Sari la conținut
Forum Roportal
tibicone

wireless lan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este deajuns sa realizezi conexiunea wireless intre laptopuri si router. (Unele routere nu activeaza modul wireless decat dupa activarea conexiunii WAN).

Apoi laptopurile se vad intre ele ca intr-o retea obisnuita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doua access point-uri diferite ca model pot avea matrici de criptare WEP diferite chiar daca sunt setate amandoua pe acelasi nivel de criptare (40-64-128bit) ?

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 4 AP-uri motorola symbol si 2 AP-uri netgear, cele din urma fiind achizitionate de curand. Trebuie sa fac o punte intre cele doua tipuri de AP-uri.

Am incercat orice tip de criptare dar nu sunt deloc compatibile pass key-urile (paraphrase).In WEP (pe 128 de biti) am incercat sa ii dau la modelul netgear (w6021v4) si fiecare key in hexazecimal, key care imi este dat pe terminalele wi-fi (in config la AP-urile symbol nu imi arata codul generat in hexa), dar tot nu il citeste ca fiind valid. Am incercat si cu alte tipuri de criptare dar acealsi rezultat. (WPA si WPA2-PSK).

Daca las AP-ul symbol (AP-4131) deschis fara nici o criptare functioneaza.

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci vrei sa faci ceva de genul

 

Retea1 --> AP .....wireless..... AP <-- Retea2

 

Sa ai acces din reteaua 1 in reteaua 2?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru moment incerc macar sa pot utiliza ap-urile noi ca un client. Apoi trec la setarile pentru Point to Point Bridge, dar nu asta este important. Am incercat fara criptare si merge in point to point bridge.

 

Ca sa ma exprim mai simplu, trebuie sa ma pot conecta cu ap-urile netgear la reteaua 1 (retea unica wireless realizata cu AP-uri symbol) unica conditie este aceea de a fi o retea securizata chiar si la cel mai mic nivel, dar sa fie securizata.

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ai optiune de WSD la routerele respective? Ar trebui sa le pui in mod Access Point + WSD sau doar WSD in functie de cazul care-l ai

 

 

Hmm; tocmai am citit ca:

 

WDS may be incompatible between different products (even occasionally from the same vendor)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ai optiune de WSD la routerele respective? Ar trebui sa le pui in mod Access Point + WSD sau doar WSD in functie de cazul care-l ai

Nu am optiunea WSD pe nici unul din modele (nu sunt routere sunt doar access point). Dar ce treaba are cu partea de securitata cand eu incerc macar sa il folosesc ca un client wireless ordinar ?

Fara nici un tip de securitate (retea unsecured), imi selectez ap-urile remote pe care ma conectez (le pun mac adress-ul la ap-urile din care ma leg, setez canalul viteza, tipul de conexiune, una dintre cele de mai jos:

-acces point

-point to point bridge

-multi point to point bridge

-repeater

sau

-client.

 

Merg toate tipurile de conexiune mai putin daca sunt criptate, orice forma de criptare.

Unica solutie cred ca ramane selectarea adreselor mac al fiecarui utilizator care poate intra pe retea insa nu este prea sigur.

Am incercat si fara broadcast conection si merge (face invizibila reteaua atunci cand se cauta semnal wireless) dar tot nu am curaj sa o las asa descoperita.

 

Deci, poate exista vreo diferenta de criptare de la un AP la altul folosind acelasi tip de criptare ?

WEP-ul si celelalte tipologii de criptare nu sunt standard ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca invalidezi broadcast SSID reteaua se poate descoperi cu o aplicatie specifica. Ai incercat si WPA / AES? Ar trebui sa fie compatibile..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×