Sari la conținut
Forum Roportal
Ishido

Cand iubirea nu-i de-ajuns

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pentru prima oara in viata nu stiu ce am de facut.

 

Te-am iubit Cori, te-am iubit enorm si inca te iubesc, de fiecare data veneam la tine si ma respingeai, imi spuneai ca vrei altceva, 11 luni, atat ti-au trebuit sa-ti faci viata varza, 11 luni, atat am fost despartiti. Am fost 4 ani jumate impreuna, n-am simtit cu nimeni ce-am simtit cu tine, eram copii amandoi, n-am inteles ce am avut.

 

Ne-am despartit, am gresit eu, nu am realizat decat tarziu, si m-am intors, dar usa era inchisa. Ai inceput viata de noapte, am aflat, ti-am spus ca nu e bine, dar n-aveai urechi sa auzi, nu m-ai bagat in seama. Te cautam cu disperare, te vroiam inapoi, te-am intrebat daca ai pe altcineva, mi-ai spus ca nu... mi-ai spus ca s-a terminat ca vrei pe altcineva, ca nu mai vrei sa incerci cu mine, sa avem ceva impreuna. Apoi in februarie mi-ai spus, mi-ai spus ca te-ai culcat cu altcineva ca ai avut o relatie, care a iesit urat, am aflat mai tarziu detaliile: 27 de ani, casatorit cu doi copii... mi-ai spus ca nu stiai, credeai ca nu mai are nimic cu familia ca urmeaza sa divorteze, nu vroiai nimic de la el, doar o experienta.

 

Am plecat prin tara, am plecat din galati, pentru ca nu mai puteam, m-am decis sa-mi reiau viata, sa te uit, am inceput o noua relatie, ai aflat si m-ai sunat, mi-ai zis ca vrei sa ne impacam, ca vrei sa mai incercam odata, am renuntat la ce aveam ca sa vin la tine, nu mi-a pasat de relatia care incepuse, am venit, mi-ai spus ca vrei doar sa incercam, sa vedem daca merge, si mi-ai spus ca te-ai schimbat si sa accept lucrul acesta, ca vrei sa te inteleg atunci cand vrei sa iesi in club, ca iesi fara mine, stiai ca eu nu sunt genul omului care merge in club, in 4 ani jumate n-am fost niciodata, nici cu tine, nici fara tine, te-am luat in brate, erai rece, erai ca de gheata, vroiam sa facem lucrurile impreuna, vroiai sa ai libertate, am plecat si am zis ca niciodata nu ma mai uit inapoi, am reusit sa ma reintorc la fata dinainte, a fost greu, dar ea nu era nici pe departe ce vroiam.

 

De ziua ta ti-am scris un sms scurt: "La multi ani! Iti doresc sa fii fericita!", chiar imi doream acest lucru, am primit inapoi un alt sms, semnat de mama ta: "Corina e in Grecia la munca, nr. de telefon la care o poti contacta este..." am sunat instantaneu, n-ai raspuns, pana la urma te-am gasit, am vorbit cu tine, imi spuneai ca e greu. Intre timp relatia inceputa s-a terminat, nu o regret, a fost ce a fost si s-a terminat. Am inceput sa vorbim, imi spuneai de fiecare data ca ai ramas fara bani, ca nu te plateste si ca muncesti 12-14 ore de noapte intr-un fast-food, te iubeam Cori, inca te iubesc, am inceput sa te sun in fiecare zi, am hotarat sa te aduc in Romania, ti-am platit biletul de avion, te doream inapoi, sa te strang in brate. Ai venit, am fost impreuna la mare, a fost superb, ne regasisem, eram noi, ne-am intors marti noapte in Galati, eram fericit, am fost la munca si eram fericit, zambeam, eram impreuna.

 

Miercuri seara am aflat vestea: insarcinata!. Am fost distrusi, amandoi, ti-am spus ca nu te las pentru ca te iubesc, trecem impreuna prin asta. Am fost la medic, 21 de saptamani, inceputul lui aprilie, la 1 luna jumate dupa ce mi-ai spus ca ai terminat-o cu EL, daca a fost asa de rau precum spuneai, de ce te-ai mai dus o data? Pentru acea data nu te pot ierta Cori, ti le-am iertat pe toate, dar aceea data, cand stiai ca nu e nimic cu el, cand stiai ca e casatorit si nu s-a terminat, cand stiai ca ai suferit din cauza lui, aceea data nu ti-o pot ierta Cori.

 

Urmeaza o perioada foarte grea pentru tine Cori, am vrut sa fiu alaturi de tine, dar nu pot, nu pot sa port o cruce care nu e a mea. Am vrut sa trecem impreuna prin asta, dar daca nu pot ierta aceea data? Te voi ajuta cum pot, sa-ti fie cat mai bine pe perioada sarcinii, nu sunt bogat, n-am multi bani, iti voi da tot ce am, asa cum ti-am promis, dar nu pot sa fiu tata al unui copil care nu e al meu chiar daca te iubesc, chiar daca mi se rupe inima in doua cand ma gandesc la tine si la ce va fi dupa, pur si simplu, nu pot. Plang ca un copil mic, plang pentru ca nu pot, pentru ca sunt egoist si pentru ca nu pot sa te iert, pe tine care te iubesc atata, ai gresit Cori, si ai gresit tare, nu e vina mea, am facut tot ce se putea face ca sa ne impacam, am facut totul ca sa fie bine, dar tu ai venit cand deja nu mai poate fi bine.

 

 

Oare fac bine?

Editat de Ishido
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e vina ta ca nu mai ai incredere in ea..eu te inteleg..

Numai tu poti stii ce faci bine si ce nu..Dumnezeu indeamna sa iubim si sa iertam, dar totodata sa judecam si sa nu facem altceva decat ceea ce ne confera sentimentul de libertate, ori nimeni nu poate fi liber cand e nefericit..iar unde e iubire e si pace..sau asa ar trebui sa fie.

Nu meriti oare si tu sa ajungi la nori?..Ea..va avea si de ea grija cerul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....

 

Scuza-ma ca trebuie sa ti-o spun dar Corinuta asta te-a cam luat de fraier. Cand nu i-e bine se intoarce inapoi la tine iar dupa ce capata ceva siguranta si iubire o apuca plictisul si cauta aventuri si libertate sa face ce vrea si cu alti barbati. Vrei un sfat sincer? Nu te lega la cap daca nu te doare,i-ti va distruge viata. O astfel de femeie nu se schimba si din cele povestite de tine e clar ca buna ziua ca mare iubire pentru tine nu are. Tu esti colacul ei de salvare si de siguranta emotionala cand are nevoie.In rest..ce sa zic...te imbeti cu apa rece. De iertat poti sa o ierti de ce nu dar de ramas cu ea nu te-as sfatui. Si asta nu din cauza ca va avea un copil care nu-i al tau (cu toate ca e motiv serios).Grija ta ar trebui sa fie ca ramai cu copilul acasa sa-l cresti tu pe cand ea va bate cluburile din nou in cautare de aventuri.

 

Daca cumva te bate gandul sa o accepti inapoi dupa faza asta,ti-ai semnat singur contractul de sclav.Va face ce-i va vrea ei inimioara din tine,pentru ca odata ce ti-a prins slabiciunea ca esti iertator mereu...goodbye Johnny. Carpa de spalat vase vei fi.

 

Undeva acolo exista alta fata pentru tine. Rabdare si speranta. Mult noroc si sper sa faci decizia corecta.

Editat de xqzy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conta ca ai creste copilul altuia, daca femeia ar merita, dar din ce spui ea-i o ipocrita, si te-ar insela si cu tine de mana.

Indiferent ca spune ca a rupt legatura cu tatal copilului, ai dovada ca a continuat sa-l vada, deci il iubeste pe el, asa ca nu te imbata cu pa rece. Sunt doua persoane care trebuia sa-si rezolve problema lor, nu-i cazul sa o rezolvi tu pentru ca nu esti tu responsabil.

Ipocrita fiind, nu se stie daca ea a aflat doar in luna 21 ca e insarcinata. Poate stia inainte sa vina cu tine la mare si voia doar sa caute un tata pentru copil, asa ca a facut pe "surprinsa".

Daca nu frecventezi discotecile si ea le frecventeaza nu sunteti compatibili ca stil de viata si diferenta de mentalitate ar crea zilnic divergente intre voi. Nu se reduce lumea la ea, e plina lumea de femei cu care poti sa duci o viata onorabila.

Acuma esti "topit" dupa un sejur la mare in care ti-a aratat afectiune, dar daca poti pleaca pentru un an din localitate, nu face promisiuni, lasa lucrurile sa se sedimenteze, si dupa un an o sa judeci cu minte limpede si o sa poti lua decizia corecta.

Editat de gheorghe35
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost foarte multa vreme impreuna, lucrurile pe care le-a facut, le-a facut cat eram despartiti. E fata buna, de certat nu ne certam, timp de 4 ani s-a purtat ireprosabil. Sunt sigur ca nu ma va insela daca raman cu ea. Ea spune ca cu respectivul nu a fost nimic, nu l-a iubit, doar atractie. Ii pare rau ca nu si-a dat seama ca e insarcinata si ca va aduce pe lume un copil pe care nu-l vrea nimeni. Dar asa a fost sa fie. A nimerit intr-un anturaj prost, cat timp a fost cu mine nu am lasat-o sa greseasca, iar la despartire a inceput sa descarce toate frustrarile acumulate in relatia cu mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Sunt sigur ca nu ma va insela daca raman cu ea.

 

2. cat timp a fost cu mine nu am lasat-o sa greseasca, iar la despartire a inceput sa descarce toate frustrarile acumulate in relatia cu mine.

 

Nu te va insela pentru ca n-o vei lasa tu sa greseasca? Te gandesti sa ii mai dai o sansa? De ce "nu ma va insela daca" si "nu m-ar fi inselat daca" ?

 

Daca ea a acumulat frustrari in relatia cu tine, ce te face sa crezi ca va fi diferit? Sau ca o vei putea face fericita? Nu ai reusit decat sa o frustrezi, ce te face sa crezi ca te vei schimba? Sau ca ea se va schimba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te va insela pentru ca n-o vei lasa tu sa greseasca? Te gandesti sa ii mai dai o sansa? De ce "nu ma va insela daca" si "nu m-ar fi inselat daca" ?

 

Daca ea a acumulat frustrari in relatia cu tine, ce te face sa crezi ca va fi diferit? Sau ca o vei putea face fericita? Nu ai reusit decat sa o frustrezi, ce te face sa crezi ca te vei schimba? Sau ca ea se va schimba?

 

 

cat am fost impreuna, nu m-a inselat. S-a comportat ireprosabil.

 

Poate nu voi reusi sa o fac fericita. Poate cineva sa garanteze cum va arata viitorul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost foarte multa vreme impreuna, lucrurile pe care le-a facut, le-a facut cat eram despartiti. E fata buna, de certat nu ne certam, timp de 4 ani s-a purtat ireprosabil. Sunt sigur ca nu ma va insela daca raman cu ea. Ea spune ca cu respectivul nu a fost nimic, nu l-a iubit, doar atractie. Ii pare rau ca nu si-a dat seama ca e insarcinata si ca va aduce pe lume un copil pe care nu-l vrea nimeni. Dar asa a fost sa fie. A nimerit intr-un anturaj prost, cat timp a fost cu mine nu am lasat-o sa greseasca, iar la despartire a inceput sa descarce toate frustrarile acumulate in relatia cu mine.

 

Cum sa nu-si dea seama ca e insarcinta? Asta nu inteleg eu. O femeie de la prima lipsa a ciclului deja e pusa pe ganduri.

Tu ar trebui sa ai o persoana langa tine ca stie sa se "monitorizeze" singura si nu faca greseli de genul ala,sa nu-i stea in caracter astfel de greseli fara sa fii nevoit sa o tii tu in frau de fiecare data,pentru ca ai vazut ce s-a intimplat cum ai dat drumul hamurilor cum a luat-o caruta la vale. Doar tu nu-i esti tata sau frate sa stai dupa fundul ei sa nu graseasca.

 

Eu prevad un viitor jalnic cu voi doi ca cuplu.

Editat de xqzy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum iti asterni asa dormi....

asa caaaa....

schimba asternutul...

inveleste.te cu altceva...

iti trece...mai greu....dar iti trece..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat am fost impreuna, nu m-a inselat. S-a comportat ireprosabil.

Din ce spui tu, a fost constransa.

"nu am lasat-o sa greseasca"

Mie imi zice mult fraza asta.

 

Si da, 21 de saptamani e foarte mult, imposibil sa nu-si fi dat seama, deci te-a mintit. Realizezi ca-s 5 luni?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×