Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A trecut si septembrie cam bate vantul aici pe forum...in speranta ca Maverick inca urmareste acest subiect deschid eu noul sezon cu alt set de analize. Dupa cum vezi apar destule rezultate out of range:

 

 

 

 

 

 

 

Analize(1).doc

Editat de hepa52

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun regasit,

Deschidem un nou "sezon" sper la fel de "gol" precum cel de anul trecut...

fiind un "forum" asta presupune dialog si multe pareri

deja topicul nu mai este in regula ca format, s a creeat confuzia ca aici unul intreaba iar eu raspund..numai eu raspund..aici e buba..tre sa vina si alte pareri

apoi tre sa retineti ca nu sunt medic, sunt un user ca si voi, ce exprim sunt doar pareri, sfaturi. 

 

 

acum, hai sa ma exprim:

analizele tale sugereaza ca esti un om sanatos. fara probleme. ai un corp sanatos.

insa, stilul tau de viata, prost, face ca sa i dai "peste bot" ficatului

te am prins ca bei. si eu beau alcool. insa tu bei mai mult decat corpul tau poate procesa.

orice mi ai spune ca nu bei nu tine cu mine, este stric concluzia mea si n o poti combate, analizele nu mint

bea mai putin, atat. si bei si de mult, ca de aceea e si marit lobul ...

stiu, cunosc oameni care beau o bere si sunt varza si altii care baga 200 de vodka si nu au nimic, e firesc, nu toti sunt egali in fata tariei.

"regulamentar" se zice ca poti consuma zilnic cam juma de bere (berea normala e de 500 ml) sau un pahar de vin (pahar normal 200 ml) sau "50" de  gin

dupa ce esti "cuminte" 3 luni, repeti GGT si transaminaze si imi vei da dreptate (dar cu un  "consum" dublu fata de cantitatile scrise mai sus, si tot va fi ok)

intradevar, otrava pentru ficat este alcoolul, zi de zi, si in cantitati mari (peste 200 ml zilnic de tarie, 3 litri bere pe zi, 2 litri de vin pe zi, etc)

vrei sa fi ok ? bea mai putin si gata, nimic tratament.

 

Editat de maverik30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ms ptr raspuns.

Si totusi nu beau! Beau 350-400 ml de vin la un peste, sau un gratar de pui, poate 1x/ saptamana, o bere, doua poate la o friptura, asta 1x la 2 saptamani. Cu 2 zile inainte am avut o ciorba de perisoare si a mers o cinzeaca de palinca inainte. In niciun caz nu beau regulat. E drept ca in u,tima vreme am cam exagerat cu branza grasa de capra/oaie, chestii de astea...o sa tai complet alcoolul si o sa refac GGT peste 3 luni. Sa fac si o cura cu un hepatoprotector sau sa nu iau chiar nimic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e pe naiba

pe bune...

daca nu bei ...nu mi place deloc situatia ta

raportul ggt/ast e de cam 4

trebuie sa te vada un gastroenterolog, sa te examineze

este ca si cum ai hepatita...

poate fi autoimuna, el va stabili asta.

insa si el va spune...ca bei...va fi greu sa l convingi ca nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu, vrei totul, raspuns direct, precis

insa ficatul nu e un ochi, pui putin trobadex si trece ulciorul..

e complicat sa evaluzi profilul hepatic doar din cateva analize

pacientul trebuie ""pipait"" este fabulos de relevant acest aspect...deoarecel il ""simti""

cine nu te pipaie...pe burta..nu e doctor..

tre vazut tenul..fata..cearcanele..ochii limpezi...tre vazut omul..pacient..pe internet e doar o loterie cu diagnostic prezumtiv

de aceea iti dau papucii la medic caci acolo ala te vede

dar un sfat bun, o ipoteza pot creea

dar nu e sigura, nu e musai de urmat, e posibil sa fie ""pe langa'"

revenim..

asadar ggt/ast spune ce hepatita poti avea..la tine e de cam 4

pe de alta parte raportul ast/alt e de bine adica bine ca nu e invers..in steatoza alt tre sa fie mai baban..si la tine e...dar nu vad ficatul gras insa

merg pe ipoteza ca nu ai virusi, fie, dar ce afecteaza ficatul daca nu bautul de bere major...

de multe ori in ficati mergi pe incercari cu pacientul, acolo unde hepatita este de origine necunoscuta

mergem 3 luni fara sa bei

ma minti pe mine te minti pe tine

dupa 3 luni repeti alea..vedem atunci

o rezolvam

te rezolvam

ficatul..un fleac..il reparam 

 

Editat de maverik30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un fleac...ciuruit:o:. Asta cu bautul e un sfat bun ptr toata lumea, 3 luni abstinenta totala e clar. Ms pentru timpul acordat. Daca mai am ceva noutati o sa te tin la curent.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Maverik,

este vorba de maica-mea, 70 ani, operata de chisti hidatici la ficat acum 4 ani. Bineinteles ca nu si-a mai facut controale de atunci. Am fost in Romania acum o saptamana si am fost cu ea la control la Fundeni.

La palpare, prf. dr. Irinel P. a zis ca e bine. I-a facut eco, dar nu avem nimic de la analiza asta. 

Am primit analizele pe email. Are ceva modificari, dar pt un profan ca mine nu par mari sau ingrijoratoare. 

Te rog frumos, uita-te peste ele si spune-mi daca este cazul sa ma ingrijorez.

Multumesc!

 

analize1.PNG

analize2.PNG

analize3.PNG

Editat de As_bogdan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma gasira ti pe mine mai breaz...

mamaie la varsta ei e prea bine, cu rinichii tre avut grija, sa tina post adica, carne mai putina, cam papa ciortane 

e culmea dupa ce vorbesti cu irinel sa vi la mine sa ceri o parere...e o aroganta 

spune i batranei ca o duce la 85-90, chiar sa mai bea un vin alb seara, nu are de pierdut, 100 ml sa doarma bine (popescu interzice de tot asta)

Editat de maverik30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×