune si ai siguranta ca se foloseste tehnologie de ultima ora, insa poti pica la un medic fara experienta.

Ar trebui ca aceste cabinete cu pretentii sa afiseze CV-ul medicului pe site pentru a informa mai bine pacientul? Voi ce parere aveti? Ati apela CU INCREDERE TOTALA la serviciile lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintre clinicile astea mari, pana acum, am fost la Dentexflex, Dentestet, EraDEnt si Finesse Dent. Poate va intrebati ce am cautat la atatea... Medicul in care am incredere 100% s-a mutat din loc in loc. Si acum s-o luam pe rand:

 

Experinta Dentexflex

varsta: 14 ani, printre primele vizite la stomatolog, eram absolut ingrozita de frica, hotarasem ca trebuie sa-mi rezolv absolut toate probelemele asa ca aveam nevoie de un medic rabdator, care lucreaza atent.

Am nimerit la o repezita de dentista, pacat ca i-am retinut doar prenumele(corina), mi-a pus o plomba la un premolar si ii tot zicea la asistenta "hai draga mai repede ca nu stam o zi intreaga la o plomba" . Gata, n-am mai dat pe la ea, pana la urma mi-am rezolvat problemelea la un cabinet de cartier(Rodental) unde am mers pe o recomnadre, asa am ajuns sa-mi cunoswc actualul medic

 

Experienta EradEnt

Vartsa: vreo 16 ani, eram deja rezolvata, veneam la dentist fara frica, pt controale regulate; venisem aici pt ca medicul meu tocmai se mutase de la Rodental dar eu nu stiam unde se mutase. Medicul la care am nimert (Alexandru Covaciu) a fost foarte foarte amabil, preturi mari, cabinete dotate, personal amabil, altceva nu stiu ca n-am facut decat un detartraj acolo, nu pot sa zic ca mi-am format o parere nici macar despre medic.

 

Experienta Dentestet

varsta: vreo 18 ani, venisem tot pt controlul periodic.

am venit aici pt ca aici se mutease medicul meu dupa ce plecase de la rodental. Personalul amabil, preturi mari, cabinetele bine dotate, programarile se respecta cu strictete, despre alti medici insa n-am informatii.

 

Experienta Finesse Dent

Aici deja merg de ceva vreme, am fost deja de 3 ori, dupa dentestet aici se mutase medicul meu. Si aici personalul foarte amabil, programariel se respecta, cabinetele bine dotate, preturi mai mici decat la Dentestet si Velvete ex.

 

Cateva chestii de culise: Citeam pe un alt forum, unde scriu doar stomatologii , cum ca textele de la Velvet de pe site sunt absolut niste vrajeli ordinare care il fac pe pacient sa creada ca in acea clinica s-a inventat roata si ca nicaieri altundeva in Romania nu exista ce e la ei. Adica doar marketing si fraierit de pacienti naivi/fricosi/lipsiti de informatii. Un argument in acest sens este chiar un filmulet facut de medici de acolo(filmuletul se gaseste pe ceva site, nu-l gasesc cauma) in care se spune ca in cazul unui granulom, SINGURA solutie este rezectia apicala, ceea ce nu e adevarat; unii medici de pe forumul de care vorbeam mai sus, l-au trecut in categ. malpraxis, pt ca chiar si la un granulom, prima solutie ce ar trebi sa se propuna ar fi tratamentul endodontic.

 

Dentestetul mi se pare ca merge si el doar pe marketing dandu-mi si ei impresia ca vor sa te fraiereasca cu lucruri doar aparent imposrtante.

 

In schimb, la Finesse preturile sunt chiar mai mici si in plus au un endodont foarte bun, care lucreaza la microscop; a fost prima clinica din bucuresti care a achizitionat microscop endo. Endodontul de care vorbesc se numeste Sergiu Nicola si e extrem de apreciat de toti colegii de pe forumul cu stomatologi.

 

In concluzie, eu m-am simtit bine aproape pestet tot pt ca am fost la medicul in care aveam incredere, dar asta poate si din cauza ca n-am avut niciodata nu stiu ce probelkeme grave, mai mult plombe si detartraje(n-am experimentat inca tratamente protetice-coronite, sau tratamente endo, totusi am facut si o extractie)Cam astea ar fi in mare parerile/experientele mele cu aceste clinici mari.

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IN NICI UN CAZ Velvet Dental..!!!!! mai ales la Dr Raluca Miciulica ...... ar fi trebuit sa ma ridic de pe scaun inca din prima sedinta cand am vazut modul superficial si lipsit de experienta prin care incerca sa ma trateze ......nu am facut asta si m-am ales cu o plomba care mi-a cazut la nici 2 luni de la finalizarea lucrarii foarte prost executata .. o parte a plombei legata de un alt dinte sanatos aparand astfel un gol intre legatura si gingie care era foarte deranjant si in care ramanea mancare ....plomba si-a schimbat culoare in scurt timp ..si toata treaba asta ma costat 550 de ron !!! specific romanesc lucru prost facut cu bani multi ...cand a fost gata lucrarea am intrebat-o pe D-mna doctor cat ma va tine si mi-a raspuns fara nici o jena "E posibil sa-ti cada ..." noroc ca am avut doar un dinte de plombat si nu probleme mai serioase ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
IN NICI UN CAZ Velvet Dental..!!!!! mai ales la Dr Raluca Miciulica ...... ar fi trebuit sa ma ridic de pe scaun inca din prima sedinta cand am vazut modul superficial si lipsit de experienta prin care incerca sa ma trateze ......nu am facut asta si m-am ales cu o plomba care mi-a cazut la nici 2 luni de la finalizarea lucrarii foarte prost executata .. o parte a plombei legata de un alt dinte sanatos aparand astfel un gol intre legatura si gingie care era foarte deranjant si in care ramanea mancare ....plomba si-a schimbat culoare in scurt timp ..si toata treaba asta ma costat 550 de ron !!! specific romanesc lucru prost facut cu bani multi ...cand a fost gata lucrarea am intrebat-o pe D-mna doctor cat ma va tine si mi-a raspuns fara nici o jena "E posibil sa-ti cada ..." noroc ca am avut doar un dinte de plombat si nu probleme mai serioase ...

Intr-adevar, faptul ca nu a fost lasat spatiu intre dinti este de condamnat; de asemenea, faptul ca a cazut la 2 luni e iar un minus pt acel medic. Totusi, se stie ca o plomba de compozit are o durata medie de viata de 5-6 ani, apoi trebuie schimbata. Cat despre pret, hmmm mi se pare enorm, chiar atat sa coste o simpla plomba? Mi-e greu sa cred, atat costa un tratament endodontic de molar, la microscop, la clinica de fiteze :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa ajung si eu la dr. Sergiu Nicola insa nu stiu adresa cabientului..Pe situl de la Finesse nu apare la medici..Si oricum nu as vrea sa merg la Finesse de teama sa nu ma programeze la altcineva..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa ajung si eu la dr. Sergiu Nicola insa nu stiu adresa cabientului..Pe situl de la Finesse nu apare la medici..Si oricum nu as vrea sa merg la Finesse de teama sa nu ma programeze la altcineva..

Intra pe www.endodontie.ro si vezi acolo mai multe :roll:

 

Vezi ca dansul face DOAR tratamentele endodontice(tratamente de canal)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intra pe www.endodontie.ro si vezi acolo mai multe :pardon:

 

Vezi ca dansul face DOAR tratamentele endodontice(tratamente de canal)

Problema e ca am un molar cu plomba care ma doare. Am fost la vreo3 medici stomatologi si mi-au spus, dupa radiografie, ca nu e carie si sa-l las asa, ca s-ar putea sa fie o gingivita. Insa am mai vb cu cineva, care e student la Stoma, si mi-a spus ca unele carii nu se vad la radio si ca s-ar putea sa am nevoie de obturatie pe canal, deci de un endodont. Acum nici eu nu stiu ce s afac, sa-l las asa sau sa merg la un endodont, daca pana aucm medicii stomatologi mi-au zis ca nu e nimic...Eu nu prea as vrea s astau asa cu durerea...

PS>Ms mult pt site :blink: chiar aucm ma voi uita :*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum nici eu nu stiu ce s afac, sa-l las asa sau sa merg la un endodont,

Hmmm, nu stiu ce sa-ti zic... depinde de ce natura sunt durerile, adica mi se pare ciudat ca un medic sa-ti spuna "poate fi de la o gingivita"; durerile gingiei se diferentiaza destul de bine de durearea de dinti.

 

Toamna trecuta am patit si eu ceva asemenataor: la o masea cu o plomba foarte mare, au inceput sa apara dureri la masticatie, respectiv la clatiri cu lichide reci, iar pe radiografie nu se vedea nimic evident. Eu am "consultat" online(nu eram in tara) endodontul de care vorbim si mi-a spus ca trebuie tratament endodontic, insa nu mi-a dat de inteles ca ar fi o urgenta. Totusi, cu prima ocazie care mi s-a ivit(sfarsitul lui octombrie) eu am facut tratamentul endo la dansul, pt a preveni eventuale neplaceri cand mi-e lumea mai draga si cand nu sunt in tara. Acum urmeaza sa pun coronita la el, dar asta cand voi ajunge iar in Romania.

 

Tu fiind din Bucuresti, probabil ca merita doar sa-l monitorizezi si sa nu sari acum pe tratamentul endodontic, ci doar cand apar simptome mai clare. Oricum, dansul face si consultatii in care ti se fac cateva teste de vitalitate(posibil chiar sa se si inlature obturatie pt a vedea mai clar care e problema) si in funtie de rezultatul lor, se ia decizia daca e nevoie de tratament endo sau nu.

 

PS>Ms mult pt site :blink: chiar aucm ma voi uita :*

Acum am intrat si eu pe site(nu mai intrasem de ceva vreme) si am vazut ca au modificat continutul; inainte era chiar o adresa de email a endodontului unde probabil putea fi contactat personal. Vad ca si locatia cabinetului s-a schimbat, acum dansul lucreaza in Rosseti, inainte lucra la sediul din Cotroceni.

Daca vrei o consultatie la el, eu zic ca e suficient sa suni la sediul din Roseti si sa-ti faci programare la el.

 

SUCCES!

 

P.S.: Un alt site foarte util este www.microendo.ro. ESte situl clinicii de endodontie a Dr Camil Ianes, cel mai renumit si cel mai bun endodont din Romania. Acolo, la intrebari frecvente, gaseti multe informatii despre ce inseamna endodontia; cititind, poate afli lucruri noi.

Editat de Minnie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru informatii Minnie. Asa este si la mine, o masea cu o plomba foarte mare, care ma doare la dulce sau la rece si care la radiografie pare sa fie in regula. De asteptat o sa mai astept, pentru ca port o gutiera sus, dupa tratament ortodontic, si nu as vrea sa o schimb chiar acum daca nu se va potrivi dupa tratament-fie obturatie fie coronita. Insa atunci cand ma hotarasc voi merge cel putin la o consultatie. Ms inca o data :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte dezamagita de cateva dintre clinicile considerate "de varf "precum Dentestet ( actualmente Green ) care in vederea tratarii unui dinte care nu durea a considerat ca dupa curatarea canalelor sa lase dintele deschis - aceasta in prima sedinta cand a trebuit sa platesc consultatia plus tratamenthidroxid de calciu 1000 000. La a 2 a sedinta trebuia facuta obturatia , insa dr a constatat ca nu se poate obtura deoarece intre timp s-a infectat osul si tb un tratament mai indelungat . S-a pus din nou hidroxid de calciu si am mai platit 1000 000 . La urmatoarea intalnire s-a facut prima radiografie si de fapt nu era nici o infectie la os spre surprinderea ei ..nici ea nu stia pt ce trateaza dintele si mi-am dat seama ca nu tb sa mai calc pe acolo.

M-am programat apoi la Velvet , la o doctorita careia nu i-a suras deloc ideea sa continue ce a inceput cealalta ,m-a trimis sa fac radiografie si desigur ca a spus ca tratamentul primei dr nu a fost corect , canalele dintelui nu par a fi deloc curatate etc , deci tb reluata procedura (alti bani , alta distractie ) Am platit si aici consultatia +hidroxid de calciu 1000 000 ( de faimoasa consultatie nu se scapa ) si apoi m-a tot chemat la tratamente cu hidroxid de calciu vreo 2 luni si cu greu a facut obturatia de canal care a costat 1500 000 lei .

Daca initial se plangea ca nu erau curatate bine canalele , ulterior a inceput sa spuna ca unul dintre canale are diametru foarte mare , ca incap 4 conuri etc . Nu mai intelegeam nimic .

Asteptam sa se faca o data aceasta obturatie . Am crezut ca fiind o clinica cu pretentii , aparatura etc o si folosesc dar de unde .

Obturatia a fost facuta fara sa se masoare lungimea canalelor, stiut fiind ca durata de viata a unui dinte devital depinde de acest tratament si daca pasta aceea cu care se face obturatia nu ajunge la varful radacinii si nu este omogena pot aparea complicatii si degeaba platesti atatea tratamente ca sa salvezi dintele.

Doctorita a lucrat prin "metoda oarba " si atunci cand am intrebat de ce nu a masurat lungimea canalelor mi-a spus ca nu mai puteau fi masurate din cauza tratamentului prost efectuat de prima doctorita .

Apoi mi-a spus ca tb pusa o coroana la acel dinte intrucat dintele nu mai are decat 2 pereti .Cororoana costa 12.000.000 lei si desigur ca si pivotul ar fi costat bani , amprentarea , cimentarea etc . Mi-am permis atunci sa intreb cam ce durata de viata estimeaza pt acel dinte si mi-a zis ca nu se pot da garantii pt astfel de lucrari , ca nu se stie . Cert e doar costul unei astfel de manopere ...

Atunci m-am gandit ca nu are rost sa pun o coroana sa platesc atatia bani , ca probabil stie ea ce stie despre radacina acelui dinte. M-am gandit deci sa-i pun o plomba .Daca tot nu tine macar sa nu imi para rau de alti bani aruncati , dupa cele deja vreo 7 milioane platiti pentru tratamentul de canal .Am sunat sa fac o programare dar dr care ma tratase era in concediu .

Mi s-a propus sa merg la o colega , am acceptat cu bucurie. Ajunsa la clinica doctorita la care mi se facuse programarea imi spune ca nu poate sa imi puna plomba pt ca nu o sa reziste . I-am spus ca am inteles ca nici coroana nu garanteaza ca dintele o sa reziste .

M-a trimis din nou sa fac radiografie si mi-a facut o noua programare .

Dupa o zi am fost sunata de secretara , care mi-a comunicat ca programarea aceea s-a anulat si eu va tb sa merg la cealalta dr cand vine din concediu , ca nu se poate sa schimb doctorita .

Pe banii mei eram pasata precum o minge de ping pong . Le-am explicat si ca nu sunt multumita de tratamentul facut de dr din concediu .

Unde sunt oare drepturile pacientului ? Daca nici la o clinica privata nu poti sa iti alegei medicul si nu esti tratat omeneste , atunci unde ?

Desigur nu mai m-am dus .

Nu mai vorbesc ca nu ti se arata instrumentarul sa vezi ca e steril , acele de tratament s. a m d - nu exista respect fata de pacient , te jupoaie de bani si atat .

Doctorii la aceste clinici sunt foarte tineri si lipsiti de experienta , asistentele ignora normele de sterilizare ...dau asa un puf de substanta pt sterizare pe aparatura , unde ajunge bine , unde nu , asta e ....norocul pacientului daca pleaca cu uj virus de acolo .

Daca la clinicile considerate "de varf " se procedeaza asa , ce o fi la cele de cartier sau in spitale?

Sunt dispusa sa platesc manopera pt o coroana dentara , dar sa fiu convinsa ca e o lucrare buna , care merita banii .

 

Negasind nici o cale de a continua tratamentul la Velvet , unde mi s-a spus ca nu poate fi continuat tratamentul de alt medic (deci dupa atatia bani dati pt obturatie dintele nu mai avea nici macar pansament provizoriu ceea ce conduce clar la pierderea acelui dinte prin faptul ca saliva patrunde pe canalele tratate ai anuleaza tot tratamentul ) .

 

Dent A America a fost urmatoarea experienta cumplita.

Am fost programata la Dr Mihai Luiza . I-am explicat ca s-a facut acea obturatie de canal si trebuie facuta obturatia de cavitate /sau coronita. Putin ii pasa ce spun , a facut mai intai o radiografie a dintelui desi eu ii adusesem inca 3 radiografii ale acelui dinte , ultima facuta in urma cu cateva zile . Apoi a facut si o radiografie a tuturor dintilor (motivul aveam sa-l aflu ulterior , dansa considera ca tb facut un aparat de indreptare a dintilor ........si nu-i pasa motivul pt care am venit ).

Dupa aceea m-a plasat intr-un alt cabinet ,unde o doctorita imi explica ca e musai de pus acel aparat ortodontic .I-am explicat ca nu acesta este motivul pt care am venit si ca nu sunt de acord cu purtarea acelui aparat intrucat aceasta inseamna vizite pe viata la stomatolog , dr a recunoscut ca asa este (dar daca nu stiam nu imi spunea ).

Apoi am fost condusa sa platesc :2 consultatii +2 radiografii , peste 2 milioane .Am refuzat sa platesc consultatia dr ortodont care nu era solicitata si regret ca am platit 1,7 milioane pentru restul , adica o radiografie de care nu aveam nevoie (in timpul radiografiei nu au folosit nici macar vesta aceea protectoare ) si o consultatie care de fapt nu a existat decat in nota de plata .Nu au pus macar un pansament acelui dinte ca sa nu mai patrunda saliva acolo .

Ce fel de dr sunt acesti nerusiunati care aproape baga mana in buzunarul pacientului ?

Cabinetul in care lucra ductorita avea doua scaune dentare f apropiate unul de celalalt , nici macar nu se dezinfecta acel scaun , piesele fixe .....I-am spus dr ca nu mi se pare ok , iar replica a fost ca trebuie o incarcatura mare virala ca sa iei ceva de la stomatolog , ca au ciculat nefondat asemenea zvonuri ....Deci cu un medic care gandeste asa nu mai e nevoie de sterilizare .

Dr nu are nici un fel de respect fata de pacient , i se pare ca milioanele curg la robinet si pentru banii platiti pacientul trebuie sa-i suporte obraznicia .

A indraznit sa-mi reproseze ca nu am platit "consultatia la colega ortodont " , desi i-am spus ca nu vreau acea consultatie si ei si colegei si prin urmare nu inteleg de ce imi fortau mana .De altfel am platit degeaba cei 1,7 mil .

 

 

Se pare ca aceasta este practica la clinicile "de soi " , te duci pt ceva si platesti altceva .Experienta mea este edificatoare .

Am reusit in sfarsit sa pun acea plomba dintelui la o clinica (unde mi-a placut compartamentul dar aici nu mi-a placut ca nici macar trusa cu instrumentarul de baza nu era in folie sigilata , ci le gaseam pe o tavita din plastic , nu se desfaceau in fata ta ...ce pretentii sa mai ai sa vezi ce se intampla cu piesele fixe ? ) .

 

Dar acum plomba a cazut de cateva zile , nu stiu unde sa ma mai indrept pt un tratament bun si in conditii de siguranta .

Am experimentat deja si m-am lamurit ca toti au cam aceeasi politica , imbogatirea peste noapte .

Eu sunt de acord ca trebuie sa munceasca pe bani dar sa munceasca nu sa-si bata joc , sa ceara bani doar pe consultatii adica pe NIMIC.

Cum e posibil ca dupa ce am platit peste 10 mil sa fiu in situatia aceasta ? Sa nu am macar o obturatie de cavitate bine facuta .

Acum , daca ma duc la medic stiu ce urmeaza :

la prima intalnire cotizatia de baza : intre 500.000 si 1000.000 bani aruncati , asa zisa consultatie +ceva radiografii peste acest pret , cam 1,5-2 mil .Si apoi pleci acasa cum ai venit .

In urma acestei prime intalniri daca medicul agreaza lucrari mari (si mai toti agreeaza ca de acolo ies bani multi ) incep propuneri de aparate , coroane -chiar si daca nu este cazul .

In ce tara traim ?

Se simt deranjati doctorii daca le vorbesti de experienta la stomatolog in strainatate .Ar trebui sa invete din aceste marturisiri.Acolo medicii sunt in primul rand oameni .Apoi tot ce tine de confortul bolnavului e respectat .Dr iti arata absolut fiecare piesa cum o desigileaza in fata , totul se schimba .Dr raspunde la fiecare intrebare a pacientului cu multa rabdare si fara sa fie deloc deranjat .

Aici vor o caruta de bani si sunt plini de mofturi , se joaca cu sanatatea oamenilor .

Nu trebuie sa mai inchidem ochii !

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×