Sari la conținut
Forum Roportal
emilia

Arhiva 2 Discutii

Postări Recomandate

Buna ziua .N-am mai scris nimic deoarece astept rezultatul viremiei , cred ca saptamana viitoare este gata.De fapt vroiam sa-i raspund lui Marca ,deoarece este din acelasi oras cu mine .Sa stii ca poti beneficia de tratamentul cu pegasys daca urmezi acelasi drum ca noi cei cu virus C.Cu un bilet de trimitere de la medicul de familie,in care iti recomanda punctia hepatica ,te duci la spit. judetean ,in policlinica, la etajul unu, este un cabinet care se ocupa de programari(dupa ora 10) si primesti acolo toate lamuririle.Cand am facut eu punctia era o doamna internata cu virus B si o trimiteau sa-si faca si incarcatura virala.Toate hepatoprotectoarele ajuta ficatul,dar nu distrug virusul si fara o punctie hepatica si incarcatura virala nu stii cat de afectat este ficatul si cat de agresiv este virusul. Am vazut ca ati scris despre sucuri si bors de sfecla .Am baut si eu dar mai storceam si o lamaie in suc,cred ca am cam exagerat ,ca la un moment dat n-am mai suportat mirosul de sfecla asa ca am facut o pauza,o sa reiau din toamna.Pentru cei care fac acum interferon,voiam sa va spun ca eu ma mai energizam cu ,Catinofort, de la HOFIGAL ,si luam alternativ si VIUSID.

Catinofortul este un amestec de spirulina si ulei de catina bogat in vitaminaC,am observat ca ma simteam bine dupa el.

Va doresc SANATATE ,SANATATE ,SANATATE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:good: Draga Doralina,

Sa sti ca si eu am gasit acest forum de tri zile si ma bucur ca poti discuta tot ce vrei.Ma doare sufletul cind vad cita lume este infestata cu acest viruspericulos.Eu cum vei putea citi sunt sub tratament de 4 luni,si mie ca si tie imi era frica sa incep tratamentul. In septembrie ,2003 am facut biopsia si in ianuarie 2005 mam decis sa imi fac dosarul.Si Dr. iam spus ca imi este frica sa incep acest tratament,ca am auzit ca este foarte greu de suportat ,si sti ce mi sa spus ?ca nici un corp nu este la fel,fiecar suporta altfel acest tratament,si a avut o putere de convingere nemai pomenita,pentru care acum ii voi multumi toata veata,Dupa 3 luni de tratament nu mai am virusul c. Eu nu vreau pentru nimic in lume sa te conving sa nu incepi acest tratament,este riscul fiiecaruia,dar ,citind care este problema ta,nu stiu ce vei putea face? la un moment dat trebuie sa iti ei concediu ,este oboseala care pune capac la toate,si ne putind sa iti ei concediu medical nu stiu cum o vei putea rezolva,si fiind si intretinator de familie,nu vad alta posibilitate ,decit cind va fi probleme sa te pensionezi vei mai lua cite ceva de lucru acasa ca contabil cred ca vei gasi ?pe la magazine au nevoie de contabili si cind vei termina acest tratament cu foarte mare succes ,vei putea incepe serviciul din nou cu forte noi.

Te rog nu te lasa trebuie sa vrei sa incepi tratamentul.

Uite eu pot sa spun ca suport foarte bine,dupa ce vei citi ce am scris iti vei da seama,nu am scris ca am omis,mai am durei de cap dar de cind ma stiu pe mine ma durea capul dar iau paracetamol,mi-a iesit la coate ,pe laba stinga a piciorului si pe gamba tot stinga a piciorului si pe (scuze !)bucile fundului o urticare care te maninca rau ,dar am niste pastile care rezolva problema pentru un timp,Cam atit as avea eu.Nu am avut probleme nici la prima injectie,pe la ora 7 seara ma luase cu friguri imiediat am mai luat un paracetamol la7,15 aveam febra de 38 ,6 si pina la ora 7,25 nu am mai avut nimic asta a fost tot.Pe la ora 11 ziua am facut injectia,pe la 12 am luat pprimul paracetamol pe la ora 4 al doilea si cin ma luat frisoanele am mai luat unul si peste noapte pe la 5 dimineata am mai luat unul asa mia spus Dr.la urmatoarea injectie am luat un paracetamol si atit ,dar nu am mai avut nimic,deci eu am trecut foarte,f usor peste primele injecti.

Iti doresc curaj,si daca imi mai aduc aminte ca nu am scris ceva o sa mai scriu .La toti cei bolnavi va doresc bafta si multa speranta,

Mariana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am deschis acest topic nou intrucat celalalt sa facut cu cele 60 de pagini destul de mare. Cel vechi, poate fi citit, insa mesajele le puteti scrie aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Lasthope,

 

ai posibilitatea sa scanezi listele? Daca nu, singura posibilitate este prin posta...cred ca si scrie pe lista sau pe prima pagina adresa.

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gabriel Paduraru,

 

am citit prezentarea ta si vad ca esti f. bine informat despre HCV. Dupa cum ai citit, suntem deja multi in acest forum care ne confruntam cu acest virus, unii mai bine altii mai rau..unii fac tratmentul cu interferon, altii cel prescris de ciuhrii...altii mai asteapta ceva nou.

Cum ai spus, chiar daca tratamentul cu interferon isi face efectul in cele 12 luni sistemul imunitar este acela care trebuie sa dovedeasca dupa trat. ca este in stare sa mentina aceasta stare de "sub limita detectabilitatii". In ce masura virusul dispare de tot sau nu e greu de spus intrucat cele mai sensibile teste ARN de la ora actuala merg cam pana la 10 IU/ml - acesta fiind enorm de scump. La mine sa facut cel de 50IU/ml dupa 3 luni de tratament. Totusi mentinerea pe termen lung sub aceasta limita este indeajuns pentru. a opri distrugerea celulelor hepatice si pentru. regenerarea ficatului - ceea ce pana la urma este telul nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gabriel,nu stiu dar dupa ce am citit cele scrise de tine ,sunt foarte dezamagita,nu as vrea ca dupa un an de zile de tratament sa mai am probleme,nu stiu dar parca nu mai am putere,speranta ca va fi in tot deauna bine,sunt cam dezamagita.Te rog sa explici si mai bine .de ce ai intrerupt tratamentul cva stiu ca nu este bine,mai ales ca ai raspuns la el?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gabriel,

Interesant mesajul tau, la-am citit cu mare atentie si cred ca mi-ai fost de mare ajutor. As dori sa-mi spui ce medic te ingrijeste.

iti doresc mult sanatate sa scapi cit mai repede de acest virus nenorocit.

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara Gabriel.Asa cum am mai spus era bine daca nu erai printre noi ,dar asta e, trebuie sa le ducem pe toate.Poate era bine sa fi continuat cu tratamentul ,pentru ca la sfarsit mai mult ca sigur sa-ar fi negativat virusul.In privinta alimentatiei si a modului de viata ,sunt de acord cu tine,conteaza foarte mult dorinta de a invinge virusul.

 

Stie cineva vreun site in limba romana despre hepatita autoimuna? La mine sa-a negativat virusul dar transaminazele sunt tot mari si pana la urmatoarele analize as vrea sa ma mai documentez.

SANATATE siNOROC la toata lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce bucurie sa vad ca am primit deja cateva raspunsuri, mai exact sa vad ca exista persoane care au citit ce am scris si iata ca am putut fi de folos cuiva :">

Incerc sa mai expun ceva, pentru Ameli si Emilia si pentru toata lumea care are rabdarea necesara.

Iata cum vad eu ficatul.

Ficatul este ca o gospodina. 8) Da, exact el nu se odihneste niciodata. Dupa ce a terminat cu mancarea se ocupa de curatenie si dupa ce a terminat cu curatenia in loc sa se culce se apuca de impletit sau de crosetat. Fiecare ochi din impletitura reprezinta o noua celula hepatica...

Cu alte cuvinte suntem in masura sa ne ajutam singuri.

Acum despre virus. Virusul este o forma primara de viata, el nu se hraneste ca alte microorganisme si nici nu are o membrana ca o celula obisnuita.

Cand suntem afectati de un microorganism medicamentul poate actiona in mai multe moduri din care amintesc actiunea la nivelul ribozomilor. Ribozomii sunt niste corpusculi care raspund de hranirea microorganismului respectiv. Cum e stomacul la om - daca reusim sa-la blocam, microrganismul moare de foame. Alt mod de actiune este cel la nivelul membranei. Distrugand membrana se imprastie continutul si microorganismul moare.

La virusi treaba e mai grea , in loc de membrana are o capsida sau o pseudo membrana ca sa zic asa a carei distrugere nu ajuta prea mult pentru ca el gaseste loc sa intre in corpul celulei si apoi in nucleu ca sa o paraziteze si sa o distruga. In loc de nucleu, virusul are un lant proteic deci el nu se hraneste si poate trai in stare latenta la infinit.

Singurul care poate lupta cu virusul este un anticorp specific acelui virus care este fabricat de sistemul nostru imunitar.

Interferonul este o proteina care seamana cu un fragment proteic din lantul acidului nucleic al virusului hepatitei C in cazul nostru. Proteina aceasta administrata stimuleaza sistemul imunitar sa produca anticorpii specifici HC.

De aceea rezultatele sunt diferite, unii oameni nu pot produce suficienti anticorpi si atunci viremia nu scade la nivelul scontat sau exista pacienti care daca in perioada tratamentului sufera si de alte afectiuni (carii, reumatism etc) sistemul imunitar este suprasolicitatpt ca e normal ca la o gripa acesta sa se "concentreze" in fabricarea de anticorpi specifici virusului gripal.

Cer scuze celor cu pregatire medicala pentru limbajul care la-am folosit si pentru modul oarecum primitiv de a da o explicatie acestui fenomen dar am vrut ca sa fie accesibila explicatia si cat mai pe intelesul tuturor.

Sper ca v-am adus o oarecare raza de lumina, intotdeauna daca sunteti in situatia de a face un vacin sau tratament sa spuneti medicului ca suferiti de HC. Eu am fost muscat de un caine anul trecut si nu am facut nici macar antitetanus pentru a nu orinta spre alt virus activitatea sistemului imunitar.

Va mai recomand un leac extraordinar de simplu si de eficient:

Un ou crud, intreg, proaspat se amesteca cu o lingura de miere de albine si se pune o picatura de vin rosu (pentru cei care nu au hepatita se poate pune 50 ml). se amesteca pana la omogenizare si se bea. Tratamentul este de folos tuturor suferinzilor si mai ales persoanelor anemice ori in comvalescenta. Nu va temeti, oul crud este medicament pentru ficat, oul prajit sau fiert este otrava - un alt mister al naturii.

De ce nu e recomandat efortul fizic? Orice miscare musculara nu se poate efectua decat prin intermediul actimiozinei, necesita glucoza si cand nu este suficienta se acumuleaza acid lactic in muschi (febra musculara) - toate aceste procese nu se pot efectua decat daca ficatul pune la dispozitie enzimele si substantele necesare.

Ce este cel mai important: lasati ficatul sa croseteze ! Nu intrati in panica, aveti rabdare ca tesutul mare se face punand ochi langa ochi, aveti rabdare si o sa mai vorbim multi ani pe acest forum.

Sanatate multa si bucurii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×