Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Ne asteapta o generatie de ratati?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca sa poti evalua corect cat sunt de ratati ai nostri,ar trebui sa iei cate un copil mediu din fiecare tara si sa-i compari .

 

Probabil ca asa au facut dar nu la modul ca l-au luat fizic de urechi ci au comparat rezultatele. La sat, 1-2, maxim 3 copii dintr-o clasa, pot invata la nivel mediu de nota 8 (şi nu pentru că ar fi proşti, ci pentru că sunt traumatizaţi de mici).

 

La oras se sta ceva mai bine. Totusi, nu din cauza ca suferă copiii noştri de analfabetism funcţional suntem noi aşa. Asta e doar un simptom al unor cauze mai profunde, care stau

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca vor fi ratati, daca e sa definim termenul de ratat - un om care nu a reusit sa realizeze ceva.

E chiar invers. Toti vor realiza multe. Vor avea bani multi si lucruri materiale multe.

Insa, cred cu tarie ca, generatiile urmatoare vor fi tot mai depresive si mai superficiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca vor fi ratati, daca e sa definim termenul de ratat - un om care nu a reusit sa realizeze ceva.

E chiar invers. Toti vor realiza multe. Vor avea bani multi si lucruri materiale multe.

Insa, cred cu tarie ca, generatiile urmatoare vor fi tot mai depresive si mai superficiale.

 

Si cum il descrii pe omul care nu a reusit "sa realizeze ceva"? :lol2: E in aceeasi sfera de subiectivism. A fi ratat e o notiune relativa prin excelenta, e strict dependenta de parerile personale ale celui care o foloseste. Ori daca incepem sa comparam valoarea parerilor unora fata de ale altora, ca baza de referinta, ajungem repede la "ce e mai important in viata si de ce". Adica nu terminam niciodata.

 

Singura baza de referinta care poate fi tratata, nu fara rezerve, ca fiind cat de cat obiectiva la nivelul intregii populatii, este gradul de reusita al unui individ in a-si atinge propriile obiective, definit de acelasi individ. Cu alte cuvinte, in ce masura se considera fiecare dintre noi un ratat fata de ceea ce vrem tot noi sa realizam. Chiar si aici caracterizarea va fi fluida - perceptia reusitei, obiectivele personale, gradul general de acceptare a conditiei personale si umane, toate se schimba in timp in mod diferit de la individ la individ.

 

Nu exista indicii biologice care sa sugereze o diminuare a capacitatii noastre de a ne adapta la nou sau a capacitatii noastre de a invata. La fel, nu exista studii sociologice care sa fii urmarit peste generatii perceptia individuala a succesului in viata. Deci nu avem argumente sa credem ca "ne asteapta o generatie de ratati". La nivel global, cel putin. La nivel local, orice schimbare rapida fata de o stare de fapt poate fi interpretata asa de catre cei care nu participa la ea.

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sfera de subiectivism.

Exact! Tu te-ai exprimat mai bine. Totul e subiectiv. Nu putem sa-i consideram ratati daca ei se considera impliniti, si invers.

Totusi, ceea ce am spus eu nu e deloc relativ. Oamenii vor fii mai depresivi si mai superficiali. Si deja incep sa se vada semne si consecinte ale acestui lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimic.

Mergem inainte cu tot cu ei. :D

 

 

Nu sunt deloc ca acum 20 sau 10 ani. Nu ai dreptate fiindca parintii care acum am 30-40 de ani nu au cunoscut libertatea asta de care se bvucura acum copii lor.Si vorbim de acei parinti care locuiesc in marile orase.

Cat de responsabili crezi ca vor fii copii care acum 14 -15 ani ? Sau poate chiar mai mult.

Nu ti se pare ciudat ca pe zi ce trece auzi acea sintagma spusa de parinti ca : "lasa-l sa faca , ca eu nu am putut" .E, acest lucru va avea urmari si nu unul extrem de placut.

Si sa stii ca un individ poate fi foarte usor trecut la irecuperabili. :lol2: :roll:

corect! Ireciperabil mai ales atunci cand ii vine pubertatea si ajunge sa se creada deja.. OM MARE (?!) Se stie ca dupa 14-15 ani sau chiar mai devreme, educatia devine mult mai dificila.. incep curbele periculoase in drumul vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinar articolul,mi-am salvat link-ul...

Am vazut ca ai fi avut ceva de spus despre iubirea neconditionata,pacat ca nu ai facut-o...

Poate ca incerci sa pui un accent pe solutie,nu doar pe problema(si prin asta,nu vreau sa insinuez deloc ca ceea ce ai scris ar fi gresit,inutil sau lipsit de valoare...doar ca,simpla constientizare a problemelor,nu e totuna cu solutionarea lor.)

Apreciez postarile tale :lol2: (Dar ,din pacate trebuie sa completez:exceptandu-le pe alea in care pari sa gasesti o satisfactie in a jigni ...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cand spun asta, ma refer in special la adolescenti, la cei care in prezent au intre 14 si 18 ani. Momentan nu intentionez sa vin cu prea multe argumente in sprijinul topicului deoarece sper sa gasesc suficiente persoane ingrijorate de actualele tendinte ale generatiei care ne asteapta. Voi veni cu intariri doar in momentul in care consider ca multa lume imi va cere acest lucru. Va multumesc :lol2:

 

Cred ca intrebarea asta a fost pusa de demult, si va fi pusa mereu.

Din fiecare noua generatie vor exista intelectuali sau nu, persoane incorecte etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corect! Ireciperabil mai ales atunci cand ii vine pubertatea si ajunge sa se creada deja.. OM MARE (?!) Se stie ca dupa 14-15 ani sau chiar mai devreme, educatia devine mult mai dificila.. incep curbele periculoase in drumul vietii.

 

Hei...Ia priveste obiectiv in urma si posteaza aici cum te simteai tu la 14 ani?Dar,sa fii sincer...sa nu ne scrii baliverne despre responsabilitate si altele asemenea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cand spun asta, ma refer in special la adolescenti, la cei care in prezent au intre 14 si 18 ani. Momentan nu intentionez sa vin cu prea multe argumente in sprijinul topicului deoarece sper sa gasesc suficiente persoane ingrijorate de actualele tendinte ale generatiei care ne asteapta. Voi veni cu intariri doar in momentul in care consider ca multa lume imi va cere acest lucru. Va multumesc :biggrin:

 

 

Eu cred ca fiecare generatie are un procent de ratati .

In acest context este mai bine ne uitam la noi insine , inainte sa'i judecam pe altii , ce zici ? :shifty:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×