Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunatoarea_si_catina.docPt. Gidea 2000,

Este bine ca te-ai orientat si pe tratamente naturiste. Trebuie mentionat faptul de altfel cunoscut, ca aceste tratamente sunt de lunga durata si efectele se cunosc de abia dupa 4 saptamani. Pentru pruritul care apare (ceea ce dovedeste fie o intoxicare cu diferite proteine din alimente fie o reactie in urma unui stress nervos) iti recomand papadia care poate fi culeasa tot timpul anului, frunze sau radacina si din care poti prepera un suc pe storcator din care sa iei cate o ligura inainte de masa timp de 10 zile pe luna. Sucul ramas se pune in forme de gheata si se da la congelator. Dimineta intr-o jumatate de cescuta de apa clocotita se dizolva (topeste) un cubulet si se bea. Pentru faptul ca ai lasat cafeaua, probabil ai avut si ceva probleme cu tensiunea fiind mai corpolent, iti recomand ceaiul de paducel in locul cafelei. Dupa trei saptamani tensiunea se va normaliza ca in carte. Redigestul are la baza cuticula de pe pipota gainilor. Pana nu demult se credea ca gainile mananca pietre pt digestie, ei bine s-a constatat ca pietrele se dizolva fiind o sursa importanta de siliciu. Cel mai bun hepatoprotector este silimarina care se extrage din cortexul semintelor de armurariu. Sigur este mai comod sa iei un comprimat decat sa faci un ceai, ramane la alegerea fiecaruia. O alta planta cu efecte benefice in steatoza hepatica este sunatoarea.

Un tratament alopat care il iau si eu acum (eu am H C) este tratamentul cu Ursofalk (acid ursodeoxicolic) care se administreaza dupa ce medicul studiaza aspectul ecografic al ficatului si veziculei biliare.

Mariana, Amelia, bine v-am regasit (oricum sunteti mai bine de la o zi la alta ca doar de aia faceti tratament, nu ?) si nu stiu cum sa-i spun Elenei dar am s-o parafrazez spunand bine ne-ai gasit sper sa simti ca te adresezi unor prieteni si sa gasesti sfaturi utile.

Tratamentul dr. Ciuhrii se bazeaza pe administrarea unui extract proteic obtinut din gandacii de bucatarie. Este o activitate de pionierat la noi in tara el facand cercetare si microproductie pe cont propriu. Este bine de stiut ca aceste proteine nu se gasesc in alta parte si nu pot fi inlocuite de aceea se pot dovedi a fi foarte eficiente in diferite afectiuni. Din pacate pentru regenerare ficatul are nevoie de proteine dar proteinele de origine animala (din carne) sunt si toxice totodata si ceea ce este important hranesc virusii, mai bine zis forme de virusi (pt cei care au hepatite virale) ceea ce nu se poate spune despre proteinele extrase din insecte. Ca idee de comparatie va spun ca microorganismele se cultiva pentru cercetare , biosinteza sai identificare pe frotiuri (placi Petri) in care se gaseste ca substrat de cultivare etract de carne. In orice caz insectele inca mai au multe de spus in ceea ce priveste aplicatiile medicale.

Scuze pt ca v-am retinut atentia si va doresc multa sanatate.

P.S. Pt. ca vine toamna si catina poate fi gasita in piete si poate fi culeasa pana la sfarsitul lui octombrie pun un atasament care poate va intereseaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Domnule Gabriel Paduraru,

 

Nici nu stiti ce m-a bucurat faptul ca am gasit atat de repede raspuns la scrisorica mea. Acum vad ca m-am adresat unor prieteni si ca... necazurile ii uneste pe oameni.

 

Acum beau, de doua ori pe zi, un ceai din pedicuta, sunatoare, sulfina, cicoare si ghintura.

Citind despre catina am constatat ca va trebui s-o procur pentru ca m-ar ajuta nu numai cu ficatul ci si cu anemia (procentul la mine e 8 in loc de 15-50).

Cunoasteti si alte medicamente hepatoprotectoare pe care le-as putea gasi in strainatate? Ma gandesc ca pana la sfarsitul lunii octombrie (cand va veni fiul meu aici) mai sunt 6 saptamani. E timp destul ca steatoza sa avanseze la gradul 2, stadiu foarte apropiat de cancer (iar!)

Aici, in Norvegia, cand vorbesc despre plante, oamenii se uita la mine ca la o vrajitoare. Noroc ca Oslo e situat intr-o padure si pot gasi in multe locuri (parcuri) pojarnita, afine, coada-soricelului de exemplu. Dar catina, n-am intalnit...

 

Va doresc multa sanatate si... sper sa mai citesc sfaturi scrise de dumneavoastra..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga Elena,

In primul rand trebuie sa-ti spun ca nu trebuie sa te gandesti la cancer deoarece tratamentul naturist il va tine departe de tine.

un foarte bun fortifiant si care poate fi administrat in anemii este oul crud frecat cu miere de albine, dupa gust, la care se adauga 1 sau 2 picaturi de vin rosu natural daca nu bobita de strugure negru sau coacaz sau afine. nu va temeti oul crud este medicament pt organism, e proteina curata nu va poate face rau, oul fiert sau prajit este otrava. Cu catina da, e mai greu dar puteti cumpara produse gata facute din catina, sirop, ulei etc.

Pedicuta se administreaza cu precautie adica 5 g de planta uscata la 250 ml de apa clocotita si se bea in 2 reprize dimineata si seara. In doza mai mare efectul este invers adica obtineti intoxicarea , otravirea organismului.

Da lumea se uita la noi ca la ciudati ba chiar unii cer autorizari de specialitate. Tratamentele naturiste de fapt , pt ca ne-am modernizat le numim asa , sunt leacurile babesti care se stiu din mos stramos si circula din om in om. E adevarat ca dupa indelungi cercetari s-a putut stabili ce principii active contin care ajuta la imbunatatirea starii de sanatate. Oricum, catina de exemplu, mai are inca multe secrete si alte buruieni la fel. Pe masura ce mai adun informatii am sa mai postez pagini despre plante si virtutile lor care pana la urma le voi aduna intr-o carte.

Nu cunosc firme de medicamente din Norvegia in afara de Nordisk si nu stiu daca aceasta firma produce medicamente pe baza de extracte naturale din plante. Incercati cu Google si functie de ce gasiti ne mai consultam.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gabriel, da, as putea spune ca am doua zile de cind ma simt mai bine, am inceput sa maninc peste ,carne de minzat pe gratar care nu imi prea place, struguri...

Azi am putut gati fara sa-mi faca rau mirosul de mincare, in schimb din cauza oboselii am fost f nervoasa. Citeodata sint greu de suportat pt cei din jur , daca ar sti ei cit de mult regret iesirile mele necontrolate?!

Iti multumesc pt toate raspunsurile tale care ne ajuta mult si cred ca ma simt mai bine stiind ca aici intilnesc multi prieteni.

Multa sanatate tuturor,

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Amelia,

Oare cine nu greseste, oare cine nu mai are cate o reactie necontrolata. Chiar si cei sanatosi cum eram si noi odata, au. Este trist ca in astfel de cazuri ii suparam cel mai tare pe cei care-i iubim. Pentru faptul ca si ei ne iubesc ne vor iertamai ales daca ne vom recunoaste aceste greseli si vom sti cum sa ne cerem iertare. Toti trecem prin clipe grele si noi cei bolnavi si cei din jurul nostru care ne iubesc pt ca sufera pentru noi. Asa e viata si cu ras si cu plans dar intotdeauna dragostea va invinge.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunatoarea_si_catina.docPt. Gidea 2000,

Este bine ca te-ai orientat si pe tratamente naturiste. Trebuie mentionat faptul de altfel cunoscut, ca aceste tratamente sunt de lunga durata si efectele se cunosc de abia dupa 4 saptamani. Pentru pruritul care apare (ceea ce dovedeste fie o intoxicare cu diferite proteine din alimente fie o reactie in urma unui stress nervos) iti recomand papadia care poate fi culeasa tot timpul anului, frunze sau radacina si din care poti prepera un suc pe storcator din care sa iei cate o ligura inainte de masa timp de 10 zile pe luna. Sucul ramas se pune in forme de gheata si se da la congelator. Dimineta intr-o jumatate de cescuta de apa clocotita se dizolva (topeste) un cubulet si se bea. Pentru faptul ca ai lasat cafeaua, probabil ai avut si ceva probleme cu tensiunea fiind mai corpolent, iti recomand ceaiul de paducel in locul cafelei. Dupa trei saptamani tensiunea se va normaliza ca in carte. Redigestul are la baza cuticula de pe pipota gainilor. Pana nu demult se credea ca gainile mananca pietre pt digestie, ei bine s-a constatat ca pietrele se dizolva fiind o sursa importanta de siliciu. Cel mai bun hepatoprotector este silimarina care se extrage din cortexul semintelor de armurariu. Sigur este mai comod sa iei un comprimat decat sa faci un ceai, ramane la alegerea fiecaruia. O alta planta cu efecte benefice in steatoza hepatica este sunatoarea.

Un tratament alopat care il iau si eu acum (eu am H C) este tratamentul cu Ursofalk (acid ursodeoxicolic) care se administreaza dupa ce medicul studiaza aspectul ecografic al ficatului si veziculei biliare.

Mariana, Amelia, bine v-am regasit (oricum sunteti mai bine de la o zi la alta ca doar de aia faceti tratament, nu ?) si nu stiu cum sa-i spun Elenei dar am s-o parafrazez spunand bine ne-ai gasit sper sa simti ca te adresezi unor prieteni si sa gasesti sfaturi utile.

Tratamentul dr. Ciuhrii se bazeaza pe administrarea unui extract proteic obtinut din gandacii de bucatarie. Este o activitate de pionierat la noi in tara el facand cercetare si microproductie pe cont propriu. Este bine de stiut ca aceste proteine nu se gasesc in alta parte si nu pot fi inlocuite de aceea se pot dovedi a fi foarte eficiente in diferite afectiuni. Din pacate pentru regenerare ficatul are nevoie de proteine dar proteinele de origine animala (din carne) sunt si toxice totodata si ceea ce este important hranesc virusii, mai bine zis forme de virusi (pt cei care au hepatite virale) ceea ce nu se poate spune despre proteinele extrase din insecte. Ca idee de comparatie va spun ca microorganismele se cultiva pentru cercetare , biosinteza sai identificare pe frotiuri (placi Petri) in care se gaseste ca substrat de cultivare etract de carne. In orice caz insectele inca mai au multe de spus in ceea ce priveste aplicatiile medicale.

Scuze pt ca v-am retinut atentia si va doresc multa sanatate.

P.S. Pt. ca vine toamna si catina poate fi gasita in piete si poate fi culeasa pana la sfarsitul lui octombrie pun un atasament care poate va intereseaza.

 

Stimate Domnule Gabriel Paduraru,

Imi cer scuze ca va raspund asa tarziu dar abia acum am avut acces la site.

Doresc sa va multumesc in primul rand pentru interesul acordat problemei mele si sper sa continuuam sa corespondam in acest fel.

Problema mea e ca inca nu am acest diagnostic clar dar am hotarat sa nu mai stau si sa consult unul dintre cei mai buni hepatologi din tara Dr Sporea din Timisoara.Este destul de greu de ajuns la dansul dar nu are rost sa mai stau.

Mananc mai rational dar sa stiti ca uneori mai scap cate ceva ce nu ar trebui sa mananc.De ex si cafea am mai baut in ultimele zile.legat de sfaturile date o sa incerc sa le urmez.

Din pacate nu mai pot sta acum pe net dar voi reveni.

Multumesc inca o data mult.

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Domnule Gabriel,

 

Imi pare rau sa recunosc: teama de cancer o am in permanenta... M-a luat prin surprindere, exact in perioada cand aveam nevoie de mai multa putere de munca, de putere de concentrare (ca sa pot invata mai repede, mai usor limba asta..), cand copiii nu-si au inca rostul lor...

Cunosc puterea de vindecare a tratamentelor naturiste atat de la bunica mea cat si din ce am citit. Dar orice tratament naturist trebuie sustinut si cu multa vointa si disciplina. Ei, am ajuns la punctul meu sensibil: nu reusesc sa fiu disciplinata! Am un program atat de dezordonat incat pierd controlul timpului si a ceea ce trebuie sa fac pentru mine, din cand in cand... Lucrez in unele zile si dimineata si seara, in altele doar seara iar in fiecare zi merg cate 4-5 ore la scoala. Oboseala dar si dificultatile pe care le intampin in memorarea cuvintelor imi dau o stare de neputinta... Mai sunt suparata pe mine si pentru faptul ca nu sunt in stare sa spun un "NU" hotarat celor care insista, insista sa... mananc sau sa beau "putin" cu ei. Vineri si sambata am fost nevoita sa merg la doua familii de prieteni. Vineri am baut trei pahare cu vin rosu, am pierdut toata noaptea. Duminica am mancat mult si am mai baut un pahar sampanie! E adevarat ca aici mancarurile nu sunt cu prajeli dar se folosesc foarte mult sosurile peste carne sau legume fierte. Asa ca, dupa weekend-ul asta ampus la loc cele 3 kg pierdute in 10 zile. Sunt descurajata...

 

As vrea sa va intreb daca e nevoie sa folosesc si albusul in tratamentul cu ou. Imi aduc aminte ca mama imi dadea galbenus frecat cu miere si cacao. Imm, era tare bun! Pentru ca afine se gasesc din belsug aici intentionez sa le folosesc in compozitie. Vin nu mai vreau!

 

Mi-ati mai scris despre Pedicuta. Pedicuta e in amestec cu celelalte plante si deci nu stiu ca cantitate revine la o cana de apa.

 

Uitandu-ma pe ultimul buletin de analiza a sangelui, constat ca nivelul colesterolului e la limita maxima 5,2 (2,0 - 5,3), glicemia 107 (70-115), T.G.O 56 (10-35), T.G.P 103 (10-35), leucocite 4700 iar calcemia 4,2 (4,2-4,5).

 

Pentru leucocite, ca sa creasca numarul lor, am gasit ca trebuie sa mananc multa salata verde. E ok, imi place! Pentru ridicarea nivelului de calciu (pentru ca intr-adevar am dureri de oase, tendoane, muschi, am carcei) stiu ca trebuie cat mai mult lapte. Dar, am citit ca nu e indicat in bolile de ficat! Si mie imi plac foarte mult lactatele... Vedeti, de multe ori imi e teama de mancare si... ma hranesc cu struguri si mere. Poate din cauza strugurilor nu reusesc sa scad din greutate...

 

Ups! Am scris foarte mult! Va rog sa ma iertati pentru lungimea textului...

 

Elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elena

Nu ar trebui sa te gindesti la cancer .Daca tii un regim alimentar adecvat si iei hepatoprotectoare ficatul isi va reveni.Ficatul este singurul organ ce se reface daca este ajutat.Ar tebui sa iei hepatoprotectoare mai serios.Ex Liv 52 poti sa iei 5-6 pastile/zi macar 2 saptamini,faci pauza 10 zile si le iei din nou .Am luat si eu Lagosa(si eu am probleme cu ficatul in urma unei hepatite) cite 2/zi,timp de o luna.Lagosa este la fel cu silimarina, dar este mult mai concentrata.Foarte bun e ceaiul de armurariu,se bea dimineta pe stomacul gol(cu 1/2 ora inainte de masa,apoi stai 15 min pe partea dreapta),pui o lingurita de armurariu la 250 ml apa.Ulei de catina este si sub forma de capsule,de la firma Hofigal in farmacii.Poate ai rude care sa-ti trimita prin pachet.Tot de la Hofigal eu am luat si spirulina ,ma simt bine cu ea.Nu ar trebui sa-ti lipseasca ceaiul de galbenele care e foarte bun pt ficat.Daca gasesti pe acolo sfecla rosie,sa-ti faci salata(indicat e sa o folosesti cruda,daca nu poti fa-o fiarta) cu ulei de maslina(este mai bun pt ficat).De asemeni sa maninci cit mai multe lactate(brinza de vaci ,iaurt,lapte) ,ficatul isi ia proteine din ele.Incearca sa eviti neaparat prajelile,carnea de porc,mezelurile,codimentele ,brinzeturile fermentate si in general alimentele ce contin E-uri.Toate acestea sunt toxice pt ficat si-l afecteaza.Maninca numai carne alba(pui,peste) fiarta.Sa-ti acorzi odihna atunci cind te simti obosita si sa gindesti mai pozitiv.Am de 5 ani probleme cu ficatul,tin de atita timp regim,dar nu ma gindesc la cancer,chiar daca mai obosesc si nu ma simt bine tot timpul.Gindirea pozitiva face bine organismului.Sanatate si sa ne auzim cu bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mei,

Astazi am fost la dl Dr Sporea din Timisoara si sunt mai linistit.

Lucrurile nu sunt chiar asa grave.Diagnosticul dansului este NASH- adica pe romaneste steatoza hepatica.

tratamentul depinde in primul rand de noi.Mie de exemplu mi-a spus ca nici u are sens sa iau vreun medicament in schimb trebuie sa fac sport de trei ori pe saptamana [cel putin si minim cate o ora , o ora jumatate.

Trebuie sa slabesc cam 10 kg.

Boala noastra o au aproape 10 % dintre americani dupa spusele dansului,este boala omului modern, sedentar.

Si asa si este sportul in viata mea ocupa locul...................nici nu stiu care.

Am fost si sant o persoana activa, dar la birou mai mult in ultimul timp.

Si cand ma gandesc ca in facutate jucam fotbal aproape in fiecare zi....

E o problema de vointa .

Sper sa reusesc

Sant sigur de fapt!

Oricum o sa va vizitez constant !

Promit

Razvan

Editat de gidea2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua Greyt!

 

 

As vrea si eu sa nu ma gandesc dar, uite, peste doua saptamani se implinesc trei ani de cand am fost operata de cancer (san si axila). Si, din ce am mai citit, am inteles ca o data intrat in sange nu mai poti scapa de el. Poti doar sa-l tii in "letargie"...

 

Iti multumesc mult pentru sfaturi si informatii. Am nevoie de ele. Poti sa-mi scrii si despre ce mai mananci (pentru ca nici la capitolul "mancare" nu sunt sigura daca folosesc legumele sau fructele potrivite pentru ficat, intestine...). Si, daca vrei sa fii mai discreta, imi poti scrie un e-mail.

Cred ca mi-ar fi placut sa gasesc aici si un subcapitol la tema "Steatoza hepatica", cu titlul "Ce-am mancat azi".

Aici nu gasesc branza proaspata de vaci ! Doar cascavaluri, telemea, branza topita iar laptele e doar pasteurizat si nu stiu daca-mi pot face singura branza din el. Iaurturi da, gasesc. Il beau ca atare, il folosesc si in salate...

 

Legat de hepatoprotectoare, se pare ca trebuie sa-mi fac provizii cu Liv 52. Nu am decat un borcanel.

Galbenele- am un saculet de la mama. Gradina de la tara e plina cu ele. In legatura cu Armurariu (semintele contin silimarina!)- nu da reactii adverse? Ma gandesc la sistemul nervos.

Uite ce-am gasit despre Armurariu:

"Cele mai bune rezultate in tratamentul adjuvant al hepatitei dar si pentru un tratament de intretinere dupa incetarea fazei acute a unei hepatite, sau pentru a preintimpina o posibila acutizare a unei hepatite cronice, se poate recurge, cu succes, la urmatoarea combinatie: rostopasca (10 parti) si fructe de armurariu (10 p). Se insumeaza efectul antispastic, analgezic si coleretic-colagog de la rostopasca si cel hepatoprotector al fructelor de armurariu. O lingura din acest amestec se fierbe timp de 5 minute in 500 ml apa, dupa care se da de o parte si se lasa sa infuzeze inca 15 minute. Se administreaza cite 250 ml dimineata si seara, sau 180 ml de 3 ori pe zi, dupa mesele principale. Tratamentul se conduce sub forma de cura, timp de mai multe saptamini".

 

Si inca ceva si gata!

" Bors de sfecla, preparat din 1 kg sfecla rosie taiata marunt, plus cate o legatura de marar, de patrunjel si de leustean, cat si o capatana medie de usturoi (curatata si taiata). La acestea se adauga o mana de malai sau drojdie. Se pune totul intr-un borcan de 5 l, se completeaza cu apa si se lasa la fermentat 5-7 zile. Cand se simte ca inteapa usor, se strecoara borsul si se tine la frigider. Intre timp, se va pregati sarja urmatoare. E bine sa se bea pe stomacul gol. Se vor face 6-7 portii, deci in total 6-7 saptamani de cura. In paralel, se va bea ceai de galbenele - circa 1 l pe zi (infuzie), ceai de armurariu - 2 cani pe zi (decoct). Tratamentul este mai eficace, daca se ia si Hepanox - un medicament naturist. Tebuie sa tineti un regim naturist - cu putina carne de pasare, cu miere, nuci, morcovi, branza de vaci, salata de papadie, lamai, frunze de aloe (2-3 cm de planta pe zi), ceapa, spanac, usturoi, mere, iaurt, capsuni, varza etc." - Stii ceva de cum se administreaza frunzele de aloe? Eu am aici o planta cam de 2 ani (nu de 3!).

 

Imm, borsul de sfecla ma incanta! Cred ca am sa-l folosesc si in supe...

 

 

 

<Sa-ti acorzi odihna atunci cind te simti obosita si sa gindesti mai pozitiv.> - Incerc sa ma schimb, sa ma mai linistesc... Am un program incarcat, am mintea impovarata cu prea multe ganduri... Dar, de cand am venit de-acasa, am inceput sa dorm putin mai mult si asta, vad ca-mi face bine...

 

Iti multumesc mult pentru tot ce mi-ai scris...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×