Sari la conținut
Forum Roportal
Baba Cloanta

Doar aventură sau posibilă relație de lungă durată?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am acordat sanse egale :lol:

Si cand ai scris "Eu da." !

De unde sti ca si el spune "da".?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai intrebarea ne era adresata personal :focus: Poate exista si situatia in care el nu e implicat in alta relatie, dar eu da.

si ce legatura are cu procentele? :lol:

A, are legatura cu faptul ca-s transanta.

 

De unde stiu ca si el spune da? Habar n-am. Banuiesc ca in cazul in care se ia o astfel de hotarare, se ia de ambele parti. Ori se ia, ori nu se ia. Nu vad de ce n-ar face-o.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai intrebarea ne era adresata personal :lol: Poate exista si situatia in care el nu e implicat in alta relatie, dar eu da.

 

Exact, vreau să văd dacă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:focus: cata minutiozitate.

Dupa felul in care a expus problema, nu cred ca e vorba de asa ceva.

 

Si dai verdicte pe presupuneri?

 

mama, cred ca azi am o zi proasta.

 

am raspuns pentru mine. Sau trebuia sa raspund in genul "daca si el vrea, da"

 

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dat putine detalii.

Relatia e doar afectiva sau sunt implicate si valori imobiliare, credite, etc..

Daca-s doar relatii la nivel de promisiuni/angajamente, nu-i o problema sa o luati de la capat.

Daca sunt relatii parafate cu partaj, e mai dificil sa te rupi de un "cuib de nebunii" sa zbori in altul.

 

Nici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar as putea zice ca asteptam, inconstient, un astfel de topic... Probabil ca as fi deschis si eu unul asemanator, odata si odata.

 

Eu as spune un DA categoric. Adica as pleca din relatia veche si as da curs sentimentelor actuale. Nu as putea sa insel, sa stau in incertitudine, pentru ca as simti ca ma mint si pe mine. As prefera sa o rup de tot si sa-mi joc cartile...

 

Am constatat in timp ca nu am iubit niciodata la fel. Pe unii mai mult, pe altii mai putin, e inevitabil asa. E practic imposibil sa te aprinzi la fel de tare de fiecare data. Oamenii sunt diferiti, experientele diferite... Poate ca suna nerealist, dar eu cred in puterea intuitiei. Nu se poate sa nu-ti dai seama cand e timpul sa rupi orice bariere de ordin psihologic, social, sa te lasi furat/a de puterea clipei si sa ai incredere in ceea ce simti despre cineva. Mie nu mi-ar fi teama sa incerc - garantii nu-ti poate da nimeni nici despre relatia actuala si despre orice in general. Nu ai nici garantia ca maine vei mai fi in viata, totul e doar un joc al hazardului si daca nu iei sansa pe moment s-ar putea sa iti para rau tot restul vietii...

 

Sunt putini oamenii care sunt dispusi sa renunte la tot si sa o ia de la capat doar pentru ca urmaresc o stea si au incredere in ceea ce le spune inima. Tot mai putini oameni sunt dispusi sa riste totul pe o carte si sa aiba satisfactia ca, indiferent ce se intampla in continuare, si-au luat viata in maini si au avut curajul sa aiba ei un cuvant de spus si sa nu ii joace soarta pe degete cum vrea...

 

In jurul meu, majoritatea cuplurilor sunt nefericite, pentru ca sentimentele s-au dus (poate pentru ca nu au fost prea puternice niciodata) si le e prea frica sa ramana singuri. Prefera o supa vesnic reincalzita care nu le mai da satisfactii, dar macar e stabila de bine sau de rau si nu mai implica riscuri. Le e teama sa traiasca, sa aiba o viata proprie in care sa se descurce singuri, fara "iubi", le e teama ca nu ar mai cunoaste pe nimeni niciodata, le e teama... Asa ca, daca gasesc o aventura sa-i scoata din cotidian sunt multumiti, daca nu...merg inainte, invartindu-se mereu in acelasi cerc ca un carusel care nu se mai poate opri...

 

Cel mai trist e cand tu esti hotarata si el nu...atunci iti musti degetele ca nu poti schimba nimic! Nu e neaparat important ce iti doresti tu, e mult mai important ce isi doreste el, pentru ca daca tu iti doresti sa incerci o relatie cu el si lui ii e teama sa se rupa de relatia actuala... Oricum, trebuie sa vorbiti, sa hotarati voi doi ce si cum, fiecare sa spuna cat de departe e dispus sa mearga pentru acel "noi". Ca daca unul ar face orice si pe celalalt il doare in... pix... degeaba... :airkiss:

 

Mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×