Sari la conținut
Forum Roportal
sorinel_bucuresti

stie cineva un site ......unde pot sa fac

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Srie cine-va un site unde pot sa fac o pagina de web .... care sa apara si pe google ...de exemplu mi-am facut un site pe cabanova.ro dar nu apare .... pe google ...si apropo sa fie grahttp://www.roportal.ro/discutii/index.php?act=post&do=new_post&f=88#tis fara $$$ :pardon:)

 

mda ..deci rectific :) Stie cine-va un site unde pot sa fac o pagina de web .... care sa apara si pe google ...de exemplu mi-am facut un site pe cabanova.ro dar nu apare .... pe google ...si apropo sa fie freeee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda ..deci rectific :D Stie cine-va un site unde pot sa fac o pagina de web .... care sa apara si pe google ...de exemplu mi-am facut un site pe cabanova.ro dar nu apare .... pe google ...si apropo sa fie freeee

 

Păi....nu apare din prima zi pe Google. Şi oricum, apare aşa, "abia vizibil" dacă nu-l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Srie cine-va un site unde pot sa fac o pagina de web .... care sa apara si pe google ...de exemplu mi-am facut un site pe cabanova.ro dar nu apare .... pe google ...si apropo sa fie grahttp://www.roportal.ro/discutii/index.php?act=post&do=new_post&f=88#tis fara $$$ ;))

 

mda ..deci rectific :P Stie cine-va un site unde pot sa fac o pagina de web .... care sa apara si pe google ...de exemplu mi-am facut un site pe cabanova.ro dar nu apare .... pe google ...si apropo sa fie freeee

Site-ul apare pe google......dar nu unde te asteptai!

Exista niste chestii foarte interesante pa care le poti face sa apari chiar primul pe lista! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu invata cum functioneaza un motor de cautare si asa aflii singur raspunsul la intrebarea ta....daca chir te intereseaza cu adevarat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa explic in cateva randuri, cum functioneaza un motor de cautare:

Fiecare motor de cautare utilizeaza un "spider" sau un crawler(cu setul lui de reguli), care arata cum sunt adunate documentele.Unele urmeaza fiecare legatura de pe fiecare pagina initiala pe care o gasesc si apoi examineaza pe rand fiecare legatura de pe ele ş.a.m.d.Unele spider-e ignora legaturile care conduc la fisiere grafice,fisiere de sunet si fisiere de animatie(dar si cele ce le gasesc pe acestea, cum ar fi google image search).Unele ignora legaturile la unele resurse internet(grupuri de discutii...) iar unele sunt programate mai intai sa caute cele mai populare pagini initiale.

Cand spider-ul descopera documentele si URL-urile,agentii software sunt programati sa ajunga la acestea,si sa transmita informatii despre ele software-ului de indexare(daca motorul de cautare are sau nu...normal..).Software-ul de indexare receptioneaza deci documentele si URL-urile de la agent.Software-ul extrage informatiile din document si le listeaza(indexeaza) punand informatiile intr-o baza de date.Diferitele indexuri formate, sunt listate fie dupa relevanta,dupa titlu,capitole...etc.Documentele,site-urile, nu se afla propriu-zis in baza de date a motorului de cautare.

Sper ca am explicat(destul de) bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, ca sa apara pe Google, trebuie sa fie indexat :spiteful:

 

Asta se intampla foarte repede... dar degeaba este indexat daca nu apare pe primele pagini...

 

Asa ca trebuie optimizat SEO: cuvinte cheie alese cu grija, asta este cel mai important...

In al 2lea rand, trebuie sa ai multe backlink-uri (link ce vine de pe alt site).

 

 

Sa-ti spun o chestie, daca eu pun aici link spre blogul meu, Google cand va scana roportal va da peste link-ul meu si apoi va ajunge pe site-ul meu si il va scana si pe el, va indexa paginile si pe cele optimizate le va clasa mai in top cand cauti ceva pe Google.

 

Cu cat ai mai multe link-uri si site-ul este optimizat cu atat ai pagerank mai mare, cu cat este mai mare, cu atat vei fi clasat mai bine in Google... de exemplu daca tu cauti "Youtube" primul rezultat este site-ul Youtube pentru ca are pagerank mare (9 din 10), iar sub el apare rezultat de la Wikipedia (care are tot PR 9 din 10) si tot asa...

 

Sper ca acest raspuns ti-a fost util ;)

 

Poti cauta pe Google:

 

Optimizare SEO - ca sa afli cum iti optimizezi paginile

Directoare web - ca sa-ti inscri site-ul in directoare... inscriel in cele cu pr mai mare :P

 

PS: ai mare grija pe forumuri, sa nu-ti iei ban pentru spam...

 

Si cel mai important, scrie lucruri cat mai interesante cu titluri care sa te faca sa dai click, si pt fiecare articol pune cate o poza cu o descriere :) :) :)

 

Comenteaza alte bloguri/site-uri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×