Sari la conținut
Forum Roportal
Science_Science

Scoala ACR Bucuresti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau si eu sa va intreb daca a facut cineva scoala soferi la ACR Bucuresti? Pareri pro\contra Ms :bye:

Heee Heee iata ce a mai trecut timpul. 24 August azi...6 Ianuarie. Dupa cate se vede nimeni nu a postat nimic din nestiinta sau nepasare dar nu-i nimic. Macar eu voi putea spune cate ceva util pentru cei care citesc aceste randuri pentru ca alte suflete nevinovate sa nu cada in capcana. ACR este asemeni unui mar putred. Nu va lasati impresionati de "nume" si de faptul ca au acel poligon. Poligonul este de fapt un mod prin care instructorii mai stau la caldurica si la cafeluta in timp ce voi trebuie sa exersati in poligon cca. 40-60 minute (in fiecare sedinta :P ) mai raman 25 min mers pe strada (zona slab circulata), dupa care "pa pa ne vedem la urmatoarea sedinta". Si asta nu se intampla doar cu instructorul meu si cu mine.

Nu-i voi spune numele instructorului aici, dar daca cineva doreste sa-mi trimita un PM. Nush daca toti sunt asa dar al meu era destul de nepoliticos. La venirea de pe strada in una dintre sedinte, urmatorul cursant era un domn destul de corpolent. Ceea ce mi-au auzit urechile nu credeam ca se poate intampla. Imi spune instructorul "Aoleo!! Iar am ora cu grasu asta. Da si tu scaunu mai in spate ca de-abia intra in masina". La traseul pe care l-am picat, era foarte iritat caci nu putea sa iasa din adunatura de masini de la carol cat de repede vroia. Ii injura pe ceilalti instructori de fata cu mine...unei femei:"da-te fa" REPET cu mine in masina si fara pic de jena. O alta problema: Imi mai pastrase o ora de conducere pentru dimineata zilei de examen si ramasese vorba ca mergem de la scoala cu masina. Ei ce sa vezi l am sunat pe 4 (traseu pe 6) si spune ca nu poate veni la scoala si ca ne vedem acolo... Pai stiti de ce? :no: Mai avea un cursant pe masina lui personala, fapt pentru care s-a dus cu respectiva sa-l ia pe cursant de acasa (mi-a povestit respectivul). Iata cum din loganul acr am trecut la loganul personal care btw avea o problema la sistemul de directie in sensul ca, desi era doatata cu servo volanu se misca mai greu in mers decat la 1310 pe loc. Dar nu ma plang, nu de asta am picat. ACR a lovit si in randul unui prieten. A luat sala, vorbit cu instructorul, ajuns la traseu. Respectivul mai avea un cursant la traseu, cei doi s-au suprapus si iata...imparte 1 masina la doi oameni in acelasi timp. S-a descurcat singur si a cautat masina. P.s. a facut scoala pe solenza si a dat examen pe logan :death: dar s-a descurcat si a promovat. In final, motiv principal cred ca este lipsa de interes. Exemplu: nu iti iese parcarea laterala, incepe "vezi, nu asculti de mine, fa cum vrei, dar o sa ai mari probleme, eu nu mai zic nimic". Desigur, cand am fost sa ma inscriu la scoala mi-a spus de cateva ori sa am grija caci trebuie sa fiu mereu la timp la scoala iar daca nu pot ajunge, sa anunt cu cel putin 24 ore

inainte. Eu am respectat asta...el nu. Nu va zic ca a 2 a oara parca, ajung, si stau...stau...in final vine portaru, ma intreba daca ma cheama ****** si imi zice ca instructorul nu poate sa ajunga :puke: Alta zi, un elev loveste masina in poligon. I-a fost foarte greu sa ma sune, sau un SMS sau macar un nenorocit de beep sa nu mai vin a doua zi la 8 :deadtongue: am ajuns si am avut de ales:"a lovit masina unu, ori te duci acasa, ori stai numai in poligon". Am ales casa.... Sper ca au fost destule argumente pentru a va face o parere. Nici eu nu credeam cand mi s-a spus ca nu e cine stie ce, dar de...ACR domne', scoala cu renume. Momentan cred ca voi lua ore cu alt instructor cu Fiat Punto si voi da examen cu dansul. In rest numai bine :coolspeak: si asfalt uscat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pt impresii! Acum si eu caut o scoala de soferi. Poate vede careva subiectul si imi spune si mie care e treaba cu scoala de soferi :) In ce ordine trebuiesc luate lucrurile, ca pe mine m-a ametit ! :lol2: Mai intai platesti si faci cursurile la scoala(teoretic si condus), apoi mergi unde cu ce acte? Si de acolo ce faci? Sau ce iti face?! heeeeeelp! 8) :)

 

 

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te duci si te inscrii la o scoala de soferi.

Teoria, de regula, se face seara, de doua ori sau de trei ori pe saptamana, in functie de scoala si de programul instructorului respectiv.

Traseul il stabilesc dispecerele, ca zile, in functie de programul instructorului si de ora la care esti disponibil. (nu e foarte strict, te poti intelege direct cu instructorul in caz de ceva)

Intre timp, faci rost de avizul medical si cel psihologic. Poti sa le faci si la scoala, contra-cost. Intereseaza-te dinainte.

Scoala iti face dosarul cu cate te inscrii la examen.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Heee Heee iata ce a mai trecut timpul. 24 August azi...6 Ianuarie. Dupa cate se vede nimeni nu a postat nimic din nestiinta sau nepasare dar nu-i nimic. Macar eu voi putea spune cate ceva util pentru cei care citesc aceste randuri pentru ca alte suflete nevinovate sa nu cada in capcana. ACR este asemeni unui mar putred. Nu va lasati impresionati de "nume" si de faptul ca au acel poligon. Poligonul este de fapt un mod prin care instructorii mai stau la caldurica si la cafeluta in timp ce voi trebuie sa exersati in poligon cca. 40-60 minute (in fiecare sedinta :P ) mai raman 25 min mers pe strada (zona slab circulata), dupa care "pa pa ne vedem la urmatoarea sedinta". Si asta nu se intampla doar cu instructorul meu si cu mine.

Nu-i voi spune numele instructorului aici, dar daca cineva doreste sa-mi trimita un PM. ...

 

si eu am avut o experienta groaznica cu un instructor de aici, si, spre deosebire de Ghiocel, eu am sa dau numele lui: Slav Dumitru. va spun din proprie experienta ca ar putea fi cea mai mare greseala sa il luati ca instructor auto, mai ales daca esti fata. este un om foarte agresiv in limbaj, nu am facut cu el decat 3 sedinte dupa care am facut plangere la scoala de soferi dar pana acum nu am primit nici un raspuns. eu nu stiu cum a putut sa primeasca autorizatia de instructor. tipa mereu la mine ca ii zgarii masina, apuca foarte violent de volan cu motivul ca sunt prea aproape de bordura si il costa milioane sa isi repare rotile, chair daca eram la mai bine de un metru de bordura. ceea ce a pus capac pentru mine a fost atunci cand la sfarsitul celei de-a treia sedinte mi-a spus ca sa am grija cand o veni examenul sa vin, citez, "mai cu tzatzele pe afara" ca sa ma treaca politistul. atunci am coborat din masina imediat. am facut, dupa cum v-am spus plangere la scoala de soferi si doamna de acolo mi-a spus, mai retras, ca ea stie ca nu o sa pateasca nimic, ca nu sunt singura care se plange de el, dar ca nu o sa pateasca nimic ca e nu stiu ce ca e ruda cu nu stiu cine. evitati-l: slav dumitru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×