Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu sunt galben doar la nivelul ochilor se vede putin. 

 

Am facut fibromax, are urmatoarele rezultate:

 

Fibromax... Scor Fibrotest: 0,31 (pe o scara de la 0 la 1) - nivel estimat al fibrozei: F1

Scor Actitest: 0,38 (pe o scara de la 0 la 1) - nivel estimat al inflamatiei (in hepatita virala cronica cu virus C sau B): A1-A2

Scor Steatotest: 0,70 (pe o scara de la 0 la 1) - nivel estimat al steatozei: S3

Scor Nashtest: 0,50 (pe o scara de la 0 la 1) - nivel estimat al inflamatiei in boli metabolice (diabet zaharat, obezitate si dislipidemie): N1

Scor Ashtest: 0,00 (pe o scara de la 0 la 1) - nivel estimat al inflamatiei in alcoolism: H0

 

 

La hep B si C sunt negativ.

 

Acum as avea o intrebare :), daca nu am hepatita de ce am actitest de 0,38 ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi tu, fibromaxul este luat in considerare la dosarele pentru aprobarea tratamentelor decontate, in hepatitele virale

insa singurul test care iti arata real starea ficatului este ...biopsia.

nu e cazul tau, ca si in cazul analizele scumpe efectuate de tine, chiar e un doctor slab acela care te a indemnat sa faci de exemplu fibromax, fibroscan.

sunt algoritmi de calcul pe baza unor analize sanguine, asa sunt realizate.

in cazul tau doar o simpla vizualizare a raportului tgo/tgp este relevant ca esti intr o stare buna.

daca vroiai totusi cu adevarat sa te linistesti iti faceai Viremia, aceasta spune adevarul, in cazul unor virusi, insa nu e cazul tau.

mai departe, din ambele teste rezultatul este Steatoza Hepatica, gradul este unul mic, maxim 2, reversibila inca.

pana nu ai bilirubina in limite, ai o problema cu refacerea. o bila nefunctionala iti ingrasa ficatul iar asta se vede in transaminaze.

evident ca medicul iti va da reteta cu silimarina cateva luni, dar si fiobilin inainte de principalele mese.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult pentru raspuns. 

 

Am primit tratament cu un medicament pe baza de statine (Atoris) si inca 3 medicamente pentru o infectie cu helicobacter (mi-a descoperit si asta la analize).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va doresc tuturor Paste fericit si luminos, sa fiti sanatosi si bucurosi!

Maverik30, multa sanatate si multumiri pentru ce faci pentru toti care intram pe aici in cautare de sfaturi si o imagine clara asupra afectiunilor ce ne bantuie .. 

In alta ordine de idei, analizele mele au iesit in limite aproape normale, LDL si trigliceridele sunt un pic peste limita maxima, dar nu de 10 ori ca pana acum.

Ce am schimbat: am scazut in greutate vre0 12Kg, mananc o salata pe zi, incerc sa beau minim 2 L de apa/zi, incerc sa fac miscare 3-4 zile pe saptamana, am plecat si din tara si sunt mult mai putin stresat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc

 

sunt ca si voi un simplu om

dar, pasionat de medicina

am viziune, dar iti trebuie har

tre sa vrei, apoi sti ca poti si vei reusi

totdeauna numarul reusitelor daca este mai mare decat cel al esecurilor, te declari multumit

am luni poate de cand nu m am uitat la tv..poate doar la bbc eart, dar asta pentru ca imi petrec mult timp cu copiii

ascult des Depeche Mode, concertele lor, albumele, It's No Good...dar si Duran Duran (Come Undone), Sade - No ordinary love, Enigma - Return To Innocence, nu sunt deloc trist, ma íncarca,,,

ma simt bine, sanatos, puternic

studiez oasele acum , dupa vasele sanguine, artrite. dar cel mai mult ma atrage orl, am multe reusite aici, in special pe tinitus, marea arta da

tre sa crezi in destin, in semne, poate divine, sa fi moderat, chipzuit

e adevarat, cam domin topicul cu raspunsuri, o fac cu placere si sper sa mai  am reusite, dar orice esec e de fapt o corectie si recunoasterea lui e de fapt calea spre rezolvare.

mai nou am vazut site uri dedicate sanatatii, un fel de ce facem noi aici, lansate recent, insa noi aici vorbim liber, pe sleau, direct.

bucurati va de viata...am avut recent si vizite la crematoriu...viata e un dar.


.

post-103971-0-21009300-1523657761_thumb.jpg

Editat de maverik30
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aa..pai te desfund imediat..zi asa...

 

iti prepari o solutie...

administrezi doar 3 zile

de doua ori pe zi, o pipeta in fiecare nara

 

 

- 2 ml de ser fiziologic

- 1 ml de gentamicina (de 40 sau 80)

- 1 ml de acc (de 300)

- 1 ml de dexametazona

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,,

spusesi si altora,,,na

sti ca nu am voie deastea 

cum sa nu dea rezultate...am "trecut" de sinusuri...

acum sunt pe stomatologie...dintii nene...canale...

mai baga 3, dar nu mai spune altora..pa

 

"cocktail-ul a dat rezultate! Astazi de dimineata, ziua 4, m-am trezit cu nasul desfundat."  = e vezi, asta ma face fericit! rezultatul favorabil.  

Editat de maverik30
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Referitor la dinti, am citit o chestie ca un dinte care a fost lucrat, devine o problema, in sensul ca bacteriile care raman acolo, provoaca fel de fel de chestii mai nasoale, de la dureri de cap, la altele. 

Cumva povestea asta are sens, pe de alta parte, avem in gura o gramada de bacterii oricum. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×