Sari la conținut
Forum Roportal
fire

PMS

Postări Recomandate

vreau sa aud comentarii de tot felul despre pms, mai ales de la persoanele mai in virsta de cit mine....( 29+) sint curioasa sa aflu daca simptomele sint in contiuna schimbare....cu cit inaintezi in virsta.

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau sa aud comentarii de tot felul despre pms, mai ales de la persoanele mai in virsta de cit mine....( 29+)  sint curioasa sa aflu daca simptomele sint in contiuna schimbare....cu cit inaintezi in virsta.

[snapbacca]63743[/snapbacca]

 

Foloseste-te de el, orice hachita sau prostie care o faci va fi acoperita, ai pe ce da vina.... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foloseste-te de el, orice hachitza sau prostie care o faci va fi acoperita, ai pe ce da vina.... :lol2:

 

 

 

imi place sa fiu in control de actiunile mele si nu vreau sa "dau vina" pe pms care intr'adevar ma afecteaza negativ citeodata.....

ceea ce ma deranjeaza este ca de vreo citeva luni de zile simptomele cu care eram obisnuita s'au decis sa apara cind nu le astept....etc.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ceea ce ma deranjeaza este ca de vreo citeva luni de zile  simptomele cu care eram obisnuita s'au decis sa apara cind nu le astept....etc.....

 

Pai vezi, singura ai observat ca acest PMS este un fel de... sa scape si doctorul de tine si sa pleci si tu impacata si sa aiba si cei din jur o explcatie si sa gasim o scuza.

 

E foarte bine ca inca mai detii controlul si ai observat ca manifestarile sau simptomele apar si in perioade care sunt departe de menstruatie. Deci problema e serioasa si trebuie investigata. Ca au aparut niste manifestari cu o zi doua inainte de ciclu a fost o pura coincidenta.

Daca vrei mai vorbim sau da-mi un mesaj PM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sufar de SPM! Nu ma mai inteleg cu nimeni inainte de ciclu :lol2: sunt foarte nervoasa si nu suport nimic! :cry:

Apoi totul revine la normal ok :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e din cauza acumularii hormonale atunci poate fi o explicatie. In acest caz este recomandabil una doua cani de ceai cu efect de reglare hormonala si linistire. in aceste situatii preparatele naturiste dau rezultate mult mai bune si pe termen mai lung decat tratamentele alopate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, hai sa va dau ceva detalii mai concrete.... de obicei simptomele apareau 3-4 zile inainte si eram cam "jumpy" or usor iritata... si pe urma celelalte simptome cu dureri de burta spinare etc...urmau pe timpul menstruatiei.... si pauza.... dupa ce am avut primul copil (la 18 ani) nu am mai avut dureri de spate aproape deloc..... am urmat cu pastile anticonceptionale (8.5 ani) care mi'a usurat "situatia" si simpotmele erau putin iritatie 2 zile inainte si putin dupa, foarte putin "bloating" nu mereu.... si ceva "cravings" ptr. dulciuri inainte si nici o pofta de mincare pe perioada menstruatiei..... am avut al doilea copil si am avut "tubal ligation" la vreo doua luni dupa nastere .... simptomele au decurs cam la fel pina acum citeva luni cind "toate simptomele" apar cu vreo 10 zile inainte si pe parcursul mensturatiei absolut nimic.... si atit, nimic dupa..... si ma "incurca" ptr. ca la mine ciclul este de 28 zile la minut.... eram obisnuita sa fie "totul" inclus in acele zile..... acum pare sa fie sectionat.... si nu'mi place.... mi se pare chiar frustrant..... am observat daca imi iau doza de calcium la zi nu mai sint "usor iritata"...... o sa'mi fac un "appointment" la ginecolog dar poate mai dureaza citeva luni ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa legarea trompelor uterine (cred ca asta ai vrut sa spui cu tubal ligation) situatia se va schimba pt ca acest mod de sterilizare are si el consecintele lui . Cred ca o astfel de metoda nu-si mai are locul in zilele noastre decat in anumite cazuri si dupa parerea mea nu esti printre ele. Pe la 40 - 42 de ani unele femei fac noduli mamari de natura hormonala ponderea lor fiind mai mare printre cele care au avut o asemenea operatie. Organismul tau a raspuns ca in statistici, daca dismenoreea in mod obisnuit la unele femei precede menstruatia cu 3- 4 zile, dupa sterilizare aceasta va apare cu 8-10 zile inainte, nu ai stiut nu? Acum stii si vei putea "manage the situation".

Pentru aceasta problema iti recomand urmatorul tratament naturist:

Frunze de salvie - 1 lingura (cat iei intre trei degete)

flori de Coada soricelului - 1 lingura

traista ciobanului - 1 lingura

planta (flori, frunze tulpina indiferent) Coada racului - 1 lingura

radacina de cernetzel - 1 lingura.

Se fierbe radacina de cernetzel intr-o cantitate de 1,250 l apa pana ramane 1 l. Cand apa este clocotita se ia de pe foc si se pun celelalte plante. Se acopera cu o farfurie si se la sa la racit. Se strecoara si apoi se indulceste dupa gust cu zaharina sau miere sau se bea ca atare (este un gust amarui plcut). Se beau 1 - 2 cani pe zi. De preferat este sa se renunte la cafea dar pt persoanele hipotensive sau care din lipsa cafelei au dureri de cap, regimul de viata ramane acelasi. daca starile de iritare si nervozitate sunt accentuate , prferabil este sa se renunte la cafea si sa se introduca in amestec si radacina de valeriana o lingurita. Aceasta cantitate este orientativa intrucat la unele persoane poate induce somnolenta si lipsa de apetit sexual asa incat ea va fi diminuata sau marita pentru a corespunde propriilor nevoi.

In speranta ca vei utiliza aceasta reteta iti doresc multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cazul meu trompele nu au fost legate, au fost arse.....din ce mi'a spus doctorul, asta este procedura acum...... a fost alegerea mea personala....

nu am stiut ca este ceva normal cum ai spus tu mai sus..... chestia este ca sint 3 ani de cind am avut procedura... !!! si abia acum de vreo 3 luni s'au schimbat lucrurile....

multumesc mult ptr. efortul tau de a raspunde..... nu prea ma pricep cu denumirile ptr. plantele mentionate de tine...... (din pacate)..... am informatia ta de pe yahoo, nu stiu daca ai primit un mesaj precum ca ai fost "adaugat" la mine.... (daca incepe cu fire.... este al meu, si aceea este si e'mail daca crezi ca poti veni cu ceva mai multe informatii despre plante, ceva nume in latina ori engleza..... mersi mult de tot..... eu intru acum foarte rar pe yahoo.....)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×