Sari la conținut
Forum Roportal
cristiznd

Vecini nesimtiti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am ajuns la disperare si de aceea va rog sa-mi spuneti daca exista vre-o posibilitate sa-i reclam,unde sa reclam si daca am vre-o sansa sa ameliorez situatia cu aceasta reclamatie.

Multumesc anticipat.

Spatiul acela nu este proprietatea condominiului, ci este proprietate publica(ADP). Ca atare pot fi reclamati la primarie. Ce fac ei se numeste abuz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca e spatiu comun, nu au dreptul sa-l ingradeasca, sa-si faca cort si sa-l considere doar al lor.

 

2. Orele de liniste in blocuri sunt 14-16 si 22-8; teoretic la ora 8 majoritatea locatarilor sunt la servici/scoala, iar cei care stau acasa pot incepe sa mestereasca si sa faca zgomot, in limitele decentei. Aici e problema - la limitele decentei, care la unii sunt mai elastice. Daca totusi zgomotul e mare, pot fi reclamati pentru tulburarea linistii publice.

 

3. Eu la casa, in jur sunt numai case, dar mirosul si fumul gratarelor tot trece dintr-o curte intr-alta. Asa e vara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiind spaţiu comun, dacă ceea ce se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..ar mai fi treaba cu gratarele... ma gandesc ca exista o lege care sa le interzica sa faca focul in vecinatatea blocului, altfel ne-am face toti indieni si n-ar mai exista blocurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..ar mai fi treaba cu gratarele... ma gandesc ca exista o lege care sa le interzica sa faca focul in vecinatatea blocului, altfel ne-am face toti indieni si n-ar mai exista blocurile.

 

asta e ceva foarte adanc impregnat in mentalitatea romanului de rand. nu poti avea pretentii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si unde este reglementat abuzul asta, ca sa le poata face ceva primaria ? :)

Serios?.....chiar asa?...ma asez unde vreau eu pe strada sau in gradina unui bloc si se cheama ca nu fac abuz de proprietatea publica? :)

 

Mai rau este ca orice abuz din partea cuiva asupra acelei ingradiri poate lua forma unei infractiuni de violare de domiciliu.

 

Si unde vazusi tu ca e vorba de vreun abuz asupra unei ingradiri? Si de cand o sandrama construita ilegal si ca atare abuziv pe spatiul public reprezinta domiciliul cuiva? :blink:

Mai citeste odata ce spune omul, dupa aia fa pe juristul intelept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema:

Stau cu chirie la etajul 1 in Drumul Taberei, la parter stau niste pensionari care cred ca au tot dreptul sa ingradeasca gradina din spatele blocului (exact sub mine) si sa o transforme...

 

 

...mmm, I see a world of possibilities :P

Daca te uiti bine prin casa sigur gasesti un borcan de muraturi de vreo doua kile care e neastamparat si nu vrea sa stea pe pervaz :airkiss:

 

Mai in serios acum, nu prea ai ce sa le faci. Sau nu merita. Si eu eram deranjat in primele zile aici de modul in care vecinii comunica de la fereastra la fereastra. Dormi bine-merci cu fereastra deschisa ca deh, e cald, si zbang, se deschide una brutal: HEEEEY GIAANNI!!! AI VIIIIIIIIISTO?!! CHE GOLAAAZZOOOOOOOOO!!! :eek: M-am obisnuit intre timp. Ba chiar ma amuz de cele mai multe ori. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai spatiul din jurul blocului, nu apartine de bloc, de locatari? Nu tot ei sunt responsabili sa-l tina in ordine, sa lopateze zapada iarna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spatiul din jurul blocului e domeniu public, tine de primarie ! :lol:

 

doar bordura de beton apartine blocului , asa ca'i poti reclama la primarie, eventual trage'i si'n poza, fa'i vedete . ;)

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×