Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua! Bunica mea, in varsta de 65 ani, operata de neoplasm mamar, acum 9 ani, la ultimele analize a avut valorile alaninaminotransferazei 50U/L si aspartataminotransferazei 34U/L. As dori sa stiu daca este ceva ingrijorator si cum putem face aceste valori sa scada. Am aflat ca in afectiunile hepatice ar fi indicat un tratament naturist pe baza de lemn galben, ma itereseaza daca este adevarat si cum se administreaza. V-as fi recunascatoare daca mi-ati raspunde la intrebari repede si concis. Va multumesc aniticipat!

Editat de Cristinick
edit font, culoare, marime

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Bunica" = nu este ceva ingrijorator

"cum putem face aceste valori sa scada" = ALT scade daca bunica se lasa de sarmale, carnati, si daca mai tine si post. si sa lase tuica. atat.

"Am aflat ca in afectiunile hepatice ar fi indicat un tratament naturist" = ai auzit prost.

"si cum se administreaza" = ia cu paine /apa plata si lamaie.

 

concluzie: bunicutza nu va muri de ciroza, clar. daca insa tu esti bunicutza sub acoperire atunci inseamna ca porti xxl. deci fi slim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Ma adresez cunoscatorilor de pe forum cu urmatoarea situatie:sotul meu are TE si face tratament cu interferon si anagrelide. In 2006 i s-a facut colecistectomie. Valorile transaminazelor si GGT au fost constant marite. Mentionez ca toata perioada a luat Lagosa, 2 tablete pe zi. In 2011, in urma Fibrotest-ului s-a descoperit ca are steatoza hepatica S3. Dupa tratamentul cu Lypannthyl+ lagosa 4 tablete pe zi + omega 3 cu vitamina E valorile transaminazelor s-au normalizat, mai putin GGt (care e intre 70-90). Medicul i-a oprit de 2 luni Lypanthyl-ul (motivand sa nu isi incarce ficatul)pentru ca analizele ieseau normale si la ultima analiza GGt a iesit 150 si TGP 90.

Intrebarea mea este daca Lypanthul-ul trebuie luat permanent in steatoza hepatica, chiar in situatia in care analizele par normale si daca anagrelidul contribuie cumva la modificarea datelor biochimice. Mentionez ca toata perioada regimul alimentar a fost strict (fara alcool, mezeluri, paine alba, dulciuri, carne etc).

ce altceva imi puteti recomanda pentru protectie hepatica?

va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

il las pe conul cony sa te preia, e de competenta lui.

asta deoarece "face tratament cu interferon"

 

steatoza lui nu are legatura cu dislipidemia

 

"tratamentul cu Lypannthyl" = e o prostie in acest caz, steatoza are alta cauza

 

"steatoza hepatica S3" = bine ca nu e F3

 

datele scrise sunt confuze, amestecate, poate esti influentata de "master shef", numai acolo vezi varza cu ciolan in loc de ratza

 

 

"Intrebarea mea este ..." = intreaba-l despre hepatita C

 

"Lypanthul-ul trebuie luat permanent..." = asta inseamna sa fi doctor de la privat, dupa spiru haret, hyperion, etc

numai la tara descoperi veshnicia

 

"ce altceva imi puteti recomanda pentru protectie hepatica?" = numara-i milioanele de copii, din viremie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TESTE HEPATITA A, B, C S-AU FACUT DE MAI MULTE ORI IN DECURS DE 8 ANI, DE CAND A FOST DIAGNOSTICAT CU TE.

IERI AM CERUT HEMATOLOGULUI SA FACEM SI ANALIZA TRIGLICERIDELOR SI AU IESIT 270. DECI: TRECEM DIN NOU PE LYPANTHYL.DE ASEMENEA, FACE TRATAMENT LUNAR CU SARGENOR -10 ZILE, 2 FIOLE PE ZI.HEMATOLOGUL ZICEA SA IA DE ACUM INCOLO LIPANTHYL, CA SA EVITAM EFECTUL DE REBOUND.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"DIAGNOSTICAT CU TE" = nu cunosc aceasta limba scrisa de tine. repet, adreseaza-te direct lui cony, ma depaseste. nu sunt doctor mamosh si nici mama ranitzilor. daca cineva intelege amalgamul de informatii 30 litrii /metru patrat sa se pronunte, eu nu pot sa fac omleta decat din oua,,,pentru ghicitorie sunt alte forumuri.

Editat de maverik30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"TE-trombocitemie esentiala" = sti cum se spune, "la naiba in puii mei"

pai zi asa pe fata

hai sa te lamuresc:

asta se mananca asa: se incheaga sangele adica. trombo alea nu mai sunt 400 mii ci cresc la 800 mii. daca ajung la 1 milion e naspa, adica poate face sotul comotia cerebel "vara asta nu dorm" adica ramane cu ochii deschisi, intelegi tu, adica i se ingheagala la cap sangele. daca vrei un limbaj direct e cam cancer la sange asta. dar stai adica shezi baland, nu-i problema daca face pe mana hematologului tratamentul specific lunar care pe buna dreptate in lei noi ron costa cam 2000 pe luna. dar e decontat de casa, adica de popor, deci e moca, nu i bai. treaba e ca lunar tre sa dovedeasca la sange analize pentru ca ca toate astea da reactii adverse. hai sa-ti spun un secret, eu am zis ca nu sunt doctor dar nici mamosh dar am studiat si asta in nemernicia mea, ca mi-a placut cartea, si sa zici matale (ca sa sti ca asta vine la barbat pe la 60 ani in mod normal, deci lasa-ma sa ma exprim cu dvs. doar nu si-a tras tataie bolnavul o pustoaica cu 20 ani mai nelinistita) doctorului care este de la tara zis taran, ca interferonul e o mare prostie in acest caz si sa dea mcar un telefon la fundeni la hemo si sa inteleaga ca se da alte pilule la inchegare sange, ca nu ne ca la oi sa le taiem urechea sa picure sangele rau, ca a jurat si el sa fie util natiei. am studiat un caz de trombo pe plus si sa si ca era stabilizat la vreo 250 mii (400 normal) din 800 cat avea fara pastila de a doua zi. acum las subiectul in voia sortii si revin la ficatul de purcel al sotului: sa lase naiba ficatu ca la s3 nu-i fibroza si ca si asa are 60 ani deci n-o sa moara de ciroza iti garantez, sa nu mai dea spaga la prosti si la evite taranii de pe camp. faptul ca spusei ca esti zgarcioaga la informatii si ca le scot cu momeala de stiuca de la tine e un lucru asumat de tine si respectat, dar repet nu sunt ghicitor dar iubesc medicina de cand am operat propriul caine, l-am despicat in doua si l-am operat, omul e si mai simplu, la cati am despicat in practica dar congelati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu exact cu ce se mananca trombocitemia. Am trecut si pe la Fundeni, la dr. Dobrea Camelia. Cele 2 pastile (Tromboreductin/Anagrelid)nu si-au facut efectul singure, decat in combinatie cu Interferon, o doza pe saptamana. Pacientul care s-a stabilizat doar cu cele doua tablete e un caz fericit.

Hematologul a cerut Fibromax (in 2011), pentru a fi sigur ca analizele hepatice alterate (ele erau bune, cand a fost diagnosticat cu trombocitemie, in 2004-au inceput sa se altereze cam din 2009) nu sunt efectul unei fibrozari a maduvei(mielofibroza)ca urmare a trombocitemiei, care sa atraga dupa sine si fibroza hepatica. Rezultatul a fost: F0-F1/ A2/ S3. Concluzia medicului: e "doar" steatoza hepatica. Trigliceridele, care erau 270, s-au normalizat, si odata cu ele si transaminazele si GGT, cat timp sotul meu a luat Lipanthyl. Dupa ce nu a mai luat, au crescut toate la loc. Acum ia din nou Lipanthyl.

Ce tratament recomandati pentru steatoza? Nu as dori sa las lucrurile asa, numai pentru ca sotul meu sufera de o boala mult mai grava, decat steatoza hepatica. (apropo, sotul meu nu e "tataie"-are 49 de ani)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda, nasol, e cam tanar rau

numa ragim sa ia de steatoza, atat.

ia niste zeama de struguri (din samburii lor) vezi e un medicament scump cu r nu zic de reclama

adica sa dea cu antioxizi atat, ceai verde, ulei masline, oua prepelitzoi

degeama baga silimarini si liv si esentiali ca nu e bune la el

sa pape verde

asta cu steatoza lui e un fleac, nu e o problema

mergi la "ghighiu" mai bine

fibratul e bun statina insa nu

nu mai zic sa nu te sperii, mai bine

sanatate atat mai zic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×