Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

Romanii o populatie si Romania tara lui Papura Voda ?

Postări Recomandate

Pai ia zi tu una asa la repezeala .

O valoare-calitate a poporului roman, si cum se concretizeaza ea in ceva palpabil.

-produsul acestei valori daca vrei.

Atentie, Delta Dunarii am mostenit-o.

Ma refeream la valori spirituale globale, nu neaparat valori specifice romanilor.

Folclorul e o valoare specifica, se poate face bani din exploatarea lui, dar nu asta era ideea.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
doar romani care ajung sa munceasca pe bune in afara tarii inteleg greselile mentalitati si comportamentului din tara...doar acolo inteleg ca jmecheria nu te duce nicaieri...doar afara inteleg ce inseamna sa muncesti si sa traiesti din munca ta pe bune...si doar atunci inteleg cat de prosteasca si distructiva e fudulia si aroganta cu care se considera cei mai buni in toate...

 

Eu nu inteleg de ce trebuie sa plece un zugrav, electrician...etc., in afara tarii, ca sa munceasca si ca s-si inteleaga mentalitatilre si comportamentul din tara. Adica aici in tara sunt fuduli si nu muncesc....

Romani nu se considera fuduli si cei mai buni in toate...muncesc pe unde apuca si sunt bine platititi.

Jmecheri sunt si in Ro si in afara...

 

 

fn

 

 

 

 

Mai am o speranta in afara de emigrare si criogenie. Emigrarea olandezilor in Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cineva spunea ca romanii nu mai suntem un popor, am ajuns o populatie, sugerand ca un popor are: valori pe care le apara, o identitate, o unitate, si o tara pe care o sa o iubesti si sa o respecti, pe cand in Romania valorile nationale sunt terfelite si inlocuite cu nonvalori din import, identitate nationala este negata, conducerea nu are autoritate, tara este parasita cu lehamite si despre romani si Romania se vorbeste cu dispret.

Romania nu este guvernata, fiecare face ce vrea, ca in tara lui Papura Voda.

Multi afirma ca le este rusine ca sunt romani, ca ascund acest lucru in occident pentru a nu fi tratati cu dispret.

 

Poate ca nu prea sti despre romani multe...

 

In august 1968 cehoslovacii vroiau sa scape de comunism si au facut o revolutie.

Prietenii comunisti din "Pactul de la Varsovia" - opus NATO - le-au facut o vizita cu tancuri Cehoslovacilor prieteni , la Praga, cu sovieticii in frunte.

In spatele tancurilor sovietice care au invadat Cehoslovacia si vroiau sa pastreze in Cehoslovacia comunismul cu de-a sila mai erau si alti prieteni: Polonia, Ungaria, Bulgaria, Republica Democrata Germana.

 

Cine lipsea din cotropitori: Romania. Desi Romania facea parte din "Pactul de la Varsovia, aceasta nu a intrat peste altii sa le faca bine cu de-a sila.

 

In plus, Romania dupa ce a trimis armata sovietica in granitele ei dupa razboi...a fost singura tara comunista si membra a "pactului de la varsovia" care nu a avut trupe straine, prietene, comuniste pe teritoriul ei. A infruntat prietenul sovietic de la est cu mandrie...

 

Romani, la o adica grea, stiu sa-si apere valorile si sunt foarte mandrii. In plus Romania nu este tara lui papura voda

cum cred unii...

 

fn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca nu prea sti despre romani multe...

 

In august 1968 cehoslovacii vroiau sa scape de comunism si au facut o revolutie.

Prietenii comunisti din "Pactul de la Varsovia" - opus NATO - le-au facut o vizita cu tancuri Cehoslovacilor prieteni , la Praga, cu sovieticii in frunte.

In spatele tancurilor sovietice care au invadat Cehoslovacia si vroiau sa pastreze in Cehoslovacia comunismul cu de-a sila mai erau si alti prieteni: Polonia, Ungaria, Bulgaria, Republica Democrata Germana.

Nu cosmetiza istoria, Dubcek nu voia să scape de comunism, el voia un comunism cu faţă umană, la fel ca Iliescu. Şi a declarat că dacă trupele sovietice vor intra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca nu prea sti despre romani multe...

 

In august 1968 cehoslovacii vroiau sa scape de comunism si au facut o revolutie.

...

Cine lipsea din cotropitori: Romania. Desi Romania facea parte din "Pactul de la Varsovia, aceasta nu a intrat peste altii sa le faca bine cu de-a sila.

 

In plus, Romania dupa ce a trimis armata sovietica in granitele ei dupa razboi...a fost singura tara comunista si membra a "pactului de la varsovia" care nu a avut trupe straine, prietene, comuniste pe teritoriul ei. A infruntat prietenul sovietic de la est cu mandrie...

 

Romani, la o adica grea, stiu sa-si apere valorile si sunt foarte mandrii. In plus Romania nu este tara lui papura voda

cum cred unii...

 

fn

Ai impresia ca romanii au fost intrebati ce politica sa duca guvernantii la vremea respectiva ('68)?

Daca Ceausescu hotara sa participe cu trupe la invadarea Cehoslovaciei participa, nu se sinchisea de romani.

Daca chiar voiaia sa dai un exemplu de solidaritate a romanilor cu cehii, puteai sa spui ca turistii ceho-slovaci numerosi, prinsi de evenimente pe litoralul din Romania au fost gazduiti gratuit de romani.

 

Putem vorbi de romani si valorile pe care le promoveaza, doar intr-un regim in care ai dreptul sa vorbesti.

Cati dintre cei enumerati de tine ca valori culturale fac obiectul unor emisiuni la posturile de televiziunie nationale sau particulare? Daca s-ar face un sondaj pe strada cati crezi au auzit de personalitatile respective?

Nu vezi ca are prioritate o emisiune de manele sau una de jocuri si concursuri decat una de cultura?

Se spune ca emisiunile de cultura nu au audienta, dar nici macar nu s-a incercat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
i)

Ai impresia ca romanii au fost intrebati ce politica sa duca guvernantii la vremea respectiva ('68)?

Daca Ceausescu hotara sa participe cu trupe la invadarea Cehoslovaciei participa, nu se sinchisea de romani.

Daca chiar voiaia sa dai un exemplu de solidaritate a romanilor cu cehii, puteai sa spui ca turistii ceho-slovaci numerosi, prinsi de evenimente pe litoralul din Romania au fost gazduiti gratuit de romani.

 

ii)

Putem vorbi de romani si valorile pe care le promoveaza, doar intr-un regim in care ai dreptul sa vorbesti.

Cati dintre cei enumerati de tine ca valori culturale fac obiectul unor emisiuni la posturile de televiziunie nationale sau particulare? Daca s-ar face un sondaj pe strada cati crezi au auzit de personalitatile respective?

Nu vezi ca are prioritate o emisiune de manele sau una de jocuri si concursuri decat una de cultura?

Se spune ca emisiunile de cultura nu au audienta, dar nici macar nu s-a incercat.

 

R:

 

i) Poate ca Ceausescu in 1968 a fost mai inteligent decat alti preteni din pactul de la Varsovia. Si nu trebuia sa-i intrebe pe romani daca vor sa iasa cu armata din din granitze - nu avem obiceiul asta decat ca sa-i impingem pe dusmani mai departe de granite. N.C. chiar a reperezentat Romania foarte bine in acel moment.

 

Poate de aceea Nixon, un presedinte din S.U.A., a fost primul presedinte american care a facut o vizita oficiala intr-o tara comunista, membra a pactului de la Varsovia - in Romania. Poate de aceea N.C. s-a plimbat cu caleasca Reginei din Anglia.

 

ii) Bine...acesta este un forum de discutii ...care nu are nici o legatura cu televiziunile, ziarele...Cei enumerati de mine poate sunt cunoscuti de forumisti. Si ma doare exact in cur (Alexandru Graur (!)) daca nu sunt cunoscuti de televiziuni, tabloide...etc. Ar trebui sa ne detasam...

 

f.n.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurele masuri corecte, normale luate de Ceasescu au fost cu prilejul evenimentelor din Ceho-slovacia si deschiderea catre lumea a treia si occidentala. In ce priveste politica interna a fost un tiran care i-a depasit cu mult pe cei din jurul Romaniei.

 

Valorile se promoveaza prin mass-media. Daca romanii sunt imaturi politic, si nu stiu ce-i democratia, o confunda cu libertatea, este pentru ca mass-media nu face nimic sa ia ceata de pe mintile romanilor.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Valorile se promoveaza prin mass-media. Daca romanii sunt imaturi politic, si nu stiu ce-i democratia, o confunda cu libertatea, este pentru ca mass-media nu face nimic sa ia ceata de pe mintile romanilor.

 

Mass-media nu ia ceata ci o pune "organizat"...niste fete de la pagina 5, niste ""psudospectacole de "divertisment"" la antena 1, niste stiri "proaspete" repetate timp de 24 ore la realitatea...etc.

Valorile nu se promoveaza prin media decat rareori...in pauzele dintre pauzele de publicitate.

 

Poate ca marea masa a romanilor sunt imaturi politic si nu stiu ce insemna democratia.

Din pacate, sunt niste romani "maturi" politic si financiar, care cred ca stiu cum se conduc aia "prosti, da multi"...

 

Chiar asa este?

 

f.n.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mass-media nu ia ceata ci o pune "organizat"...niste fete de la pagina 5, niste ""psudospectacole de "divertisment"" la antena 1, niste stiri "proaspete" repetate timp de 24 ore la realitatea...etc.

Valorile nu se promoveaza prin media decat rareori...in pauzele dintre pauzele de publicitate.

 

Poate ca marea masa a romanilor sunt imaturi politic si nu stiu ce insemna democratia.

Din pacate, sunt niste romani "maturi" politic si financiar, care cred ca stiu cum se conduc aia "prosti, da multi"...

 

Chiar asa este?

 

f.n.

Cam asa este cu mici precizari.

In ce priveste mass-media vorbesti de cazul Romaniei si eu mea referea la modul general-normal.

Romanii care cred si stiu cum se conduc aia "prosti, da multi", nu stiu ce sa faca cu banii, nu au cultura investitionala, sunt prea lacomi si nu au simtul masurii.

Tot ei controeaza mass-media ca sa nu permita unei prese independente sa lumineze mintile tinute in ignoranta.

De ce s-a opus FSN-ul infintarii unui post privat de televiziune al lui I.Ratiu si au boicotat presa libera prin monopolul producatorului de hartie?

Stiau ca pericolul informarii cetatenilor este ca un bulgare de zapada.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam asa este cu mici precizari.

In ce priveste mass-media vorbesti de cazul Romaniei si eu mea referea la modul general-normal.

Romanii care cred si stiu cum se conduc aia "prosti, da multi", nu stiu ce sa faca cu banii, nu au cultura investitionala, sunt prea lacomi si nu au simtul masurii.

Tot ei controeaza mass-media ca sa nu permita unei prese independente sa lumineze mintile tinute in ignoranta.

De ce s-a opus FSN-ul infintarii unui post privat de televiziune al lui I.Ratiu si au boicotat presa libera prin monopolul producatorului de hartie?

Stiau ca pericolul informarii cetatenilor este ca un bulgare de zapada.

 

 

Cei din mass-media, care stiu cum se conduc (influenteaza) aia "prosti, da multi" chiar stiu sa manipuleze masele...

Vezi de la sov, voiculescu, patriciu...emanatile mass media produse de ei.

 

f.s.n.-ul s-a opus oricui default... iti amintesti sedinta de la guvern unde pe de o parte statea iliescu, voiculescu cu barba, roman iar pe de alta parte statea Coposu si Campeanu? Iliescu era chiar bulversat..."ce cauta in revolutia mea partide politice istorice?" Iliescu a incercat sa-i distruga cu minerii...

Replicile politice ale lui iliescu si fsn/fdsn?/psd/ s-au propagat prin mineriade repetate, intarzierea Romaniei de a intra in U.E., NATO.

 

f.n.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×