Sari la conținut
Forum Roportal
parisatb

Credit nevoi personale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ok suna bine dar:

1. Dobanda fixa pe cat timp? ca ma trezesc ca de la 180 Eur pe luna comision sa platesc 230 - 250 ca inflatia o crescut... deci.. i dont like it.. Si pls nu veni cu abureli de genu: Pai stii in nu sti cati jdemii de ani dobanda nu a fluctuat mai mult de 0,nushcat la suta.

care 180? ca pe simularea oferita am vazut rata de la 240 de euro pe luna. abia dupa 2 ani de rambursare se duce spre 180...daca nu cumva nu creste dobanda pana atunci, ca se actualizeaza la fiecare 6 luni din ce ni se spune...

 

 

 

o intrebare: daca ma duc eu maine la Unicredit si simularea pe 8000 de euro nu arata la fel cu asta...ce se intampla? asta ca sa nu mai mentionez ca bancile au prostul obicei de a fi tari de urechi. tu le zici ca ai nevoie de 8000 de euro si ei iti dau doar 7700, ca tot avem exemplul Unicredit. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca imobiliara in valoare de 33800E. In primul an rata a fost de 237E.

In al doilea an de 337E.Se poate ca rata sa creasca atat de mult?

Creditul a fost luat de la banca romaneasca.

Precizez ca un prieten a imprumutat acelasi tip de credit dar de la ING in valoare de 50000E iar rata in primul an a fost 365E iar dupa un an 427E.

Cum se poate ca diferentele sa fie atat de mari intre banci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul este normal sa tina de Euribor (care variaza independent de Romania) + marja fixa a bancii. Iti pot spune ca zilele acestea refinantarea este necesara daca ai de a face cu banci din cele mentionate te tine, insa trebuie sa citesti foarte bine contractul, inainte de a semna (si asta nu in ziua respectiva). Sunt obligati sa-ti dea info respectiva. Doar ameninta-i cu OPC-ul si vor sari ca unsi. pot sa-ti mai dau un sfat pe care l-am dat si prietenilor de pe forumul de la computergames.ro

eu am primit o recomandare de la un prieten si am fost la cei de la creditzone.ro - sper sa nu fac reclama (daca este cazul administratorul poate sterge mesajul). faza misto este ca lucreaza cu multe banci (vreo 18 din cate am retinut) si mi-au pus in fata cele mai bune oferte de la bancile astea. cel mai bine a fost ca tipul de acolo a stiut sa-mi faca comparatia raportat la nevoia mea. iar faptu' cel mai tare este ca nu m-a costat nimic la final - ei isi iau comisionul de la banci, fara ca bancile sa mai aplice comisionul asta in creditul meu. practic, isi iau comisionul din profitul bancii, care este si asa destul de gras ... bafta multa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum se poate ca diferentele sa fie atat de mari intre banci?

Bancile fac ce vor...modifica cum vor ei dobanzile active si ratele acestora(ce are de platit debitorul)

Ai nimerit foarte prost, in perioada asta si tot anul 09 o sa fie o nebunie pe piata bancara. Fiecare banca vrea sa-si atraga mai multi bani ca daca au fost proaste, si au dat pe credit prea mult...si cei imprumutati au intarziat, si uite asa s-a facut criiiiza. Acum ii rup pe cei care trebuie sa restituie credite, mai ales la nevoi personale, cu dobanda variabila. Marimea dobanzii se stabileste pe piata in functie de cererea si oferta de capital, si depinde de o serie de factori economici si politici, cum ar fi marimea procesului inflationist. Din cauza acestui proces, s-a trecut de la dobanda fixa, la dobanda variabila, care se calculeaza periodic (de regula la 3 luni) in functie de evolutia dobanzii pe piata. In felul acesta creditorul se apara de pierderea care ar rezulta pentru el din fixarea unei dobanzi neschimbate la acordarea creditului intr-o perioada de ascensiune a dobanzii...cam asa sta treaba, iti urez succes la plata.. si daca n-ar exista datorii,n-ar mai fi bani :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 22 ani sunt profesoara si lucrez de 3 luni cu venit mediu de 1000 ron . Am facut un imprumut de 8000 ron si as vrea sa mai fac inca un imprumut . Cu ce suma maxima ar putea sa ma crediteze bancile ? Si care banca ar putea sa imi acorde acest credit ? As dori un credit de 4000 euro . Este posibil ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am 22 ani sunt profesoara si lucrez de 3 luni cu venit mediu de 1000 ron . Am facut un imprumut de 8000 ron si as vrea sa mai fac inca un imprumut . Cu ce suma maxima ar putea sa ma crediteze bancile ? Si care banca ar putea sa imi acorde acest credit ? As dori un credit de 4000 euro . Este posibil ? :doh:

 

Avand in vedere ca ai deja un credit si luand in considerare si conditiile de creditare tot mai stricte, e posibil sa nu poti. Dar de ce nu mergi tu pe la banci sa intrebi asta?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai venituri cam mici pentru o asa suma.Plus ca mai ai si un alt credit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As dori un credit de 4000 euro. :doh:

 

 

Si ce faci cu banii??? Stiu ca din punct de vedere romanesc crezi ca-i absurd ce interb, insa bancherii la fel te vor intreba

si daca nu poti justifica, nici nu-l vei primi ca deja esti in ajun de faliment. Daca ai ceva acoperire, o casa platita 100% sau parintii semneaza ca in caz de ceva ei platesc datoria ta, poate s-ar putea sa primesti banii respectivi. Daca cumperi ceva care va avea o valoare mai mare in cativa ani ... ceea ce nu cred, la fel este o posibilitate de a primi credit. Cred ca ai inteles cum functioneaza dobanda la creditul bancar??? ca NU se aplica o simpla 32% din capital la capatul sumei si se imparte la lunile respective!!!!! ci le datorezi de trei ori suma imprumutata!!!! cel putin. De asta am scris ca esti la un pas de faliment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La suma pe care o solicita, e un credit de nevoi personale, probabil nenominalizat.

Adica nu trebuie sa vina cu Caiet de Sarcini, Business Plan.

 

Binenteles ca nu gasesti pe forum raspunsul, poate doar un sfat: daca e cu putinta, incearca sa amani imprumutul.

Chiar daca ti se ofera, conditiile nu vor fi deloc prietenoase.

Nu ca bancile nu ar fi niste institutii legale de jecmanit victimele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La suma pe care o solicita, e un credit de nevoi personale, probabil nenominalizat.

Adica nu trebuie sa vina cu Caiet de Sarcini, Business Plan.

Nu ca bancile nu ar fi niste institutii legale de jecmanit victimele...

 

 

Nu m-am referit la Caiet de Sarcini dar cumva nu trebuie justificat ce face cu banii???

Au surprize romanii pe aici care incearca sa ceara bani din banci si sint refuzati categoric ca au un raspuns flat ... sa nu fie banca interesat ce fac ei cu banii!!! Aici nu ti se da cash in mana, ci se achita ce ai cumparat si titularul este banca pana n-ai achitat in intregime suma pentru care ai semnat. Curios ca nimeni nu se uita la total!!!! ca e de 3X mai mare decat a costat casa?!?!?!? sau ce au cumparat ... masina, mobila, etc.

 

 

 

PS: Kontro, poti sa stergi una din mesajele anterioare la acest topic ca s-a postat de 2X!!!

Thx, Olga

 

La Multi Ani!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×