Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

chiar azi am discutat despre fibramax si fibrascan undeva prin buc in centru, cu un dr bun, o fata, gastroenterolog de la fundeni

o stiu de peste 10 ani...

tocmai fusese in weekend la o conferinta afara..despre ficati...si mi povestea ce si cum..au evoluat spre vindecare toate hepatitele, insa numai cea cauzata de sindromul metabolic ramane o necunoscuta, fara leac la nivel mondial. mai spunea ca la ea la fundeni..are programari deja facute pana spre sfarsitul lunii mai..adica  are clienti nu gluma

se mai ...lauda ca la fundeni fibroscanul e moca daca ai o trimitere de la dr fam,,,dar fibramaxul..nici o decontare..la cei cu hepatita..se plateste integral..

am mai vorbit despre medicatie...ea are o placere sa descopere fibroze..le cauta pana si in ALP ...sau in cate scaune are pacientul...e cu experienta..nu o duci

e zgarcita la ursofalk..cu greu recomanda 3 pe seara celor cu gaurele...stilul ei e pe deviza""fi cuminte""...iar lagosa..nici vorba..mai bine silimarina de 1000

tot blonda tot slabuta..o placere..am mai intrebat o daca pastreza traditia pe la fundeni la etaj 1..cladirea b..sa puna bradul de craciun pe hol....a zambit..am mai intrebat in gluma daca are acelasi nr tel....acelasi de 25 ani...a spus ..si in incheiere se mira cati pacienti tineri are...si am spus ca e direct proportional cu numarul de mec kfc shaormerii noi deschise...inainte de toate si ei sunt oameni..doctorii astia..

Editat de maverik30
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 hours ago, maverik30 said:

Multumesc pentru parere, intr-adevar am avut in trecut ceva probleme cu scaunele diareice in perioada de iarna cand probabil mancam mai gras dar bineinteles diagnosticul dupa toate analizele colo si endo - intestin iritabil. Si, ce sa vezi, dupa ce am renuntat la grasimi, muraturi si alte mancaruri de anotimp rece s-a rezolvat, avand probleme foarte rar...si atunci la exces de grasimi si dulce - creme. Din ce am citit pare a fi un simptom de fiere, mai ales ca se decolora scaunul. Dar inca nu am gust amar iar la eco a iesit normala...ce zici, se leaga?

si inca ceva, mi-a recomandat doctora acum, tinand cont de ficatul marit si aceasta steatoza care acum 1,5 ani era la grad 2 si probabil acum este 1 sau 1-2, sa iau lagosa 2 pe zi, dimineata si seara. ce zici?anii trecuti citisem un forum in care erai activ de sute de pagini parca, in care erai contra?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca de obicei, ca in ultimii 10 ani,

respectam traditia

vacanta e si la noi 

dupa 6 mai reluam, sper cu cat mai putine interventii, dupa cum se vede sunt mai acid, mai arogant, am imbatranit si eu, multumesc oficialilor sit-ului ca imi accepta limbajul direct. cat despre postari, eu le am sters, cele cu dedicatie, dupa cateva zile.

Editat de maverik30
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/16/2019 at 12:42 AM, maverik30 said:

Salut, intre timp a iesit si graficul fibromax. Se confirma ce ai zis, adica S1 scor 0.48 - dar aproape de limita cu S2, acum 2 ani eram la S2 - deci trendul e bun. Nash 1 tot la limita cu Nash 2 adica scor 0.5.  Restul reperelor din test sunt la 0 Fibro, Ash, si Acti. Mi-ai scris sa slabesc 20 kg, pai de la 86 cu 1.74 inaltime, daca slabesc 20kg ajung in extrema cealalta....imi trebuie ancora  pe timp de vant :). Multumesc mult pentru sfaturi, un Paste linistit fara exces!:o:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand imi multumiti, ma simt bucuros, ca nu am analizat cazul in zadar, aici nu e loterie, nu sunt pacanele, nu ghicim, spunem direct ce credem.

de fiecare data drept la tinta, de aceea aici avem sute de mii de click uri.

e vacanta,,,deja..gata 2 saptamani pauza pls

Editat de maverik30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ma numesc Stefan Dulgheru, 27 ani, 59 kg si 1,74 inaltime. Am citit postarile, comentariile, nu vreau sa supar sau sa deranjez pe cineva doar vreau sa intreb daca puteti sa mi recomandati un medic Gastro in Bucuresti. Am o problema cu digestia din Septembrie 2018 si nu ii dau de cap. Dupa ce voi face o consultatie la un medic recomandat de dvs. voi lasa aici toate detaliile. Va multumesc, o seara frumoasa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai, pentru ca ne ai vizitat, nu ramai ...fara raspuns ok

iti recomand un medicament, 1/zi dupa masa, se numeste Duspatalin 200 mg

si vei fi ok cu SII

tre sa administrezi 2 luni...

confirma ca ai citit caci voi strege asta..nu mai am voie cu deastea...nu tre sa faci ca mine etc...e doar un dialog..intre noi cei bolnavi..ok?

Editat de maverik30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/4/2019 at 12:14 AM, maverik30 said:

o prostie testul asta, inventat de francezi

ca biopsia nu e nimic mai clar

va ia banii degeaba

nu exista in practica S2 coroborat cu F2 ! nici macar cu F1. 

cand ai S3 si tot este ok, se regenereaza, bagati va mintile n cap, e singurul organ regenerabil, stiu cazuri multe, fapte, insa nu am vazut never un F2 sa revina

asculta, incepe o viata noua si in iarna ne scrii, mananca ce e viu, verde si natural, inclusiv vita la gratar dar nu arsa in interior, sa fie ca la orotoro

tinerii astia...corporatisti..cu big mec in ora 12 si cu suta de kg ca porcii cand inima lor e setata sa duca 70 kg

Salut Maverik,

Am ajuns pe la Fundeni am facut o noua ecografie si un fibroscan (posibil chiar la domnisoara doctor blonda dintr-un post anterior). Pe 9 Martie.

CAP dB/m

IQR 301

Median 259,

E kPa

Median 6.2

IQR 0.9

IQR/med

15%

Ar fi notat pe fisa de dr Steatoza grI-II

F1 .... ceva

Elasto SWE 6.8kpa; 5.1kpa F0-F1.

Pe 22 Martie am mai facut un set de tgo si tgp tot derutant.

Alt-ul 99 (  a scazut de la 131 la momentul FIBROMAXULUI)

Si AST-ul 245 ( a crescut de la 94 la momentul FIBROMAXULUI).

Bilirubina ok 0.68

Ggt ok 13.

In aceasta perioada am facut de 3 ori pe saptamana miscare la sala si regim pe salate, legume in principiu iar carne pui curcan peste.

Am ajuns la 93 de kilograme.(1.80 H)

Senzatia in zona dreapta de-a lungul coastelor si in capul pieptului este aceeasi.

Diferente pe care le-am observat si din nou m-au speriat un fel de mucus in scaun pe lungimea lui.

Si in el niste bilute definite rotund ca de marimea unei masline sau putin mai mare de culoare alba asemanatoare cu bariul mai tare ca si consistenta decat restul.

Poti te rog sa imi spui ce sa mai inteleg si din asta? Gandurile mele dupa ce am citit pe net nu sunt prea ok.

Multumesc!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×