Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi din prahova

Materialismul si femeile din Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu stiu pe unul plecat in SUA care si-a chemat iubita din Romania in vizita 3 luni si a pus-o sa-i dea bani de chirie (jumatate). Gagica a ramas masca, mai ales ca a fost surpriza. Putea macar sa-i zica de dinainte ca sa vina cu bani la ea. Mai bine se ducea la hotel ca iesea mai ieftin. :D Oricum relatia s-a terminat dupa acest episod.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raman la parerea mea Cleric si asta nu o sa-ti placa :D

Am plecat pe acelasi drum , cu bunuri in egala masura si unul si altul .

Dupa asta nu am stat sa cantarim ce si cum , amandoi am fost interesati sa ne fie bine , noua , familiei .

De ce nu vrei tu sa recunosti ca exista si asemenea situatie ( nu numai paraziti de o parte sau alta ) , pe mine ma depaseste .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite si un exemplu de "valoare" a oamenilor civilizati : PRENUPTIAL AGREEMENT care confera o mare independenta atat unui partener sau celuilalt daca au "calcat prin boscheti" si au fost prinsi. Bineinteles depinde de cine a semnat contractul.

I rest my case.

 

Iar te gandesti cu bataie lunga. Vrei sa stipulezi cumva in contract vreo despagubire grasa in caz ca te-a inselat. Ca doar libertatea de alegere nu face parte din cultura ta orientala.

 

Contractul prenuptial se face in tari ca USA unde dupa casatorie automat legea ofera drept la jumate din averea sotului sotiei. Ceea ce nu mi se pare corect. Din cate stiu in Romania, doar ceea ce dobandesti in timpul casatoriei, impreuna, este considerat bun comun ca si proprietate comuna. Ce a dobandit fiecare inainte de casatorie ramane al fiecaruia. Dar civilizat e sa intre la categoria drept comun ca si drept de folosinta. Altfel se duce naibii relatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar te gandesti cu bataie lunga. Vrei sa stipulezi cumva in contract vreo despagubire grasa in caz ca te-a inselat. Ca doar libertatea de alegere nu face parte din cultura ta orientala.

E seara si nu vezi ghilimele la cuvantul valoare? Ma tem ca era sarcasita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Relatiile bazate pe INTERES nu dureaza ani , crede-ma :stars:

 

Legatura e la....gara :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raman la parerea mea Cleric si asta nu o sa-ti placa :D

Am plecat pe acelasi drum , cu bunuri in egala masura si unul si altul .

Dupa asta nu am stat sa cantarim ce si cum , amandoi am fost interesati sa ne fie bine , noua , familiei .

De ce nu vrei tu sa recunosti ca exista si asemenea situatie ( nu numai paraziti de o parte sau alta ) , pe mine ma depaseste .

 

Sunt de acord ca exista. Important e sa nu fi existat un INTERES la inceput, din partea nici unuia. Prin interes inteleg, relatie pentru foloase materiale, avantaje sociale, sex, sa nu fi singur, sa ai spatiu de locuit, etc.

 

Nu exclud coincidentele, doar combateam existenta unui interes, incompatibilitatea lui cu o relatie durabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si o scoti si pe Amarena de pe "piata"?

ma scuzati, domnu' Gheorghe35, da' ma doare capul si nu reusesc sa percutez unde bateti... si mai ales care era legatura cu mine????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar te gandesti cu bataie lunga. Vrei sa stipulezi cumva in contract vreo despagubire grasa in caz ca te-a inselat. Ca doar libertatea de alegere nu face parte din cultura ta orientala.

 

Tocmai ca nu este nevoie de asa ceva pentru ca nu ma bazez eu pe despagubirea lu barbatameu daca ar fi cazul sa se ajunga acolo. Totul ne apartine in mod egal si va fi la fel in caz ca doamne fereste ne despartim. Nu a venit nici el nici eu sarantoci in relatia asta. Fiecare am avut o situatie materiala independenta de a celuilalt.Deci nu s-a pus niciodata problema ca l-am luat eu pentru bani sau el pe mine.Dimpotriva am combinat "fortele".

 

Contractul prenuptial se face in tari ca USA unde dupa casatorie automat legea ofera drept la jumate din averea sotului sotiei. Ceea ce nu mi se pare corect. Din cate stiu in Romania, doar ceea ce dobandesti in timpul casatoriei, impreuna, este considerat bun comun ca si proprietate comuna. Ce a dobandit fiecare inainte de casatorie ramane al fiecaruia. Dar civilizat e sa intre la categoria drept comun ca si drept de folosinta. Altfel se duce naibii relatia.

 

Well...uite inca un exemplu de "valoare" a oamenilor astia civilizati despre care vorbesti tu (ca doar deh...nu-s ca orientalii curve):

 

In Canada exista o notiune ce se numeste "common law". Un cuplu,necasatorit se muta impreuna si locuiesc impreuna minim 3 ani. Dupa acesti 3 ani de convietuire chiar daca ei inca mai sunt in stadiul de "boyfriend & girlfriend" si se hotaraste unul sa-i dea papucii celuilalt, tot ce au se imparte in jumate,indiferent daca a fost agonisit inaite de mutarea impreuna sau dupa.

 

Deci inteleg de ce un om nu ar avea absout nici un motiv sa doreasca ca partenerul/a sa aiba cel putin aceiasi situatie materiala ca si el/ea. :D

 

Exemplu poate fi o cunostinta a mea care ea a pus un depozit de 70.000 la o casa in care s-a mutat cu iubitul ei mecanic si muritor de foame cu familia lui traind din ajutor social intr-o garsoniera de guvern printr-un gettou canadian( da asa chipes era baiatul si atita romantism ce a avut in el de s-a indragostit fata pina peste cap),ea fiind fata cu universitatea terminata,job si salariu bun. Dupa 3 ani de convietuire cand s-a stins iubirea aia infocata,a plecat domnul cu jumate din banii care valora casa cand a vandut-o femeia,plus jumate din mobila ei si electronice. Si asta legal fara nici o obstructiune. Acum se uita masa lu ala in gettou la TV plama de 60 de inch monitoru,cumparat din banii fetei.

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×