Sari la conținut
Forum Roportal
vali23b

BMW sau Ford Focus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca o coincidenta, am un 316i tocmai din 98. Focus am condus timp de un an, dar un TDCi din 2004. Pe benzina doar cateva Focus-uri inchiriate, dar nitel mai noi decat cauti tu, cred. Niste pareri generale:

 

- Nu cred ca vreuna din masini are un avantaj semnificativ, depinde de stare, an, dotari; in definitiv la aceiasi bani iti iei probabil un focus mai nou, ceea ce n-are cum sa nu conteze

 

- BMW-ul e nitel mai "zdravan" la constructie, dar e mai mult o chestie de feeling

 

- 316i-ul e mai misto de condus; desi focus-ul e probabil cea mai placuta masina la condus din categoria ei, tractiunea pe spate la bmw face sofatul parca mai sportiv (decat e de fapt, raportat la viteza). Dezavantaj insa iarna.

 

- BMW-ul e mai scump de reparat; chestie de brand in primul rand, plus ca ford-ul e in general chiar accesibil la intretinere

 

- Diferente evidente de design interior si exterior - chestie de gust - parca imi place ceva mai mult bmw-ul din exterior; poate chiar si in interior (materialele sunt superioare, cred, unui focus din prima generatie) insa designul interior la 316i e vechi si spartan, ca sa zic asa.

 

- Motoarele au performante asemanatoare, zic eu. Nimic spectaculos la capitolul asta - avand in vedere mai ales faptul ca iti iei o masina folosita ceva ani; BMW-ul meu merge okay pe autostrada la 120-130 km/h. Mai mult de atat, se tureaza mai mult decat vreau eu; n-am mers cu mai mult de 150 km/h cu el. Consumul mixt e pe la 7, 7 si ceva, la amandoua.

 

- Nu-s mecanic si nici nu ma pricep grozav - ti-am raspuns pentru ca s-a nimerit sa am tangente cu cele doua modele - dar din ce am inteles eu motivul principal pentru extinderea motoarelor de 16v e compresia mai ridicata (si implicit consumul mai mic), si nu performanta "sportiva". Motoarele in 8v ar fi ceva mai nervoase la turatii si viteze mici, pe cand cele in 16v "trag" mai bine odata cu cresterea vitezei. In cazul asta insa chiar nu cred ca diferentele sunt semnificative.

 

-Daca ai putea sa-ti iei un Focus TDCi, pentru mine ar fi un 'no brainer' -> Focus. Motorul de 1.6 de pe prima generatie nu mi se pare grozav. Dar nici cel de pe BMW nu e, la urma urmei.

 

Asa ca, dupa mine, depinde de starea lor, dotari, conditii. Ambele modele okay, deci din perspectiva asta n-ai cum sa dai gres. Ford parca e alta firma de cand cu Focus-ul, e efectiv la alt nivel. Chiar ma gandesc serios la un Focus/Mondeo peste vreun an.

 

Bafta la alegere; daca mai e ceva intreaba-ma, si daca stiu, iti spun. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felul in care ai formulat intrebarea ascunde de fapt raspunsul evident

 

BMW - e din 98, dar Fordul de cand e ???

 

 

Ca daca e tot din 98 e ca si cum intrebi , ce e mai bun, caviarul sau imitatiile de icre ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, imi dau si eu cu parerea

 

 

- am condus BMW 525d an 98 (motor 2.5 dizel) , bmw 320 an 2000 (motor 2.0), ford fiesta 1.8 benzina an 2001, momentan am tico :huggles:) (jenant dar are consum mic) dar ma gandesc la un VW golf 3-4

 

- minic nu se compara cu un BMW e adevarat modele ce le-am condus nu sunt entri-level ca acel 316i (caroseria e E30 daca e pisicuta) Sportivitatea e spectaculoasa la BMW iar condusul e o placere trepte lungi chiar si la dizel care la 4000 RPM moare puterea la alte masini la BMW nu se pune problema de asa ceva, arata mai bine ca orice Ford din punctul meu de vedere, dar au costuri mai ridicate la consumabile, E30 nu are BMW stability & control asa ca iarna mai patinezi, mai ales pe strazile noastre

 

-ford e e mai puturos trepte mai scurte la 4000 Urla motorul de frast are ... consumul cred ca este la fel la amandoua modelele prezentate de tine, cnsumabilele sunt mai ieftine la ford, dar calitatea constructie este mai slaba, cred ca iesi mai ieftin la folosire (taxe de tot felul, asigurare etc)

 

Eu as alege BMW cu ochi incisi, pentru aspect, build quality, performante. (dar nu pentru taxe)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- minic nu se compara cu un BMW e adevarat modele ce le-am condus nu sunt entri-level ca acel 316i (caroseria e E30 daca e pisicuta) Sportivitatea e spectaculoasa la BMW iar condusul e o placere trepte lungi chiar si la dizel care la 4000 RPM moare puterea la alte masini la BMW nu se pune problema de asa ceva, arata mai bine ca orice Ford din punctul meu de vedere, dar au costuri mai ridicate la consumabile, E30 nu are BMW stability & control asa ca iarna mai patinezi, mai ales pe strazile noastre

 

Caroseria nu are nici o treaba cu E30. In schimb, modelele hatchback (compact) din seria 3 au sasiul si suspensiile preluate de la E30, precum si bordul pe model vechi. Eu am luat hatchback-ul pentru ca am nevoie de el, sa pot transporta si chestii mai maricele. In afara de motivul asta nu prea merita sa iei hatchback, avand in vedere ca diferenta de pret intre caroserii la un E36 second e mica. Desi un 323ti compact numai "entry-level" nu e :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×