Sari la conținut
Forum Roportal
ana_sab

Help! Am nevoie de cateva sfaturi...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu as fi crezut niciodata ca o sa ajung sa intreb niste straini ce sa fac in chestiuni de dragoste, dar se pare ca nu am alta solutie, cel putin nu acum.

Sa spun pe scurt. Anul trecut in vara am fost la Cacica si am cunoscut un tip M. Am urcat cu el pe munte, am vizitat locurile si ne-am simtit foarte bine impreuna. Tot timpul m-a facut sa rad, chestie care rar reuseste sa o faca un baiat. La o zi dupa ce m-am intors de la Cacica el a trebuit sa plece inapoi in Italia la munca. O perioada am pastrat legatura prin telefon, apoi aceasta legatura s-a racit cat de cat, dar tot anul am avut in minte acele clipe de pe munte nu am putut sa uit nici macar o zi cat de frumos a fost. Acum a venit din nou acasa si am reluat legatura, am inceput sa iesim impreuna sa ne cunoastem mai bine. Am inceput sa ne atasam unul de celalat. E un tip de nota 10! E inteligent, educat, tandru, are simtul umorului, nu bea, nu fumeaza, e foarte simpatic.... o gramada de calitati! Dar viata bate filmul! Nu am crezut ca o sa fiu vreodata intr-o astfel de situatie!... In urma cu 2 ani l-am cunoscut pe fratele lui, un tip foarte de treaba, dat care nu e genul meu. Cu fratele lui am iesit de mai multe ori dar fara sa fie ceva intre noi( in aceea perioada abia imi reveneam dupa o despartire grea) si s-a intamplat ca C. sa se indragosteasca de mine. Si cand incepeam sa ma intreb ( in urma cu 2 ani) daca sa accept iubirea lui s-au nu, C. a intrerupt brusc legatura cu mine. Si de atunci nu am mai avut tangente, dar acum el a aflat de mine si M. si i-a spus sa ma lase in pace, ca, intr-un fel s-a bagat peste noi. C. nu e genul pe barbat pe care l-as vrea pt o viata dar, M. este, in schimb el nu vrea sa strice armonia din familia lui si prefera sa renunte la noi, la fericirea lui, pt ca simt ca tine la mine, decat sa nu mai vorbeasca cu C.

Ce sa fac? Cum sa il conving ca intre noi poate fi ceva foarte frumos si ca fratele lui o sa ma uite imediat ce o sa aiba alta prietena? Din pacate atat M. cat si C. sunt firi inchise care prefera sa pastreze anumite lucruri pt ei si sa nu ceara parerea celorlalti.

L-am intrebat pe M. cum poate trai cu gandul ca renunta la fericirea vietii lui, nu stie ce sa raspunda...

Maine pleaca din nou in Italia si mai am o singura sansa sa-l conving sa nu renunte la noi, peste 2 saptamani cand am sa-i fac o vizita de o zi in It.( merg in concediu la fratele meu si am sa trec si prin L'Aquila unde am o prietena si unde locuieste si el).

Am nevoie de sfaturi, pareri, ajutor! Il vreau, vreau sa fiu eu el si vad, simt ca si el tine la mine, poate nu suficient de mult, dar tine la mine!

Ce situatie! Parca as fi intr-o telenovela! Ce spuneti voi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aranjeaza o intalnire pt toti trei si pune-ti cartile pe fatza. calm, fara tipete, fara amenintari... daca nu merge asa, atunci trebuie sa vorbesti cumva cu C. si sa-l convingi ca intre voi nu mai exista nimic iar toata discutia asta dintre voi il amareste pe fratele lui care chiar tine la tine si cu care ai putea avea un viitor. parerea mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am nevoie de sfaturi, pareri, ajutor! Il vreau, vreau sa fiu eu el si vad, simt ca si el tine la mine, poate nu suficient de mult, dar tine la mine!

Ce situatie! Parca as fi intr-o telenovela! Ce spuneti voi?

Trebuie sa discuti si sa-l convingi pe C, ca nu are nici o speranta in ce te priveste, si chiar daca nu vei fi cu M nu vei fi nici cu el.

C trebuie sa-l convinga pe M ca din partea lui are drumul liber la inima ta, nu tu.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles, discutand cu M., C. e constient ca intre mine si el nu o sa fie nimic, dar problema e ca nu am cand sa ma intalnesc cu amandoi o data sa dam cartile pe fata. M. pleaca maine dimineata. Si in plus C. i-a spus lui M. ca nu vrea sa ne vada impreuna. I-a spus ca pot fii cu orice alt baiat, dar nu cu el, cu M.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci ii propui lui M. sa te muti cu el in italia, asta fiind singura solutie prin care voi sa puteti trai impreuna linistiti. daca si el tine la tine la fel de mult cat tii tu la el, ar trebui sa tresara imediat si sa zica ceva de genu: cum de nu m-am gandit la asta inainte ??!!... daca sovaie si la idea asta e clar ca nu vrea sa-si strice relatia cu fratele sau pt o fata si v-a trebui sa ii lasi balta... Succes!!

Editat de fast_motion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate am inteles, discutand cu M., C. e constient ca intre mine si el nu o sa fie nimic, dar problema e ca nu am cand sa ma intalnesc cu amandoi o data sa dam cartile pe fata. M. pleaca maine dimineata. Si in plus C. i-a spus lui M. ca nu vrea sa ne vada impreuna. I-a spus ca pot fii cu orice alt baiat, dar nu cu el, cu M.

cred ca C nu prea e sanatos la creere si nu prea il are pe fratisu la suflet daca a putut debita asa ceva. cred ca trebe pus la punct nitelus . parerea mea ca tre sa pui picioarul in prag si sa il intrebi cu cine vrea sa ramana cu fartisu sau cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa-l uiti :)

 

nu poti forta pe cineva sa te iubeasca, alegerea a fost a lui si a zis nu... mai mult de atat...

 

move on!!

Editat de fast_motion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, i-am spus ca nu o sa traiasca toata viata cu fratele lui, dar, se pare ca nu am reusit sa il conving, e nehotarat. Ce sa mai incerc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×