Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o parere despre urmatoarea situatie

 

De cateva saptamana am ceva probleme la inima, diagnisticul initial a fost de tahicardie. Am initiat investigatiile si pe zona de analize de sange si suspectez o problema la ficat. 

 

Acum 10 -11 ani la o ecografie medicul mi-a spus ca as avea ficatul gras, am tinut regim 6 luni si am luat essentiale, dupa aceste 6 luni la ecografie mi-a spus ca este ok. Mentionez ca de atunci nu am mai facut alte investigatii.

De cateva luni simt ca parca in partea dreapta sunt mai umflat, simt ficatul ca s-a marit

 

Acum existand potentiala problema la inima am facut mai multe analize si o partea mi-au iesit in afara limitelor:

 

Sumar de urina si sediment  Densitate urinara      1020     - Normal - [1010 - 1030] 
Sumar de urina si sediment pH urinar 5.5 - Normal - [5 - 7]
Free T4 FT4     19.4   pmol/L      Normal - [12 - 22] 
TSH (Hormon tiroid stimulant) TSH    -     2.88 µUI/mL     Normal - [0.27 - 4.2]
TGP (ALAT/ALT) ALT    -  60.8 U/L Normal - [10 - 46]
TGO (ASAT/AST) AST    -  27.4 U/L Normal - [5 - 38]
Calciu ionic Calciu Ionic    -  4.6 mg/dL Normal - [3.6 - 5.2]
Calciu seric Ca    -  10.1 mg/dL   Normal - [8.4 - 10.2]
Creatinina (ser) Rata estimata a filtrarii glomerulare (eGFR)    -  97.8 ml/min/1.   eGFR: >= 90 ml/min/1.73 mp - Normal   
Creatinina (ser) Creatinina serica    -  1 mg/dL     Normal - [0.7 - 1.2]
Fier (ser) FE    -  108.6 µg/dL Normal - [59 - 193]
GGT (Gama glutamil transferaza) GGT    -  36.7 U/L Normal - [8 - 61]
Glucoza serica GLU    -  99.5 mg/dL    Normal - [60 - 99] 
Hemoleucograma completa Hemoglobina eritrocitara medie (MCH)    -  28.1 pg Normal - [27 - 32.3]
Hemoleucograma completa Numar de bazofile (BAS)    -  0.03 mii/µL Normal - [0.01 - 0.07]
Hemoleucograma completa Procentul de bazofile (BAS%)    -  0.4 % Normal - [0.1 - 1.2]
Hemoleucograma completa Concentratia medie a hemoglobinei eritrocitare (MCHC)    -  34.4 g/dL Normal - [32.4 - 35]
Hemoleucograma completa Numar de eozinofile (EOS)    -  0.16 mii/µL Normal - [0.03 - 0.59]
Hemoleucograma completa Procentul de eozinofile (EOS%)    -  2.1 % Normal - [0.6 - 7.6]
Hemoleucograma completa Hematocrit (HCT)    -  46.8 % Normal - [40 - 49.4]
Hemoleucograma completa Hemoglobina (HGB)    -  16.1 g/dL Normal - [13.5 - 16.9]
Hemoleucograma completa Largimea distributiei eritrocitare - coeficient variatie (RDW)    -  12.3 % Normal - [11.6 - 14.8]
Hemoleucograma completa Distributia plachetelor(trombocitelor) (PDW)    -  18.3 fL Normal - [8 - 16.5]
Hemoleucograma completa Numar de limfocite (LYM)    -  2.5 mii/µL Normal - [1.26 - 3.35]
Hemoleucograma completa Procentul de limfocite (LYM%)    -  33 % Normal - [19.1 - 47.9]
Hemoleucograma completa Numar de monocite (MON)    -  0.56 mii/µL Normal - [0.29 - 0.95]
Hemoleucograma completa Procentul de monocite (MON%)    -  7.4 % Normal - [5.2 - 15.2]
Hemoleucograma completa Numar de neutrofile (NEUT)    -  4.33 mii/µL Normal - [1.8 - 6.98]
Hemoleucograma completa Procentul de neutrofile (NEUT%)    -  57.1 % Normal - [41 - 70.7]
Hemoleucograma completa Numar de eritrocite (RBC)    -  5.73 mil./µL Normal - [4.44 - 5.61]
Hemoleucograma completa Numar de leucocite (WBC)    -  7.58 mii/µL Normal - [3.91 - 10.9]
Hemoleucograma completa Numar de trombocite (PLT)    -  201 mii/µL Normal - [150 - 450]
Hemoleucograma completa Volumul mediu eritrocitar (MCV)    -  81.7 fL Normal - [81.8 - 95.5]
Hemoleucograma completa Volumul mediu plachetar (MPV)    -  13.2 fL Normal - [7.4 - 13]
Magneziu seric MG    -  2.2 mg/dL Normal - [1.6 - 2.6]
Profil lipidic (colesterol, colest HDL, LDL, trigliceride) CHOL    -  210.5 mg/dL    Normal - [120 - 200]
Profil lipidic (colesterol, colest HDL, LDL, trigliceride) HDL-C    -  37.5 mg/dL     Normal - (40 - 60) > 60 mg/dl :
Profil lipidic (colesterol, colest HDL, LDL, trigliceride) LDL - Colesterol    -  169 mg/dL     Normal - [60 - 100)
Profil lipidic (colesterol, colest HDL, LDL, trigliceride) Trigliceride    -  123.1 mg/dL Normal - [35 - 150)
Potasiu seric K    -  4 mmol/L Normal - [3.5 - 5.1]
Proteina C reactiva CRP.    -  2.9 mg/L Normal - <=5
Acid uric seric UA    -  6.7 mg/dL Normal - [3.4 - 7]
 
Bilirubina totala: 2.58   Normal - 0.00 - 1.00 
Bilirubina directa: 0.33   Normal - 00 - 0.30
 
La ecografia cardiaca mi-a spus ca ficatul se vede lucios .... 
Acum sunt mai speriat datorita ficatului decat datorita inimii.trebuie sa merg si la ecografia pentru ficat dar imi este foarte frica sa nu-mi spuna ca este ceva foarte grav
 
Va multumesc mult si apreciez parerile voastre.
Editat de cristianbmm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai nu te putem ajuta,

nu cunoastem varsta, asa dupa scris pari un cal fara dinti

la prima impresie n ai nimic cu ficatii, dar nu esti cam galbejit ?

cred ca ai un canal biliar ...infundat

fa ti eco la bila..cauta piatra

cred ca ai si GGT cam mare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varsta este 34 :)

 

Mie imi este foarte frica sa nu fie ceva mai grav, simt si ficatul umflat in partea dreapta, adica se se si simte asa mai umflata partea dreapta. Poate sa fie steatoza cu ficatul asa marit ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oh....nooo  

e  doar o decfectiune de scurgere de bila

 

cauti piatra care infunda canalul si o spargi 

tre supravegere medicala, nu poti bea 10 beri si apoi culcare fara monitorizare, poate infunda deodenu si apoi pa

exista Solutia de ursofalk, 6 pe zi, dar tot asa sub un control medical adica internat

dupa asta scoti bila, laparoscopic, caci iar va produce piatra mare. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns. Intre timp am facut o ecografie si m-am mai linistit putin, rezultatele sunt urmatoarele:

 

Ficat Diametre cranio-caudale: Lob hepatic stang – 5.6 cm ; Lob caudat – 1.8 cm Lob hepatic drept – 12.1 cm ; diametrul prerenal- 12.5 cm Diametru antero-posterior: 9 cm Ecostructura normala. Ecogenitate: intens hiperecogen, cu semnificativa atenuare posterioara, ecostructura fin granulara, relativ omogena. PLIH absente. Sediu, dimensiuni si contur normale. Retea vasculara hepatica: Vena porta (in hil) – 1.05 cm, libera Vene suprahepatice – traseu rectiliniu, calibru normal. Arbore biliar: CBP – 0.4 cm; CBI - nedilatate 

Colecist- alungit, cu tendinta de verticalizare Ax lung – 5.3 cm ; Diametrul transvers – 1.8 cm Pereti – hiperecogeni, grosime constanta si grosime maxima de 0.11 cm Continut – transonic, fara reziduu sau calculi.

Splina, cu aspect globulos Diametru longitudinal – 12.4 cm ; Diametru transversal – 4.5 cm Ecostructura - omogena Vena splenica – 0.63 cm, libera Contur si dimensiuni normale. Fara adenopatii decelabile in hilul splenic.

Pancreas Diam. Cefalic – 2.6 cm ; Diam. Corporeal – 1.75 cm ; Diam. Caudat- 1.25 cm Forma si contur – de aspect normal. Ecostructura - normala ; Ecogenitate – hiperecogen, cu unele mici insule liniare intens hiperecogene, predominant la nivel cefalic, relativ omogen Loja pancreatica libera.

Canalul Wirsung - nedilatat Ao abdominala (calibru) – 1.2 cm 

Vena cava inferioara (lumen) – 1.8 cm

Rinichi drept Dimensiuni :Ax lung- 12.7 cm ; Grosime- 6.3 cm ; Bazinet – 1.4 cm; IP – 2.1 cm La nivelul bazinetului, se observa cateva imagini hiperecogene, liniare, infracentimetrice, fara con de umbra posterioara (microlitiaza renala neobstructiva) Diferentiere cortico-medulara - normala Sediu, forma si contur - normale Spatiu perirenal liber. Rinichi stang Dimensiuni :Ax lung- 11.9 cm; Grosime – 5.8 cm ; Bazinet – 1.2 cm; IP – 1.85 cm La nivelul bazinetului, se observa cateva imagini hiperecogene, liniare, infracentimetrice, fara con de umbra posterioara (microlitiaza renala neobstructiva) Diferentiere cortico-medulara - normala Sediu, forma si contur - normale Spatiu perirenal liber.

Vezica urinara- in repletie Contur si dimensiuni – normale Pereti – hiperecogeni, cu schita de dublu contur, grosime constanta si grosime maxima de 0.37 cm Continut – transonic, fara reziduu sau calculi Fara formatiuni protruzive intracavitar.

Prostata: 2.4/3.3/3.6 cm. Ecostructura si ecogenitate normale. La nivelul lobului stang, se observa o imagine hiperecogena, cu caracter de plaja, situata periureteral si posterior (macrocalcificare prostatica) Volum: aproximativ cc.

 

Fara lichid de ascita in cavitatea abdominala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bravo

acum mergi cu rezultat la medicul tau curant

dupa cum sti evaluarea medicala pe net nu este permisa prin codul deontologic

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ...stiu acest aspect. Mai am de facut si alte analize printre carresi fibromax.

 

Azi am facut Fibrocan si mi-a dat de gandit, am scorul CAP: 364 si E(kpa) este 7 

Am inteles ca este Fibroza 1 spre 2. Este grav ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×