Sari la conținut
Forum Roportal
tahionic

Reclame enervante

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Revin cu aceeasi problema care ma streseaza de cateva ori pe zi: intri pe o pagina, calculatorul iti este blocat cateva secunde (zeci de secunde dupa caz si calculator) si surpriza: apare o pagina plina de animatii, avioane care iti zboara peste ferestre, pop-up-uri si pop-under-uri (ferestre care se deschid in spate).

Apropo de astfel de comportament, imi aduc aminte de o caricatura in care intr-un birou foarte linistit lucrau vreo 10 tipi si deodata se aude 'Welcome to the first sex site with sound!'.

 

Consider ca bannerele trebuie statice, in tema cu pagina si eventual animate cu pauza de minim 4 secunde. Bannerele text sunt cele mai putin intruzive, fiind dinamice pot fi facute la obiect si dau impresia unei informatii utile, nu a unui 'junca' grafic.

 

Stiu ca unele site-uri isi bazeaza existenta pe reclame, altele pe vanzarea de e-mailuri ale vizitatorilor, asa ca va sfatuiesc sa cititi cu atentie nota de inscriere, pentru ca daca nu se conformeaza pot fi dati in judecata (da, si in Romania).

 

Ca prim pas impotriva acestor tehnici eu folosesc Avant browser. Mai sunt o gramada de tool-uri, dar se configureaza mai greu. Activati optiunea 'Blocca ads' si scapati de o gramada de informatie obositoare. Din options, bloccaed ads, prima lista, puteti sterge "*trafic.ro*" (mie mi se par utili) si adauga "*boom.ro* " (sunt sursa a 90% de reclame flas enervante pe siteurile romanesti, dupa constatarile mele).

 

Dupa aceasta schimbare, observati scaderea drastica a traficului efectuat si viteze de incarcare sporite.

 

No hardfeelings you ad-worsipping guys :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am adaugat la articole: http://www.roportal.ro/articole/17.htm

Si eu am setat la blocca list: *boom.ro* si la exception list *trafic.ro*

Merge super pe aproape toate site-urile. Exceptia este trafic.ro tocmai site-ul pe care sunt cele mai multe boom-uri.

Tot trebuie sa dezactivez flas-ul cand merg pe trafic.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu noutati. Se pare ca nu suntem singurii care ne plangem de astfel de tratamente, mai sunt useri nemultumiti si pe alte forumuri.

Oricum, problema se rezolva destul de simplu, chiar si de catre cei care nu au prea multa experienta:

Windows 2000 & XP:

- se navigheaza in directorul de windows (C:Windows; C:Winnt dupa caz)

- se navigheaza in directorul system32, apoi in drivers, apoi in etc

- se deschide fisierul hosts (cu notepad sau wordpad) si se adauga urmatoarele linii:

 

127.0.0.1	a.boom.ro

127.0.0.1	sa.boom.ro

 

- optional se poate adauga si linia

 

127.0.0.1	boom.ro

 

Windows 95 & 98:

- se localizeaza fisierul hosts (nu mai stiu exact unde e, se poate da un search) si se procedeaza la fel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ... pentru cei crestini ortodocsi si care cu adevarat cred in Iisus Hristos, s-a deschis un forum pentru noi...mirenii

Bucurati-va

 

www.forumcrestin.myforum.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ... pentru cei crestini ortodocsi si care cu adevarat cred in Iisus Hristos, s-a deschis un forum pentru noi...mirenii

Bucurati-va

 

www.forumcrestin.myforum.ro

 

Ce coincidenta : :lol:

 

Chiar ca a "postat bine" . . .

[ RECLAME ENERVANTE :butcher: ]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
, men, problema ta se cheama INFECTARE cu VIRUS. solutia, baga HijackThis. sau alte antivirusuri. vezi tu

saracul de tine esti pe dinafara rau de tot in primul rand se vorbeste despre solutiile de combatere a reclamelor si pentru mica ta conostinta HijackThis nu este antivirus

a si daca tot ai inviat un post de la care nu s-a mai scris de prin Aug 7 2007 pot sa adaug si eu ca pentru cei care folosesc ff o solutie buna este ądblock

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
, men, problema ta se cheama INFECTARE cu VIRUS. solutia, baga HijackThis. sau alte antivirusuri. vezi tu

 

nu sti cu ce se mananca un torrent...dar dai sfaturi de gen....mda esti un boss :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla cu site-urile care au afisate addsensuri de la google si isi indeamna userii sa dea clik-uri pe reclame? Eu stiam ca e interzis prin contract acest lucru si daca afla google te baneaza pe viata. Zilele astea am intrat pe un forum care face lucrul asta si nu mi se pare normal sa cersesti clik-uri. Daca intereseaza pe cineva, adresa este: http://

Rusine !

Editat de argv
Publicitate mascata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×