Sari la conținut
Forum Roportal
Baba Cloanta

Doar aventură sau posibilă relație de lungă durată?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In jurul meu, majoritatea cuplurilor sunt nefericite, pentru ca sentimentele s-au dus (poate pentru ca nu au fost prea puternice niciodata) si le e prea frica sa ramana singuri. Prefera o supa vesnic reincalzita care nu le mai da satisfactii, dar macar e stabila de bine sau de rau si nu mai implica riscuri. Le e teama sa traiasca, sa aiba o viata proprie in care sa se descurce singuri, fara "iubi", le e teama ca nu ar mai cunoaste pe nimeni niciodata, le e teama... Asa ca, daca gasesc o aventura sa-i scoata din cotidian sunt multumiti, daca nu...merg inainte, invartindu-se mereu in acelasi cerc ca un carusel care nu se mai poate opri...

 

Vezi tu, exact aici nu vreau sa ajung. La o relatie care nu-mi mai ofera nimic, dar continua de dragul ideii. Sincera cu mine fiind, imi spun ca daca l-as fi iubit atat de tare si as fi simtit ca primesc din partea lui (actualului prieten) la fel de mult in schimb, nu l-as fi inselat. Indiferent ca celalalt mi-ar fi promis luna de pe cer sau ar fi avut o stea in frunte. Exact cum s-a spus in raspunsurile anterioare, daca iubesti, nu inseli. Inseamna ca relatia actuala nu ma poate continua, pentru ca nu e corect, si pentru ca iubirea a murit incet incet, in prea multe certuri si despartiri..

 

Cel mai trist e cand tu esti hotarata si el nu...atunci iti musti degetele ca nu poti schimba nimic! Nu e neaparat important ce iti doresti tu, e mult mai important ce isi doreste el, pentru ca daca tu iti doresti sa incerci o relatie cu el si lui ii e teama sa se rupa de relatia actuala... Oricum, trebuie sa vorbiti, sa hotarati voi doi ce si cum, fiecare sa spuna cat de departe e dispus sa mearga pentru acel "noi". Ca daca unul ar face orice si pe celalalt il doare in... pix... degeaba... :airkiss:

 

Si cum oare pot sti care e momentul potrivit pentru o astfel de discutie? Mi-e teama sa nu fie prea in graba pentru el, as astepta mai degraba sa se intoarca prietena lui, moment in care as pune capat legaturii noastre, pentru a-i da ocazia sa-si analizeze sentimentele pentru ea, si pentru mine. Procedez corect? Nu stiu, dar cred ca e singura metoda prin care sa-i arat ca nu il fortez sa ia o decizie acum, ca mai tarziu sa regrete.. Sunt total in ceata momentan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Vezi tu, exact aici nu vreau sa ajung. La o relatie care nu-mi mai ofera nimic, dar continua de dragul ideii. Sincera cu mine fiind, imi spun ca daca l-as fi iubit atat de tare si as fi simtit ca primesc din partea lui (actualului prieten) la fel de mult in schimb, nu l-as fi inselat. Indiferent ca celalalt mi-ar fi promis luna de pe cer sau ar fi avut o stea in frunte. Exact cum s-a spus in raspunsurile anterioare, daca iubesti, nu inseli. Inseamna ca relatia actuala nu ma poate continua, pentru ca nu e corect, si pentru ca iubirea a murit incet incet, in prea multe certuri si despartiri..

 

2. Si cum oare pot sti care e momentul potrivit pentru o astfel de discutie? Mi-e teama sa nu fie prea in graba pentru el, as astepta mai degraba sa se intoarca prietena lui, moment in care as pune capat legaturii noastre, pentru a-i da ocazia sa-si analizeze sentimentele pentru ea, si pentru mine. Procedez corect? Nu stiu, dar cred ca e singura metoda prin care sa-i arat ca nu il fortez sa ia o decizie acum, ca mai tarziu sa regrete.. Sunt total in ceata momentan

 

1. Aici incerci sa te convingi singura ca in relatia ta actuala nu merge ceva? Daca stii ca nu merge, de ce eziti? Tu esti singura care stie raspunsul corect... :pardon:

 

2. Si eu am cautat mereu astfel de momente in viata, in diverse situatii. Momentul in care sa am o certitudine ca ceea ce fac este bine si nu va avea consecinte negative mai tarziu... Nu am gasit niciodata un astfel de moment, si cred ca singurele momente potrivite sunt cele in acord cu constiinta ta. Sunt situatii in care chiar daca ai ales o cale "gresita", adica care nu s-a comformat cu ceea ce ti-ai dorit, nu regreti. Asta e cel mai important...

 

Cred ca poti sa incerci o abordare foarte de departe, atunci cand are ceva timp liber si nu are mintea ocupata cu altceva (ca sa fii sigura ca te asculta si proceseaza ceea ce spui...) si sa vezi cam in ce ape se scalda. Trebuie sa ai o idee cat mai clara despre cum vede el problema si ce actiuni va intreprinde in vreun sens, sa stii ce e dispus el sa faca pentru relatia voastra. Raspunsurile trebuie sa le cauti singura in cuvintele lui, fara sa pui presiuni asupra lui in vreun fel, pentru ca daca se va simti fortat sa ia o decizie si inca nu e pregatit pentru asta se va indeparta.

 

parerea mea: nu renunta la relatia care o ai cu partenerul care e plecat din tara. ce ai acum e doar o aventura, un fling... flacara ramane aprinsa pt ca faceti ceva care stiti ca este gresit dar foarte excitant in acelasi timp. relatia ar muri dupa cateva luni probabil.

 

Nu ai de unde sa stii asta. Oricum, faptul ca aceasta aventura a avut loc denota faptul ca sunt ceva lipsuri importante in relatia veche, ca rotitele s-au ruginitsi nu mai merg... O femeie indragostita nu mai vede alt barbat pe lume. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai de unde sa stii asta. Oricum, faptul ca aceasta aventura a avut loc denota faptul ca sunt ceva lipsuri importante in relatia veche, ca rotitele s-au ruginitsi nu mai merg... O femeie indragostita nu mai vede alt barbat pe lume. :)

 

sunt perfect de acord :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×