Sari la conținut
Forum Roportal
gastronomul

Cum alegi fotograful pentru nunta

Postări Recomandate

Fotografii frumoase la un pret pe care sa mi-l permit. 350-400-500 de euro e ok dar 1000 e cam mult. Nu ca nu as vrea dar... de unde. ;)

 

Intrebam de portofolii online pentru ca mi-e mai usor sa-mi fac o idee despre stilul omului.

am inteles ....

am mai spus..

eu am optat pentru un fotograf in varsta care a facut toata viata o pasiune din fotografie..

costa undeva in jur de 450 euro...

poze cununie civila- poze cununie religioasa-poze eveniment-album foto final-negativele rollfilme+poze digitale pe cd

lucreaza in tandem cu doua aparate--unul cu rollfilme si altul digital..ambele Nikon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Echipamentul conteaza intr-o masura mai mica sau mai mare. Important e omul din spate. Daca fotograful este pasionat - sigur are si aparatura corespunzatoare pt ca interesul lui este sa iasa totul cat mai bine. Sunt curios ce inseamna pt voi aparatura profesionala.

Multi clienti ma intrebau cu ce aparat fac fotografii dupa ce imi laudau munca. Si raspunsul meu era "Conteaza? Ati vazut ce fac - ce mai conteaza cu ce?"

 

Cei de la Photoone sunt foarte buni. Ideea e sa iti placa genul. In general fotografii buni au un stil. Daca iti place - apelezi la ei. Daca nu iti place stilul - apelezi la cineva apropiat preferintelor tale.

 

Chiar sunt curios despre cine vorbeste Octavian Star - ca ar face poze extraordinare cu 300 de euro. Daca nu cumva despre el....si atunci sunt curios sa vad portofoliul. Firesc, poti gasi pe cineva aflat la inceput - care sa ceara putini bani pt ca nu are inca un portofoliu solid. E totusi un risc aici. Dar poti si sa dai lovitura si sa ai la nunta un om cu adevarat talentat pentru o suma modica (300-500 euro).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sfaturi, anyone?

 

zi mai bine ce gusturi ai.

vrei poze constipate, toti crispati aliniati?

vrei poze cu toata lumea si tu motz in frunte?

vrei fluturasi si alte alea kicioase?

 

sunt mii de fotografi in ro

numai la targurile de nunti cati sunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt si fotografi nu neaparat incepatori in ale foto care fac pana in 500 de euro 8) cauta si vei gasii

 

Nu pretul in sine coteaza, ci suma rapostata la calitate si, normal, si la cantitate.

Ce faci cu 1000 de poze proaste la 200 de euro?

E un exemplu aleatoriu, bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O solutie buna ar fi sa ceri fotografiile cunostintelor(rude ,prieteni) sa le vezi si iti vei da seama de calitatea fotografiilor sau de seriozitatea fotografului,fara nici un risc.Bine,exista si posibilitatea sa nu gasesti ceea ce cauti

in cercul celor cunoscuti tie,dar merita incercat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea buna varianta este sa ai 2 fotografi separati si pe cineva care sa filmeze. Daca mai se gaseste si cate un prieten care stie ceva fotografie e bun la "casa" omului :o: - ca sa ai de unde sa faci o selectie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×