Sari la conținut
Forum Roportal
lcristi_20

trup suflet

Postări Recomandate

Mi s-a intamplat de cateva ori(incat sa imi dau seama ca e real) faptul urmator; in timpul somnului sa am senzatia si stare de dematerializare ; cateodata chiar cateva zile consecutiv dar ultima data a fost cel mai clar; nu stiu exact premisele declansarii fenomenului dar din cate am observat mi s-a intamplat cand : ma culcam foarte tarziu 3-4 dimineata fiind foarte somnoros intr-o stare de semi-constienta dupa un film sau dupa ce am stat mai mult la calculator; deci frecventa de functionare a creerului era mai scazuta; de ex ultima data cum s-a intamplat; m-am pus in pat eram obosit ,totusi nu prea ma lua somnul profund; ma tot intorceam ; dupa un anumit punct am intrat in "fenomen" : simteam ca picioarele imi ies din corp si plutesc, spre partea de sus ca si cand ar zbura ; acum in timpul senzatiei asteia corpul e complet paralizat nu pot sa misc fizic nimic insa pot vedea in jurul meu cat as misca ochii doar; nu capul; acum nu stiu daca am si ochii deschisi in timpul asta insa nu cred; alt fapt era ca obiectele din jur pareau a fi altfel dispuse parca; un scaun era mai aproape de mine de ex; si in camera era mai intuneric putin; si revenind ;stand eu cam pe spate am incercat sa ma uit la picioare daca char plutesc si am vazut o silueta neagra -gri cu forma de picior plutind cum si simteam dealtfel; apoi m-am cam speriat ,m-am trezit (era ceva mai lumina in camera) si apoi m-am culcat normal. Chestia asta mi s-a mai intamplat de cateva ori insa nu am reusit sa imi vad "silueta" celelalte dati; alta daca insa dormeam cu capul privind spre umar,cumva pe mana si la fel dintr-o data simtindu-ma usor si fara masa (de obicei ma sperii cam tare sa nu plec pe undeva si sa nu ma mai intorc: ) ) am privit spre mine(umar) si am vazut parca ca un fum negru sau gri inchis plutind pe mine vibrand usor; iar m-am speriat foarte tare si a inceput sa vibreze cu amplitudini foarte mari ,si cum eram cu capul lipit de umar vibra asa tare de facea tepi aproape ; apoi iarasi m-am trezit; cand ma trezesc acum nu ma trezesc chiar instantaneu ci ca si cand as intra in corp dupa cate mai stau cam 1-2 secunde (in timpul asta nu pot misca nimic parca as fi paralizat) dupa care functiile fizice imi revin.Starile astea (de plutire) nu dureaza mult (cateva secunde , nu stiu exact pana in 10 cred) insa par si se simt foarte reale si foarte misto ca si cand ai zbura ,insa mi-e cam frica mie si cand incep sa vibrez tare ma trezesc.

Mai adaug ca inainte de intrare in stare simteam ca niste frisoane sau furnicatori prin tot corpul;

Experiente asemanatoare,pareri,intrebari bine venite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt sigur dar intamplarea cu silueta neagra mi sa intamplat si mie numai ca era un pic mai diferit

aceadta stare din cate stiu se numeste sleep paralysis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei.. sunt foarte curios de experienta redata mai sus...

Am patit acelasi lucru si eu de 2 sau 3 ori in acceasi saptamana... si un amic.. ca ne amuzam unu pe seama altuia.

Singura diferenta e ca nu vedeam siluete sau .. eram doar eu si nu ma puteam misca si ma chinuiam sa misc un deget sau ceva sau sa strig la cineva sa vina sa puna mana pe mine sa ma pot misca..

Totul era foarte real si foarte intuneric in jur.. un intuneric prea intuneric daca as putea spune .. si aveam si o stare de spaima.

 

Nu stiu daca eram prea obosit sau nu .. da intradevar am adormit destul de tarziu ca lucram la ceva pentru servciu..

 

So? care e treaba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×